HIGH SCHOOL FOOTBALL: Scrimmage schedule for Greater Hickory area leagues (updated)

Published Tuesday, August 6th, 2019

HobbsDailyReport.com

HIGH SCHOOL FOOTBALL SCRIMMAGE SCHEDULE

(For schools in South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A,  Northwestern 3A-4A as compiled by CarolinaVarsity.com and with updates, additions by HobbsDailyReport.com)

SATURDAY

Ashbrook, Hendersonville, Hickory at Burns, 6 p.m.

Bandys at Alexander Central, 6:30 p.m.

Crest at Hibriten, 6 p.m.

E. Gaston, Fred T. Foard at N. Lincoln, 6 p.m.

E. Lincoln at Charlotte Country Day, 8 a.m.

Forestview, Freedom at Newton-Conover, 6 p.m.

Hickory Christian, South Central, Wilkes Central at W. Iredell, 10:45 a.m.

N. Gaston, W. Lincoln at Bunker Hill, 9 a.m.

R-S Central at Draughn, 9:30 a.m.

St. Stephens at E. Surry, 10 a.m.

Watauga at Maiden, 10 a.m.

TUESDAY

Avery County Jamboree, 6 p.m. (Avery County, Patton, Happy Valley, Enka, Rosman)

Cherryville at Fred T. Foard, TBA

Draughn at Chase, 7 p.m.

N. Wilkes at E. Burke, 6 p.m.

W. Caldwell at McDowell, 10 a.m. (shared practice)

WEDNESDAY

E. Rutherford at Lincolnton, 7 p.m.

THURSDAY, AUGUST 15

Alexander Central at Maiden, 6:30 p.m.

McDowell at Black Mountain Owen, 6 p.m.

FRIDAY, AUGUST 16

Burke County Jamboree

(at East Burke)

Draughn vs. Bandys, 5 p.m.

Patton vs. Madison, 6:05 p.m.

Freedom vs. Lake Norman, 7:10 p.m.

E. Burke vs. R-S Central, 9:15 p.m.

Carolina Preps Jamboree
(at Mooresville)

Charlotte Christian vs. S. Mecklenburg, 6:30 p.m.

S. Iredell vs. Hickory, 7:30 p.m.

N. Mecklenburg vs. Statesville, 8:30 p.m.

Myers Park vs. Mooresville, 9:30 p.m.

Cleveland County Jamboree
(at Burns)

Shelby vs. Lincolnton, 6 p.m.

Kings Mountain vs. Newton-Conover, 7 p.m.

Crest vs. A.C. Reynolds, 8 p.m.

Burns vs. Independence, 9 p.m.

Gaston County FCA Jamboree
(at Stuart Cramer)

Highland Tech vs. Catawba Ridge, 5 p.m.

N. Gaston vs. Bessemer City, 6 p.m.

Hunter Huss vs. Clover, S.C., 7 p.m.

Stuart Cramer vs. E. Lincoln, 8 p.m.

Rowan County Jamboree
(at N. Rowan)

W. Stanly vs. Carson, 6 p.m.

W. Iredell vs. E. Rowan, 7 p.m.

Salisbury vs. W. Rowan, 8 p.m.

S. Rowan vs. N. Rowan, 9 p.m.

Wilkes County Jamboree

(at West Wilkes)

E. Wilkes vs. Avery County, 5 p.m.

N. Wilkes vs. Winston-Salem Atkins, 7 p.m.

Wilkes Central vs. St. Stephens, 8 p.m.

W. Wilkes vs. N. Iredell, 9 p.m.

Note: Same teams will have JV scrimmages on practice field with these starting times: E. Wilkes, 5 p.m.; N. Wilkes, 6 p.m.; Wilkes Central, 7 p.m.; W. Wilkes, 8 p.m.

Others

Hibriten at South Point, 10 a.m.

Lake Norman Charter at Pine Lake Prep, 7 p.m.

N. Lincoln, 2 others at E. Gaston, 6 p.m.

W. Caldwell at W. Lincoln, 6:30 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *