STATE SOFTBALL CHAMPIONSHIP SERIES
(Best-of-3 series, sites, times TBA)
1A: No. 1 North Stokes (27-1) vs. No. 1 Camden County (26-1)
2A: No. 4 Eastern Randolph (24-5) vs. No. 1 West Stanly (26-1)
3A: No. 2 Eastern Alamance (23-2) vs. No. 2 Central Cabarus (26-4)
4A: No. 4 Wilmington Hoggard (19-7) vs. No. 5 SOUTH CALDWELL (23-4)
REGIONAL CHAMPIONSHIP SERIES
(Best-of-3 series)
1A
EAST
No. 2 Princeton (14-2) vs. No. 1 Camden County (24-1)
Game 1, Tuesday at Camden County: Camden County 1, Princeton 1
Game 2, Thursday at Princeton: Camden County 6, Princeton 5, Camden County (26-1) advances to state title series
WEST
No. 3 Robbinsville (23-3) vs. No. 1 North Stokes (25-0)
Game 1, Tuesday at North Stokes: North Stokes 10, Robbinsville 0
Game 2, Thursday at Robbinsville: Robbinsville 8, North Stokes 4
Game 3, Saturday at North Stokes: North Stokes 3, Robbinsville , North Stokes (27-0) advances to state title series
2A
EAST
No. 4 Eastern Randolph (22-4) vs. No. 2 South Granville (17-2)
Game 1, Tuesday at South Granville: South Granville 2, Eastern Randolph 0
Game 2, Thursday at Eastern Randolph: Eastern Randolph 9, South Granville 8
Game 3, Friday at South Granville: Eastern Randolph 5, South Granville 1, Eastern Randolph (24-5) advances to state title series
WEST
No. 2 Franklin (23-2) vs. No. 1 West Stanly (24-0)
Game 1, Tuesday at West Stanly: West Stanly 6, Franklin 5, 8 inn.
Game 2, Thursday at Franklin: Franklin 2, West Stanly 1
Game 3, Saturday at West Stanly: West Stanly 7, Franklin 0, West Stanly (26-1) advances to state title series
3A
EAST
No. 2 Eastern Alamance (21-2) vs. No. 1 Greenville Conley (25-1)
Game 1, Tuesday at Greenville Conley: Eastern Alamance 3, Greenville Conley 2
Game 2, Thursday at Eastern Alamance: Eastern Alamance 4, Greenville Conley 3, Eastern Alamance (23-2) advances to state title series
WEST
No. 2 Central Cabarrus (24-3) at No. 1 Marvin Ridge (20-3)
Game 1, Tuesday at Marvin Ridge: Central Cabarrus 6, Marvin Ridge 5
Game 2, Thursday at Central Cabarrus: Marvin Ridge 5, Central Cabarrus 2
Game 3, Friday at Marvin Ridge: Central Cabarrus 11, Marvin Ridge 8, Central Cabarrus (26-4) advances to state title series
4A
EAST
No. 4 Wilmington Hoggard (17-7) vs. No. 2 Heritage (19-2)
Game 1, Tuesday at Heritage: Wilmington Hoggard 5, Heritage 0
Game 2, Thursday at Wilmington Hoggard: Wilmington Hoggard 4, Heritage 3, Wilmington Hoggard (19-7) advances to state title series
WEST
No. 5 SOUTH CALDWELL (21-3) vs. No. 3 Mooresville (26-3)
Game 1, Tuesday at Mooresville: Mooresville 10, SOUTH CALDWELL 1
Game 2, Wednesday at South Caldwell: SOUTH CALDWELL 6, Mooresville 3
Game 3, Friday at Mooresville: SOUTH CALDWELL 1, Mooresville 0, SOUTH CALDWELL (23-4) advances to state title series