HobbsDailyReport.com
EASTER HOLIDAY BASEBALL TOURNAMENTS
CATAWBA VALLEY EASTER BASEBALL CLASSIC
(at Henkel-Alley Field, Legion Fairgrounds in Newton)
Monday’s results
No. 7 St. Stephens 3, No. 2 W. Lincoln 2
No. 6 Hickory 11, No. 3 Hibriten 7
No. 1 Fred T. Foard 9, No. 8 Newton-Conover 3
No. 4 Alexander Central 8, No. 5 Bunker Hill 0
Tuesday’s results
Loser’s bracket
No. 1 W. Lincoln 13, No. 8 Newton-Conover 0, 5 inn.
No. 5 Bunker Hill 14, No. 2 Hibriten 6
Winner’s bracket
No. 7 St. Stephens 5, No. 6 Hickory 0, semifinal
No. 4 Alexander Central 11, No. 1 Fred T. Foard 1, semifinal
Wednesday’s results
No. 6 Hickory 11, No. 1 Fred T. Foard 6, third place
No. 4 Alexander Central 7, No. 7 St. Stephens 1, championship
TONY CAUSBY CLASSIC
(at Patton High)
Monday’s results
Game 1: Chase 7, Freedom 5
Game 2: R-S Central 13, E. Burke 8
Game 3: Bandys 16, Draughn 6, 5 inn.
Game 4: W. Caldwell 12, Patton 0, 5 inn.
Tuesday’s results
Loser’s bracket
Game 5: Freedom 14, E. Burke 1
Game 6: Draughn 6, Patton 5
Winner’s bracket
Game 7: R-S Central 9, Chase 3, semifinal
Game 8: Bandys 11, W. Caldwell 1, semifinal
Wednesday’s results
Game 9: Patton 12, E. Burke 7, seventh place
Game 10: Freedom 12, Draughn 2, 5 inn., fifth place
Game 11: Chase 6, W. Caldwell 1, third place
Game 12: R-S Central 4, Bandys 2, championship
OTHERS
Monday’s results
E. Lincoln 4, St. Joe’s (Buffalo, N.Y.) 1 (at Myrtle Beach, S.C.)
Fayetteville Sanford 3, S. Caldwell 0 at Bulldog Tournament (at Sanford)
W. Brunswick 8, Maiden 7 at Beach Diamond Invitational (at W. Brunswick)
W. Rowan 11, W. Iredell 0 (at East Rowan Tournament)
Tuesday’s results
E. Lincoln 16, McKinley (Ohio) 0 at Myrtle Beach, S.C.
McDowell 7, S. Brunswick 3
Eden Morehead 5, Maiden 1 at Beach Diamond Invitational (at W. Brunswick)
N. Lincoln 8, N. Gaston 7 (at Mooresville Tournament)
W. Iredell 9, Forest Hills 5, (Seventh place at East Rowan Tournament)
Wednesday’s results
E. Lincoln 5, Elyria (Ohio) 4 at Myrtle Beach, S.C.
Maiden 8, S. Columbus 3 at Beach Diamond Invitational (at W. Brunswick)
Wesleyan Christian 10, Watauga 0, 5 inn (at Farm Bureau Invitational, First National Bank Stadium, Greensboro)
Thursday’s results
Greensboro Grimsley 12, Watauga 3 (at Farm Bureau Invitational, First Nation Bank Stadium, Greensboro)
Marquette (Wisc.) University 13, E. Lincoln 8 (at Myrtle Beach, S.C.)
SOFTBALL
CHERRYVILLE TOURNAMENT
Tuesday’s results
Cape Fear 10, Maiden 7
Cherryville 6, W. Lincoln 5
Cherryville 19, Hickory 3, 5 inn.
Maiden 11, Bessemer City 2
W. Lincoln 9, Bessemer City 2
Wednesday’s results
Bessemer City 13, Hickory 3, 6 inn.
Cape Fear vs. Hickory
Cape Fear 14, W. Lincoln 0, 5 inn.W. Lincoln vs. Cape Fear, 11 a.m.
Maiden 11, Cherryville 0
REGULAR SEASON
BASEBALL
Monday’s results
South Fork 2A
Lake Norman Charter 13, Lincolnton 3
Wednesday’s results
McDowell 15, Black Mountain Owen 3, 5 inn.
Thursday’s results
McDowell 12, Asheville Trailblazers 9, 5 inn.
SOFTBALL
Wednesday’s games
Hough 17, Lake Norman Charter 0, 5 inn.
N. Buncombe 6, McDowell 1
Thursday’s results
Lake Norman Charter 9, Sun Valley 5
Mooresville 7, Alexander Central 5, 8 inn.
Friday’s games
N. Iredell at Bandys, 6 p.m.
Patton at Cramer Tournament
Saturday’s games
Patton at Cramer Tournament
GIRLS SOCCER
Wednesday’s results
Lake Norman Charter 3, Providence 2
Thursday’s results
North Myrtle Beach, S.C. 3, N. Lincoln 0 (at North Myrtle Beach Tournament)
Saturday’s matches
N. Lincoln at S. Brunswick, 6 p.m.