HIGH SCHOOL WRESTLING: St. Stephens wins its own Indian Classic

Published Sunday, December 3rd, 2017

HobbsDailyReport.com

HICKORY – St. Stephens High won its own 46th annual Indian Classic wrestling tournament on Saturday, edging West Lincoln by 37 ½ points behind Most Outstanding Wrestler Blake Baker.

The Indians had 197 points to finish ahead of West Lincoln (159.5), Bunker Hill (125), West Iredell (90) and Pigeon Forge (81) in the top five.

Baker won the championship at 132 pounds and other Indians winning titles were Graham Ormand at 113 pounds, Eddie Brannock at 145 pounds, Ivan Vergel at 160 pounds and Salvador Gilvaja at 195 pounds.

West Lincoln’s championships were Keaton Norman at 138 pounds, Nathan Hull at 152 pounds and Brock Steele at 285 pounds.

46TH ANNUAL INDIAN CLASSIC RESULTS

(Saturday at St. Stephens High)

TEAM SCORES

1. St. Stephens 197

2. W. Lincoln 159.5

3. Bunker Hill 125

4. W. Iredell 90

5. Pigeon Forge (Tenn.) 81

6. W. Rowan 73

7. N. Lincoln 62

8. S. Iredell 36.5

9. Lincolnton 34

10. E. Burke 32

11. N. Gaston 30.5

MOST OUTSTANDING WRESTLER

Blake Baker, St. Stephens

TOP FOUR BY WEIGHT CLASS

106: 1. Victor Lamberth, W. Iredell; 2. Langston Hoffman, W. Lincoln; 3. Holden Mesimer, W. Rowan; 4. Dalen Milligan, St. Stephens.

113:1. Graham Ormand, St. Stephens; 2. Colton Poole, Pigeon Forge; 3. Parker Howell, Bunker Hill; 4. Luke Stewart, W. Lincoln.

120: 1. Cayman Carpenter, Bunker Hill; 2. Arutor Castillejos, E. Burke; 3. Christopher Kerley, S. Iredell; 4. Ben Zino, W. Rowan.

126: 1. Landon Shuford, W. Iredell; 2. Trevor Phillips, E. Burke; 3. Chance Norman, W. Lincoln; 4. Isaac Leon, St. Stephens.

132: 1. Blake Baker, St. Stephens; 2. C.J. Dyer, Pigeon Forge; 3. Troy Coleman, W. Iredell; 4. Mical Ulibarri, N. Lincoln.

138: 1. Keaton Norman, W. Lincoln; 2. Paul Fisher, Bunker Hill; 3. Gavin Coffield, W. Rowan; 4. Trent Dixon, N. Gaston.

145: 1. Eddie Brannock, St. Stephens; 2. Lucas Bolmer, W. Rowan; 3. Xander Pendergrass, W. Lincoln; 4. Tyler Rathbone, N. Lincoln.

152: 1. Nathan Hull, W. Lincoln; 2. Lane Tolley, S. Iredell; 3. De’Untae Henry, St. Stephens; 4. Tyrec Smyre, W. Iredell.

160: 1. Ivan Vergel, St. Stephens; 2. Canon Bridges, W. Lincoln; 3. Justin Hinson, N. Gaston; 4. Michael Sigmon, Bunker Hill.

170: 1. Seth Williamson, W. Iredell; 2. Jordan Bolling, St. Stephens; 3. Jacob Kieta, Pigeon Forge; 4. Garrett Icard, Bunker Hill.

182: 1. Sy Hilton, N. Lincoln; 2. Dakota Metcalf, St. Stephens; 3. Gabriel Guess, Bunker Hill; 4. Corbin Medlin, Lincolnton.

195: 1. Salvador Gilvaja, St. Stephens; 2. Chandler Altbach, Bunker Hill; 3. Jacob McCarter, Pigeon Forge; 4. Malik Robinson, W. Rowan.

220: 1. Casey Bolick, Bunker Hill; 2. Harley Scronce, W. Lincoln; 3. Jared Watson, Pigeon Forge; 4. Daniel Tellez, St. Stephens.

285: 1. Brock Steele, W. Lincoln; 2. Dawson Lail, St. Stephens; 3. Johnny Araya, Lincolnton; 4. Wyatt Painter, Lincolnton.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *