WEST 2A WRESTLING REGIONAL: West Lincoln, N-C, Foard finish 1-2-3

STATE CHAMPIONSHIP SCHEDULE
(Thursday-Saturday at Greensboro Coliseum)
THURSDAY
Round 1, 4A: 4 p.m.
Round 1, 2A: 6 p.m.
Round 1, 3A: 8 p.m.
FRIDAY
All classification consolations/quarterfinals, 9 a.m.
1A quarterfinals, 2A, 3A and 4A second consolations, 2 p.m.
All semifinals, 6 p.m.
SATURDAY
1A first consolations, third round consolations 2A, 3A and 4A, third place and fifth place, 9 a.m. start
Parade of Champions and championships, 4 p.m.

Trio of area powers advance

23 to state championships

HobbsDailyReport.com

LINCOLNTON – The West 2A wrestling regional on Saturday at West Lincoln High was another three-team battle for bragging rights that will likely continue in this weekend’s state championship tournament in Greensboro.

The host Rebels — who battled their way through Fred T. Foard and Newton-Conover en route to a state dual-team title – won a regional title with 200.5 points with Newton-Conover (171) edging Fred T. Foard (170.5) by a half-point for second place.

West Lincoln and Newton-Conover will each send eight wrestlers to Greensboro, where the three-day state championships begin on Thursday, and Fred T. Foard has qualified seven.

Wrestlers who finished in the top four at a regional earn tournament title bids.

The Rebels came out of Saturday with two weight class champions, Nathan Hull at 162 pounds and Canon Bridges at 145. They also had three wrestlers – Langston Hoffman (113), Zander Pendergrass (138) and Brock Steele (285) – finish second.

The other West Lincoln wrestlers winning a spot in Greensboro were Chance Norman (132) and Harley Scronce (220) with third-place finishes, and Luke Stewart was fourth at 126 pounds to advance.

Newton-Conover’s Spenser Harris won a title at 126 pounds, as did teammate Joshua Nichols at 170. A second-place finish by Camden Spencer (106) got him to Greensboro, while Mitch Glover finished third at 113 pounds.

The other Red Devils advancing are Cole Clark (182), James Gaither (195), Ryan Walker 9285) and Charlie Pettery (152).

Fred T. Foard’s seven Greensboro-bound wrestlers include defending state champion Landon Floor (182) and A.J. Wingate (160), both of whom won regional crowns Saturday.

The Tigers also have Jake Santolli (132), Hunter Lloyd (170), Braden Wharton (120), Josh Riggs (138) and Justin Whalen (185) in the running for state individual titles.

WEST 2A REGIONAL

(Saturday at W. Lincoln High)

Team scores: 1. W. Lincoln 200.5; 2. Newton-Conover 171; 3. Fred T. Foard 170.5; 4. R-S Central 183.5; 5. Canton Pisgah 136; 6. W. Wilkes 98.5; 7. E. Rutherford 64; 8. Patton 62; 9. Smoky Mountain 57; 10. E. Henderson 50.

WEIGHT CLASSIFICATION CHAMPIONSHIPS

106

Championship: Mariano Mendez (Patton) d. Camden Spencer (Newton-Conover), 13-4

Third: Uriel Federico (W. Wilkes) d. Tucker Sisk (Draughn), 15-4

113

Championship: Zachariah Lewis (R-S Central) d. Langston Hoffman (W. Lincoln), 12-2

Third: Mitch Glover (Newton-Conover) p. Dilan Patton (Patton), 3:26

120

Championship: Braden Riggs (Canton Pisgah) d. Loki Ryan (R-S Central), 5-2

Third: 120: Braden Wharton (Foard) d. Arturo Pizon-Castillejos (E. Burke), 3-2

126

Championship: Spenser Harris (Newton-Conover) d. Louis Mehaffey (Canton Pisgah), 6-0

Third: Hunter Dover (Chase) d. Luke Stewart (W. Lincoln), 9-7

132

Championship: Drew Pinion (R-S Central) p. Jake Santolli (Foard), 1:52

Third: Chance Norman (W. Lincoln) d. Lucas Whitted, (Canton Pisgah), 9-8

138

Championship: Lukus Ferguson (R-S Central) d. Xavier Pendergrass (W. Lincoln), 9-6

Third: Josh Riggs (Foard) won by forfeit vs. Dylan Ball (W. Wilkes), injury

145

Championship: Canon Bridges (W. Lincoln) p. Tyler Vinson (Franklin), 1:39

Third: Taylor Thorn (E. Rutherford p. Justin Whalen (Foard), 4:30

152

Championship: Nathan Hull (W. Lincoln) p. Justin Wilson (Maiden), 2:45

Third: Lane Mease (Canton Pisgah) p. Charlie Pettery (Newton-Conover), 4:27

160

Championship: AJ Wingate (Foard) d. Jonathan Mehaffey (CP), 7-2

Third: Jake Fry (R-S Central) d. Wesley Melton (Black Mountain Owen), 10-7

170

Championship: Joshua Nichols (Newton-Conover) d. Hunter Lloyd (Foard), 5-2

Third: Calvin Jones (E. Rutherford) d. Garrett Shumate (W. Wilkes), 9-5

182

Championship: Landon Foor (Foard) d. Jesse Sutphin (E. Rutherford), 11-6

Third: Cole Clark (Newton-Conover) d. John Pickford (Brevard), 5-4

195

Championship: Will Frady (Smoky Mountain) d. Jacob Jenkins (Chase), 10-3

Third: James Gaither (Newton-Conover), d. Dallas Rash (W. Wilkes), 7-4

220

Championship: Zachariah Bare (Ashe County) d. Sean Sprague (E. Henderson), 8-3

Third: Harley Scronce (W. Lincoln) d. Seth Ledford (Smoky Mountain), 9-2

285

Championship: Terran Brown (Canton Pisgah) p. Brock Steele (W. Lincoln), 1:45

Third: Ryan Walker (Newton-Conover) p. Troy Allison (E, Henderson), 1:59

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *