STATE BOYS DUAL-TEAM TENNIS: Championships moved to Greensboro, indoors

Published Friday, May 18th, 2018

HobbsDailyReport.com

CHAPEL HILL – With rainy weather expected on Saturday, the state boys’ dual-team tennis championships are moving from Burlington to the Piedmont Indoor Tennis Center in Greensboro, the North Carolina High School Athletic Association (NCHSAA) announced Friday.

There are only eight courts available at the new site, and the NCHSAA revised Saturday’s schedule.

CHAMPIONSHIP SCHEDULE

1A

No. 1 Raleigh Charter (16-1) vs. No. 1 LINCOLN CHARTER (16-1), 11:30 a.m.

Singles

No. 1 – Harrison Tseng (Raleigh Charter) vs. Parker Powell (Lincoln Charter)

No. 2 – Joseph Fisher (Raleigh Charter) vs. Jimmy Sherrill (Lincoln Charter)

No. 3 – Arjun Juneja (Raleigh Charter) vs. Jackson Law (Lincoln Charter)

No. 4 – Arya Battula (Raleigh Charter) vs. Scott Noftsger (Lincoln Charter)

No. 5 – Griffin Whalen (Raleigh Charter) vs. Alex Orr (Lincoln Charter)

No. 6 – Ranbir Pal (Raleigh Charter) vs. Cutter Law (Lincoln Charter)

2A

No. 1 Carrboro (15-2) vs. No. 1 Brevard (15-0), 11:30 a.m.

Singles

No. 1 – Zach Anderson (Carrboro) vs. Liam Baer (Brevard)

No. 2 – Andre Javan (Carrboro) vs. Charles Kang (Brevard)

No. 3 – Ben Lu (Carrboro) vs. Aidan Spradlin (Brevard)

No. 4 – Jake Twer (Carrboro) vs. Cullen Duval (Brevard)

No. 5 – Cal Baruch (Carrboro) vs. Bryce Spradlin (Brevard)

No. 6 – John Blobe (Carrboro) vs. Riley Burton (Brevard)

3A

No. 1 Clayton (18-0) vs. No. 1 Asheville (18-0), 8:30 a.m.

Singles


No. 1 – Banks Evans (Clayton) vs. Zach Theodossiou (Asheville)

No. 2 – Sam Jones (Clayton) vs. Meade Olson (Asheville)

No. 3 – Foster Evans (Clayton) vs. Henry Kelso (Asheville)

No. 4 – Christopher Riley (Clayton) vs. Caleb Owen (Asheville)

No. 5 – Jacob Granger (Clayton) vs. Paul Kelso (Asheville)

No. 6 – Dillon Hyde (Clayton) vs. Drew Neill (Asheville)

4A

No. 1 Raleigh Enloe (19-0) vs. No. 1 Myers Park (17-0), 8:30 a.m.

Singles

No. 1 – Rohan Sachdev (Enloe) vs. Mark Dillon (Myers Park)

No. 2 – Michael Ogundele (Enloe) vs. Sam Dean (Myers Park)

No. 3 – Ethan Saber (Enloe) vs. Walker Browne (Myers Park)

No. 4 – Nathan Griffith (Enloe) vs. Charlie Fox (Myers Park)

No. 5 – Revanth Bobba (Enloe) vs. Ben Richards (Myers Park)

No. 6 – Naveen Reddy (Enloe) vs. Charlie Reinery (Myers Park)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *