HobbsDailyReport.com
Fred T. Foard High has a state girls’ tennis doubles championship team.
The Tigers’ Alexis Woglemuth and Hannah Cummings won the 2A title on Saturday at the Cary Tennis Park, beating Hendersonville’s Olivia Pursley and Anna Trace 6-0, 6-3.
Woglemuth and Cummings reached the final with a win of 6-2, 6-1 over Marlie Stephenson and Chloe Bethea of Oak Grove.
Gracie Arrowood and Hannah Sherrill of Maiden won a first round match and then fell in the quarterfinals.
In 2A singles, Bandys’ Toni Laney and Alexa Allison each won a first-round match before being eliminated in the quarterfinals.
At the 3A tournament in Burlington, Jadyn Kadyk of Watauga reached the semifinals before being eliminated and Hickory’s Ellie Holtzman and Jonellis Heredia were ousted in the first round.
For complete results from the state individual tournaments, visit www.nchsaa.org.
STATE 2A TOURNAMENT
(Friday-Saturday at Cary Tennis Park
SINGLES
Friday’s first round
Lindsay Bull (Hendersonville) d. Maddie Tsirlis (Croatan) 6-0, 6-1
Ella Strickler (Carrboro) d. Lillie Rusher (Salisbury) 6-1, 6-0
McCollough Perry (Hendersonville) d. Gray Tillett (First Flight) 6-0, 6-0
Rindha Sudhini (NCSSM) d. Zoey Albert (W. Wilkes) 6-1, 6-2
Lauren Baddour (Carrboro) d. Elizabeth Wallace (Ashe County) 6-0, 6-0
Toni Laney (Bandys) d. Amanda Haggerty (Spring Creek) 6-1, 6-0
Jessica Fuchs (Oak Grove) d. Kara Comer (Wheatmore) 7-5, 6-1
Alexa Allison (Newton-Conover) d. Mary Emma Holscher (Washington) 6-1, 6-2
Friday’s quarterfinals
Ella Strickler (Carrboro) d. Lindsay Bull (Hendersonville) 6-0, 6-2
McCollough Perry (Hendersonville) d. Rindha Sudhini (NCSSM) 6-7 (4-7), 6-3, 6-2
Lauren Baddour (Carrboro) d. Toni Laney (Bandys) 1-6, 6-0, 6-0
Jessica Fuchs (Oak Grove) d. Alexa Allison (Newton-Conover) 6-0, 6-1
Saturday’s semifinals
McCollough Perry (Hendersonville) d. Ella Strickler (Carrboro) 5-7, 6-4, 7-5
Lauren Baddour (Carrboro) d. Jessica Fuchs (Oak Grove) 7-6 (7-5), 1-6, 7-5
Saturday’s championship
McCollough Perry (Hendersonville) vs. Lauren Baddour (Carrboro)
DOUBLES
Friday’s first round
Kristen Colie-McKinsey Harper (Greene Central) d. Ella Harris-Natalie Partain (Smoky Mountain) 6-1, 6-2
Marlie Stephenson-Chloe Bethea (Oak Grove) d. Nithya Sampath-Jennifer Ye (NCSSM) 6-7 (6-8), 6-4, 7-5
Alexis Wolgemuth-Hannah Cummings (Fred T. Foard) d. Samantha Davis-Arial Pearce (North Johnston) 6-1, 6-0
Meredith Burton-Margaret Thurman (Salisbury) d. Rose Wang-Melissa Du (NCSSM) 6-0, 6-2
Chace Ogle-Jayce Gaither (Durham School of the Arts) d. Rachel Carter-Mamie Smith (Surry Central) 6-1, 6-0
Gracie Arrowood-Hannah Sherrill (Maiden) d. Grace Burrows-Katie Sink (Croatan) 6-1, 6-0
Megan Smith-Lindsay Ray (Forbush) d. Avery Headen-Lindley Andrew (Jordan-Matthews) 6-4, 6-2
Olivia Pursley-Anna Trace (Hendersonville) d. Lindsey Dickens-Alyssa Byrum (Bertie) 6-4, 6-2
Friday’s quarterfinals
Marlie Stephenson-Chloe Bethea (Oak Grove) d. Kristen Colie-McKinsey Harper (Greene Central) 6-3, 6-4
Alexis Wolgemuth-Hannah Cummings (Fred T. Foard) d. Meredith Burton-Margaret Thurman (Salisbury) 6-0, 6-0
Chace Ogle-Jayce Gaither (Durham School of the Arts) d. Gracie Arrowood-Hannah Sherrill (Maiden) 6-2, 6-2
Olivia Pursley-Anna Trace (Hendersonville) d. Megan Smith-Lindsay Ray (Forbush) 6-1, 7-6 (9-7)
Saturday’s semifinals
Alexis Wolgemuth-Hannah Cummings (Fred T. Foard) d. Marlie Stephenson-Chloe Bethea (Oak Grove) 6-2, 6-1
Olivia Pursley-Anna Trace (Hendersonville) d. Chace Ogle-Jayce Gaither (Durham School of the Arts) 7-5, 6-4
Saturday’s championship
Alexis Wolgemuth-Hannah Cummings (Fred T. Foard) d. Olivia Pursley-Anna Trace (Hendersonville) 6-0, 6-3
STATE 3A TOURNAMENT
(Friday-Saturday at Burlington Tennis Center)
SINGLES
Friday’s first round
Mary Davis Thompson (Wilmington New Hanover) d. Meredith Anderson (Enka) 7-6 (7-2), 6-1
Hannah Jiang (Cox Mill) d. Brooke Bienick (Cape Fear) 6-0, 6-1
Jadyn Kadyk (Watauga) d. Madison Cullipher (Greenville Conley) 6-0, 6-1
Shivani Kotikalapudi (Marvin Ridge) d. Laura Cai (Chapel Hill) 6-3, 6-1
River Britt (Union Pines) d. Valentina Morales (Cox Mill) 6-2, 6-3
Madelynn Frye (Kings Mountain) d. Chloe Harrington (Northern Nash) 6-4, 6-2
Rose Kenny (Charlotte Catholic) d. Olivia Ward (Cedar Ridge) 6-0, 6-0
Kylee Edwards (Topsail) d. Danielle Still (W. Henderson) 6-3, 6-2
Friday’s quarterfinals
Hannah Jiang (Cox Mill) d. Mary Davis Thompson (Wilmington New Hanover) 6-1, 6-1
Jadyn Kadyk (Watauga) d. Shivani Kotikalapudi (Marvin Ridge) 6-0, 6-1
Madelynn Frye (Kings Mountain) d. River Britt (Union Pines) 6-3, 7-5
Rose Kenny (Charlotte Catholic) d. Kylee Edwards (Topsail) 6-0, 6-2
Saturday’s semifinals
Hannah Jiang (Cox Mill) d. Jadyn Kadyk (Watauga) 6-0, 6-0
Rose Kenny (Charlotte Catholic) d. Madelynn Frye (Kings Mountain) 6-1, 6-0
Saturday’s championship
Rose Kenny (Charlotte Catholic) d. Hannah Jiang (Cox Mill) 6-1, 6-1
DOUBLES
Friday’s first round
Frances Coleman-Peyton Philemon (Wilmington New Hanover) d. Ellie Holtzman-Jonellis Heredia (Hickory) 6-0, 6-2
Maya Haynes-Molly Handler (Concord) d. Christina Gao-Margaret Nelson (E. Chapel Hill) 6-0, 6-1
Elsa Schuls-Maggie Lu (Forestview) d. Mary Archer Boyd-Ann McBryde Barker (Wilmington New Hanover) 6-3, 6-4
Riya Vasa-Maddy Wasulko (Weddington) d. Lauren Bolzan-Gracie Kmiec (Chapel Hill) 6-1, 6-4
Maddie Moore-Ingrid Mast (E. Chapel Hill) d. Maci Cooper-Jadyn Kirkpatrick (Jesse Carson) 6-0, 6-3
Logan Adkins-Chandler Hill (Wilson Fike) d. Ava Manley-Lauren Denton (Asheville Roberson) 7-6 (11-9), 6-4
Maggie Gehrig-Ava Tan (Charlotte Catholic) d. Samantha Allred-Sara Adams (Union Pines) 6-0, 6-1
Maryah Stokes-Ginger Evans (Greenville Rose) d. Camryn Bolick-Annie Rudolph (Asheville) 6-2, 6-1
Friday’s quarterfinals
Frances Coleman-Peyton Philemon (Wilmington New Hanover) d. Maya Haynes-Molly Handler (Concord) 6-1, 6-2
Elsa Schuls-Maggie Lu (Forestview) d. Riya Vasa-Maddy Wasulko (Weddington) 7-5, 3-6, 7-5
Maggie Gehrig-Ava Tan (Charlotte Catholic) d. Maryah Stokes-Ginger Evans (Greenville Rose) 6-1, 6-0
Maddie Moore-Ingrid Mast (E. Chapel Hill) d. Logan Adkins-Chandler Hill (Wilson Fike) 6-3, 7-5
Saturday’s semifinals
Frances Coleman-Peyton Philemon (Wilmington New Hanover) d. Elsa Schuls-Maggie Lu (Forestview) 6-1, 6-2
Maggie Gehrig-Ava Tan (Charlotte Catholic) d. Maddie Moore-Ingrid Mast (E. Chapel Hill) 6-1, 6-2
Saturday’s championship
Maggie Gehrig-Ava Tan (Charlotte Catholic) d. Frances Coleman-Peyton Philemon (Wilmington New Hanover) 6-1, 6-1