HIGH SCHOOL GIRLS TENNIS: Final standings, summaries

Published Monday, October 7th, 2019

HobbsDailyReport.com

HIGH SCHOOL GIRLS TENNIS

FINAL REGULAR SEASON STANDINGS

SOUTH FORK 2A

Lake Norman Charter 6-1

Maiden 6-1

E. Lincoln 5-2

N. Lincoln 5-2

Bandys 2-5

Newton-Conover 2-5

W. Lincoln 2-5

Lincolnton 0-7

Conference tournament

Tuesday at Maiden, 1 p.m.

Wednesday at Maiden, noon

NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A

Fred T. Foard 7-0

Draughn 6-1

E. Burke 5-2

Hibriten 4-3

W. Iredell 2-5

Bunker Hill 1-5-1

W. Iredell 1-5-1

W. Caldwell 0-7

Conference tournament

Tuesday at Bunker Hill, 1 pm.

Wednesday at Bunker Hill, 3 p.m.

NORTHWESTERN 3A-4A

Watauga 6-0

Alexander Central 5-1

S. Caldwell 4-2

Hickory 3-3

Freedom 2-4

St. Stephens 1-5

McDowell 0-6

Conference tournaments

3A: Monday at St. Stephens

LAST WEEK’S SUMMARIES

THURSDAY (Oct. 3)

BANDYS 6, WEST LINCOLN 3

Singles: Toni Laney (B) d. Brogan Heavner 8-2; Madaline Finger (B) d. Isabell Shutt 8-5; Makayla Finger (B) d. Etta Godfrey 8-3; Madi Trimble (B) d. Megan Cody 9-7; Laci Paul (B) d. Chloe Norman 8-3; Conner Avery (WL) d. Jayden Lineberger 8-1.
Doubles: Laney-Madaline Finger (B) d. Heavner-Shutt 8-5; Godfrey-Norman (WL) d. Makayla Finger-Paul 8-3; Cody-Avery (WL) d. Trimble-Taylor Job 8-6.

— Reported by Irma Laney, Bandys head coach

NEWTON-CONOVER 5, NORTH LINCOLN 4

Singles: Alexa Allison (N-C) d. Megan Restino 8-0; Anna Grace Hinshaw (N-C) d. Sharidan Farris 8-3; Sylvia Burroughs (NL) d. Maddie Barrymore 8-3; Caitlin Simcox (NL) d. Kiera Hirons 8-2; Anna Gore (NL) d. Stacey Lee 8-0; Kylee Spizzo (N-C) d. Lanie Jordan 8-3.

Doubles: Allison-Hinshaw (N-C) d. Restino-Farris 8-0; Burroughs-Simcox (NL) d. Barrymore-Hirons 8-3; Gore-Libby Huss (NL) d. Lee-Spizzo 8-1.

— Reported by Randall Porter, Newton-Conover head coach

WEDNESDAY (Oct. 2)

FRED T. FOARD 8, HIBRITEN 1

Singles: Alexis Woglemuth (F) d. Cassie Vaught 6-0, 6-0; Claire Boger (F) d. Kennedy Harper 6-3, 6-1; Hannah Cummings (F) d. Zariah Horton 6-2, 6-1; Adia Livert (F) d. Sallie Young 6-4, 6-3; Maddie Gee (F) d. Parker Floyd 6-1, 6-0; Tori Lutz (F) d. Oliva Wilson 6-2, 6-4.

Doubles: Wolgemuth-Cummings (F) d. Vaught-Harper 8-6; Floyd-Young (H) d. Boger-Livert 8-6; Gee-Lutz (F) d. Horton-Victoria Bailey 8-4.

— Reported by Shawn Miller, Foard head coach

FREEDOM 6, ST. STEPHENS 3

Singles: Savannah Vandergriff (F) d. Natalie Harper 6-0, 6-2; Lee Kania (F) d. Kate Starr 6-0, 6-1; Sophie Hainor (SS) d.

Alyssa Burnett 6-4, 6-4; Claire Starr (SS) d. Sara Byrd Succop 6-3, 6-1; Zoe Boston (SS) d. Blaikley Crooks 6-3, 6-4; Viasha Tate (F) d. Chloe Abbott 6-3, 7-5.

Doubles: Vandergriff-Crooks (F) d. Harper-Liza Sakhonenko 8-1; Burnett-Succop (F) d. Hainor-Boston 8-4; Kania-Ellie Deacon (F) d. K. Starr-Abbott 8-4.

— Reported by Amber Reddick, Freedom head coach

TUESDAY (Oct. 1)

EAST LINCOLN 5, BANDYS 4

Singles: Toni Laney (B) d. Olivia Prevost 6-0; Hannah McGuirk (EL) d. Madaline Finger 3-6, 6-3, 1-0 (10-2); Makayla Finger (B) d. Olivia Franco 4-6, 7-6 (7-5), 1-0 (10-2); Cassidy Naramore (EL) d. Madi Trimble 6-2, 6-0; Ana Gonzalez (EL) d. Laci Paul 6-3, 6-7 (3-7), 1-0 (11-9); Chloe Getten (EL) d. Jayden Lineberger 6-0, 6-2.

Doubles: Laney-Madaline Finger (B) d. Franco-Prevost 8-4; Makayla Finger-Paul (B) d. McGuirk-Naramore 8-4; Gonzalez-Getten (EL) d. Trimble-Taylor Job 11-9.

— Reported by Irma Laney, Bandys head coach

ALEXANDER CENTRAL 7, SOUTH CALDWELL 2

Singles: Hannah Maltba (AC) d. Molly Hagerty 6-4, 6-3; Taylor Austin (SC) d. Kristin Ratliff 7-6 (10-8), 7-5; Emma Maltba (AC) d. Zarina Villacorte 6-2, 6-3; Caeley Arney (AC) d. Graci Neff 4-6, 6-4, 10-8; Caroline Wills (AC) d. Isabella Villacorte 6-1, 6-0; Gwenyth Frye (SC) d. Mackenzie Harper 6-3. 4-6, 10-4.

Doubles: H. Maltba-E. Maltba (AC) d. Hagerty-Austin 8-6; Ratliff-Arney (AC) d. Z. Villacorte-Y. Villacorte 8-5; Wills-Harper (AC) d. Neff-Nathaly Lopez 8-6.

Records: Alexander Central 10-4,5-1 Northwestern 3A-4A.

— Reported by Amanda Marshall, Alexander Central head coach

MONDAY (Sept.30)

FREEDOM 9, McDOWELL 0

Singles: Savannah Vandergriff (F) d. Paige Shaw 6-2, 6-1; Lee Kania (F) d. Madi Smith 6-6 (7-2), 6-2; Alyssa Burnett (F) d. Mary Grace Smith 6-1, 7-5; Sara Byrd Succop (F) d. Savanna Miller 6-2, 6-1; Blaikley Crooks (F) d. Madison Davis 6-1, 6-0; Viasha Tate (F) d. Olivia Davis 6-1, 7-5.

Doubles: Vandergriff –Kania (F) d. Shaw-Madi Smith 8-2; Burnett-Succop (F) d. Mary Grace Smith-Miller 8-2; Ellie Deacon-Calissa Stubbs (F) d. M. Davis-O. Davis 8-4.

— Reported by Amber Reddick, Freedom head coach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *