HobbsDailyReport.com
THIS WEEK’S HIGH SCHOOL
WINTER SPORTS SCHEDULE
Varsity basketball, wrestling and swimming events scheduled this week by South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A teams, as compiled by HobbsDailyReport.com from schedules provided by the schools that responded to a request.
Game times are listed, if available, and varsity girls’ games generally start in the 6:15 p.m. to 6:30 p.m. range based on when the junior varsity games are completed.
Events that are postponed and rescheduled – or playing dates changed by the participating schools after the schedules were released – may not be included.
While HobbsDailyReport.com will post all postponements and changes that are reported, fans should contact the home school to assure the event(s) will be played as scheduled:
MONDAY
No events scheduled
TUESDAY
BASKETBALL
(Varsity girls and boys)
South Fork 2A
Bandys at E. Lincoln
Lincolnton at W. Lincoln
Maiden at N. Lincoln
Newton-Conover at Lake Norman Charter
Northwestern Foothills 2A
E. Burke at Fred T. Foard
Patton at Bunker Hill
W. Iredell at Hibriten
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at McDowell
Hickory at W. Caldwell
St. Stephens at Watauga
S. Caldwell at Freedom
WEDNESDAY
BASKETBALL
(Varsity girls and boys)
N. Lincoln at Hibriten
THURSDAY
SWIMMING
State 4A championships
(at Triangle Aquatic Center, Cary)
Prelims, 9 a.m.
Finals, 4:45 p.m.
FRIDAY
BASKETBALL
(Varsity girls and boys)
South Fork 2A
E. Lincoln at Maiden
Lake Norman Charter at Lincolnton
N. Lincoln at Newton-Conover
W. Lincoln at Bandys
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke
Fred T. Foard at W. Iredell
Hibriten at Patton
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom
McDowell at S. Caldwell
Watauga at Hickory
W. Caldwell at St. Stephens
WRESTLING REGIONALS
Midwest 2A at Lexington: Bandys, Bunker Hill, E. Lincoln, N. Lincoln, W. Iredell, 6 p.m.
West 2A at West Lincoln: Draughn, E. Burke, Fred T. Foard, Hibriten, Lincolnton, Maiden, Newton-Conover, Patton, W. Lincoln, 5:30 p.m.
West 3A at St. Stephens: Alexander Central, Freedom, Hickory, St. Stephens, Watauga, W. Caldwell, 5:30 p.m.
West 4A at Mooresville: McDowell, S. Caldwell, 5:30 p.m.
SWIMMING
State 3A championships
(at Triangle Aquatic Center, Cary)
Prelims, 9 a.m.
Finals, 4:45 p.m.
SATURDAY
WRESTLING REGIONALS
Midwest 2A at Lexington: Bandys, Bunker Hill, E. Lincoln, N. Lincoln, W. Iredell, 8 a.m.
West 2A at West Lincoln: Draughn, E. Burke, Fred T. Foard, Hibriten, Lincolnton, Maiden, Newton-Conover, Patton, W. Lincoln, 9 a.m.
West 3A at St. Stephens: Alexander Central, Freedom, Hickory, St. Stephens, Watauga, W. Caldwell, 9 a.m.
West 4A at Mooresville: McDowell, S. Caldwell, 9 a.m.
SWIMMING
State 1A/2A championships
(at Triangle Aquatic Center, Cary)
Prelims, 9 a.m.
Finals, 4:45 p.m.