HobbsDailyReport.com
TUESDAY’S HIGH SCHOOL
SPRING SPORTS SCHEDULE
Varsity spring sports events scheduled on Tuesday by schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules provided by the schools, with starting times (if available).
Games added or dropped since the schedules have been released may not be included and schools sometimes trade home playing dates. All game times are subject to change.
HobbsDailyReport.com will list any changes in game times provided but fans are advised to call the home school the day of the game for confirmation of exact starting times, which vary by school and conference:
BASEBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Lake Norman Charter (Huntersville Athletic Park), 4 p.m.
Maiden at Bandys, 7 p.m.
Newton-Conover at Lincolnton, 7 p.m.
N. Lincoln at W. Lincoln, 7 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 7 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 7 p.m.
Patton at Fred T. Foard, 7 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at W. Caldwell, 6:30 p.m.
McDowell at Watauga, 6:30 p.m.
St. Stephens at Freedom, 6 p.m.
S. Caldwell at Hickory, 6:30 p.m.
SOFTBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Lake Norman Charter, 4 p.m.
Maiden at Bandys, 6 p.m.
Newton-Conover at Lincolnton, 5 p.m.
N. Lincoln at W. Lincoln, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 6 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 6 p.m.
Patton at Fred T. Foard, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at W. Caldwell, 6 p.m.
McDowell at Watauga, 4 p.m.
St. Stephens at Freedom, 5 p.m.
S. Caldwell at Hickory, 5 p.m.
GIRLS SOCCER
South Fork 2A
E. Lincoln at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Maiden at Bandys, 6 p.m.
Newton-Conover at Lincolnton, 6 p.m.
N. Lincoln at W. Lincoln
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 6 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 6:45 p.m.
Patton at Fred T. Foard, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at W. Caldwell
McDowell at Watauga, 6 p.m.
St. Stephens at Freedom (Catawba River Soccer Complex), 5 p.m.
BOYS TENNIS
Alexander Central at Bunker Hill, 4 p.m.
Draughn at W. Caldwell, 4 p.m.
E. Gaston at N. Lincoln
Hibriten at S. Caldwell, 4 p.m.
Maiden at St. Stephens, 4 p.m.
Newton-Conover at E. Burke
Patton at W. Lincoln
BOYS LACROSSE
St. Stephens at Asheville, 5:30 p.m.
TRACK AND FIELD
Lake Norman Charter at Cannon