HobbsDailyReport.com
HIGH SCHOOL VARSITY SPORTS SCHEDULE
High school varsity schedule for events this week involving teams from the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A.
Outdoor sports, by state regulations, are limited to 100 fans — all of those will be from the home team (no visiting fans allowed), and all COVID-19 restrictions will be enforced, including social distancing.
Indoor sports continue, also by state regulation, to limit attendance to 25 fans (all from the home team), and all COVID-19 restrictions will be enforced, including social distancing and masks.
Fans are encouraged to contact the home school with questions about any athletic event, including exact starting times.
The schedule is built from conference master schedules, individual school schedules — or both — and starting times are subject to change. The time listed is from an original schedule.
Read basic guidelines for basketball games, provided by each conference (in graphic):
MONDAY
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Lake Norman Charter 3, N. Lincoln 2
Lincolnton at E Lincoln, ppd., Tues.
Newton-Conover at Bandys, ppd., Tues.
Northwestern Foothills 2A
E. Burke at Fred T. Foard, ppd., Thurs.
Patton at Bunker Hill, ppd., March 4
W. Caldwell at Draughn, ppd.
W. Iredell at Hibriten, ppd., Thurs.
Northwestern 3A-4A
Hickory 5, Freedom 0
St. Stephens 3, McDowell 1
Watauga at Alexander Central, ppd., March 5
TUESDAY
GIRLS BASKETBALL
(First round state playoffs)
2A
E. Lincoln at Shelby
Newton-Conover at Canton Pisgah
N. Davidson at Bunker Hill
Patton at Salisbury
3A
Alexander Central at Ashbrook
Hickory at NW Cabarrus
N. Buncombe at Freedom
4A
W. Forsyth at S. Caldwell
BOYS BASKETBALL
(First round state playoffs)
2A
E. Lincoln at N. Davidson
Forbush at N. Lincoln
Shelby at Patton
W. Caldwell at Ashe County
3A
N. Buncombe at Hickory
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Lincolnton at E. Lincoln, 5 p.m.
Newton-Conover at Bandys, 4:30 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at E. Burke, 5 p.m.
W. Iredell at Hibriten, 5 p.m.
GIRLS LACROSSE
Hickory at Patton, 4:30 p.m.
Watauga at St. Stephens
BOYS LACROSSE
Hickorry at Patton, 6 p.m.
WEDNESDAY
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at Lincolnton, ppd., March 5
E. Lincoln at N. Lincoln, ppd., Thurs.
Lake Norman Charter at Maiden, 5 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at W. Caldwell, 6:30 p.m.
Draughn at E. Burke, 5 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 5 p.m.
Hibriten at Patton, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom, 6 p.m.
Hickory at Watauga, 6 p.m.
S. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
THURSDAY
BASKETBALL STATE PLAYOFFS
GIRLS
2A
Newton-Conover at W. Stokes
R-S Central at Bunker Hill, 7 p.m.
3A
Asheville at Freedom, 6:30 p.m.
Hickory at Ashbrook
4A
Lake Norman at S. Caldwell
BOYS
2A
N. Davidson at N. Lincoln
W. Caldwell at Mountain Heritage
3A
Mount Tabor at Hickory
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Lincolnton at Maiden, 5 p.m.
E. Lincoln at N. Lincoln (Highland Park), 4 p.m.
Northwestern Foothills 2A
E. Burke at Fred T. Foard, 4:30 p.m.
FRIDAY
GIRLS LACROSSE
Asheville at Hickory, 4:30 p.m.
BOYS LACROSSE
Asheville at Hickory, 4:30 p.m.