HobbsDailyReport.com
HIGH SCHOOL VARSITY SPORTS SCHEDULE
High school varsity schedule for events this week involving teams from the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A.
With COVID already causing quarantines and sidelining teams for up to 14 days, it is very important for fans considering attending games or purchasing the ability to livestream a game(s) to call the home schools for certainty in scheduling.
All changes reported to HobbsDailyReport.com are updated but some school systems and conferences are not reporting to us that teams have been placed in quarantine.
Also, games listed are from original schedules from the schools and game schedules that have been since changed may not be included.
Read basic guidelines for basketball games, provided by each conference (in graphic):
MONDAY, JAN. 25
BOYS SOCCER
South Fork 2A
E. Lincoln at Lake Norman Charter
Maiden at Bandys, 5 p.m.
Newton-Conover at Lincolnton, ppd., Fri., 5 p.m.
W. Lincoln at N. Lincoln
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at W. Iredell, 5 p.m.
Fred T. Foard at Draughn, ppd., Thurs., 5 p.m.
Hibriten at E. Burke, ppd., Tues., 5 p.m.
Patton at W. Caldwell, ppd., Fri, 5 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at St. Stephens, ppd., Thurs., 5 p.m.
McDowell at Hickory, ppd., Tues, moved to McDowell, 6 p.m.
Watauga at S. Caldwell, ppd., Tues., 5 p.m.
Others
Statesville at Alexander Central, ppd., no date
GIRLS LACROSSE
St. Stephens at Asheville Roberson, 5 p.m.
BOYS LACROSSE
St. Stephens at Asheville Roberson, 7 p.m.
TUESDAY, JAN. 26
BASKETBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover
Maiden at Lincolnton
N. Lincoln at Bandys
W. Lincoln at Lake Norman Charter (site changed, water main break at W. Lincoln; next matchup at W. Lincoln on Feb. 19)
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at Fred T. Foard (boys only; girls ppd., no date)
E. Burke at W. Iredell (girls only; boys ppd. Feb. 19)
Patton at Draughn (boys only; girls ppd., Feb. 5)
W. Caldwell at Hibriten
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at S. Caldwell (girls only; boys ppd., Feb. 6, 2:30 p.m.)
McDowell at Freedom (girls only; boys ppd. no date)
St. Stephens at Hickory (boys only; girls ppd. Feb. 17)
Watauga at McDowell (boys only, 5:30 p.m.)
BOYS SOCCER
Northwestern Foothills 2A
Hibriten at E. Burke, 5 p.m.
Northwestern 3A-4A
Hickory at McDowell, 6 p.m.
Watauga at S. Caldwell, 5 p.m.
GIRLS LACROSSE
Hickory at Asheville, 4:30 p.m.
BOYS LACROSSE
Hickory at Asheville, 6 p.m.
SWIMMING
Northwestern 3A-4A
Alexander Central, McDowell, St. Stephens at Wilkes YMCA, 6 p.m.
WEDNESDAY, JAN. 27
BASKETBALL
South Fork 2A
N. Lincoln at Lake Norman Charter
Northwestern 3A-4A
Watauga at Alexander Central (girls only)
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at Newton-Conover, 4:30 p.m.
E. Lincoln at Lincolnton
Lake Norman Charter at N. Lincoln
W. Lincoln at Maiden, 5 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at Patton, 6:30 p.m.
Draughn at W. Caldwell, 6:30 p.m.
Fred T. Foard at E. Burke, 5 p.m.
Hibriten at W. Iredell, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Watauga, ppd., Feb. 16
Hickory at Freedom, 6 p.m.
St. Stephens at McDowell, 6 p.m.
THURSDAY, JAN. 28
BASKETBALL
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at E. Burke (girls only; boys cancelled, won’t be rescheduled)
Draughn at Hibriten (boys only, 6 p.m.; girls ppd., Feb. 6, 1 p.m.)
Fred T. Foard at W. Caldwell, ppd. (girls, Feb. 8; boys, no date)
Patton at W. Iredell
Northwestern 3A-4A
S. Caldwell at McDowell (girls only, 6 p.m.)
BOYS SOCCER
Northwestern Foothills 2A
Hibriten at E. Burke, 5 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at St. Stephens, 5 p.m.
GIRLS LACROSSE
Patton at St. Stephens, 4:30 p.m.
Asheville Roberson at Hickory, 4:30 p.m.
BOYS LACROSSE
Patton at St. Stephens, 6 p.m.
Asheville Roberson at Hickory, 6 p.m.
FRIDAY, JAN. 29
BASKETBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Lake Norman Charter
Maiden at Bandys
Newton-Conover at Lincolnton
N. Lincoln at W. Lincoln
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at Patton (girls only; boys, ppd., no date)
E. Burke at Hibriten (girls only; boys ppd. Sat., 2 p.m.)
W. Caldwell at Draughn (boys, ppd., no date; girls ppd., no date)
W. Iredell at Fred T. Foard (boys only, 5 p.m.)
Northwestern 3A-4A
McDowell at Hickory (boys only; girls ppd. Sat., 11:30 a.m.)
St. Stephens at Freedom (girls only; boys ppd., no date)
S. Caldwell at Watauga
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Newton-Conover at Lincolnton, 5 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Patton at W. Caldwell, 5 p.m.
SWIMMING
Northwestern Foothills 2A
Championships at Lenoir Aquatic Center
Draughn, Fred T. Foard, Hibriten, W. Iredell, 2 p.m.
E. Burke, Patton, W. Caldwell, 6 p.m.