HobbsDailyReport.com
HIGH SCHOOL VARSITY SPORTS SCHEDULE
High school varsity schedule for events this week involving teams from the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A.
With COVID already causing quarantines and sidelining teams for up to 14 days, it is very important for fans considering attending games or purchasing the ability to livestream a game(s) to call the home schools for certainty in scheduling.
All changes reported to HobbsDailyReport.com are updated but some school systems and conferences are not reporting to us that teams have been placed in quarantine.
Also, games listed are from original schedules from the schools and game schedules that have been since changed may not be included.
Read basic guidelines for basketball games, provided by each conference (in graphic):
MONDAY, FEB. 8
BASKETBALL
Northwestern 3A-4A
Freedom at Hickory (boys only, 6 p.m.)
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Lincolnton at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Maiden at E. Lincoln, 5 p.m.
Newton-Conover at N. Lincoln, 4 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Patton, 5 p.m.
E. Burke at W. Iredell, 5 p.m.
Fred T. Foard at Bunker Hill, 6:30 p.m.
W. Caldwell at Hibriten, 5 p.m.
Northwestern 3A-4A
St. Stephens at Alexander Central, 5 p.m.
S. Caldwell at Hickory (Henry River Complex), 4 p.m.
Watauga at McDowell, 6 p.m.
GIRLS LACROSSE
St. Stephens at Hickory, 4:30 p.m.
BOYS LACROSSE
St. Stephens at Hickory, 6 p.m.
TUESDAY, FEB. 9
BASKETBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Bandys
Lake Norman Charter at Newton-Conover
N. Lincoln at Maiden
W. Lincoln at Lincolnton
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke (girls only; boys, ppd., no date)
Draughn at Patton (boys only)
Hibriten at Patton (girls only; boys, ppd., no date)
W. Caldwell at Bunker Hill
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at McDowell, ppd. (girls, Sat., 1 p.m.; boys, no date)
St. Stephens at Watauga
S. Caldwell at Freedom (girls only, 6 p.m.)
BOYS SOCCER
Northwestern 3A-4A
St. Stephens at Watauga, 5 p.m.
GIRLS LACROSSE
Asheville at Patton, 4:30 p.m.
BOYS LACROSSE
Asheville at Patton, 6 p.m.
Watauga at Asheville Roberson, 6:30 p.m.
WEDNESDAY, FEB. 10
BASKETBALL
Northwestern 3A-4A
Hickory at Alexander Central
Watauga at Freedom (girls only)
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Lake Norman Charter at Bandys, 5 p.m.
Maiden at Newton-Conover, 4:30 p.m.
N. Lincoln at Lincolnton, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at Draughn, 5 p.m.
Hibriten at Fred T. Foard, 6:30 p.m.
Patton at E. Burke, 5 p.m.
W. Iredell at W. Caldwell, 5 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at Watauga, 6 p.m.
Hickory at Alexander Central, 6 p.m.
St. Stephens at S. Caldwell, 6 p.m.
GIRLS LACROSSE
Asheville Roberson at St. Stephens, 5 p.m.
BOYS LACROSSE
Asheville Roberson at St. Stephens, 6:30 p.m.
THURSDAY, FEB. 11
BASKETBALL
Northwestern Foothills 2A
E. Burke at Patton (girls only, 6:30 p.m.)
Fred T. Foard at Patton (boys only, 7:30 p.m.)
Hibriten at Fred T. Foard (girls only)
W. Caldwell at W. Iredell (boys only, 6 p.m.)
Northwestern 3A-4A
St. Stephens at Hickory (girls only, 6 p.m.)
GIRLS LACROSSE
Asheville at Hickory, 4:30 p.m.
Patton at Watauga, 4:30 p.m.
BOYS LACROSSE
Asheville at Hickory, 6 p.m.
Patton at Watauga, 6 p.m.
SWIMMING
State 3A championships, 2 p.m.
FRIDAY, FEB. 12
BASKETBALL
South Fork 2A
Bandys at W. Lincoln
Lincolnton at Lake Norman Charter
Maiden at E. Lincoln
Newton-Conover at N. Lincoln
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at E. Burke (girls only, 6 p.m.)
Bunker Hill at Patton (boys only, 6 p.m.)
Draughn at W. Caldwell (boys only, 6:30 p.m.)
Draughn at W. Iredell (girls only, 6 p.m.)
E. Burke at W. Iredell (boys only, ppd., no date)
Fred T. Foard at W. Iredell (boys only, 7:30 p.m.)
W. Iredell at Draughn (girls only, 6 p.m.)
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom (girls only, 6 p.m.)
S. Caldwell at Alexander Centra, non-conferece (boys only, 6 p.m.)
Watauga at Hickory (boys only, 7:30 p.m.)
Others
N. Rowan at St. Stephens
GIRLS LACROSSE
Hickory at Asheville Roberson, 4:30 p.m.
BOYS LACROSSE
Hickory at Asheville Roberson, 6 p.m.
SWIMMING
1A/2A state championships, 2 p.m.
SATURDAY, FEB. 13
BASKETBALL
Northwestern Foothills 2A
W. Iredell at Hibriten (girls only, 2:15 p.m.)
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at McDowell (girls only, 1 p.m.)
SWIMMING
4A state championships, 2 p.m.