HIGH SCHOOL WINTER SPORTS: Schedule for Thursday, Friday, Saturday

Published Thursday, January 3rd, 2019

HobbsDailyReport.com

HIGH SCHOOL WINTER SPORTS SCHEDULE

TO REPORT SCORES
High school head coaches in all winter sports in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A are asked to report results as soon as possible after each match is completed.
Send the info by email to chobbs001@att.net and also copy it to hobbsdailyreport@gmail.com for inclusion in the next morning’s scorelist and roundup.

Varsity basketball, wrestling and swimming events scheduled Thursday through Saturday by South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A teams, as compiled by HobbsDailyReport.com from schedules provided by the schools that responded to a request.

Game times are listed, if available, and varsity girls’ games generally start in the 6:15 p.m. to 6:30 p.m. range based on when the junior varsity games are completed.

Events that are postponed and rescheduled – or playing dates changed by the participating schools after the schedules were released – may not be included.

While HobbsDailyReport.com will post all postponements and changes that are reported, fans should contact the home school to assure the event(s) will be played as scheduled:

THURSDAY

WRESTLING

South Fork 2A

Bradford Prep, N. Lincoln at E. Lincoln, 5:30 p.m.

Maiden at W. Lincoln, 7 p.m.

FRIDAY

BASKETBALL

(Varsity girls and boys)

South Fork 2A

Lincolnton at Bandys

Maiden at Lake Norman Charter

N. Lincoln at E. Lincoln

W. Lincoln at Newton-Conover

Northwestern Foothills 2A

Draughn at Fred T. Foard

Hibriten at E. Burke

W. Iredell at Bunker Hill

Northwestern 3A-4A

Alexander Central at Watauga

Hickory at Freedom

St. Stephens at McDowell

S. Caldwell at W. Caldwell

WRESTLING

South Fork 2A

Alleghany, Bandys at Lincolnton, 5 p.m.

Newton-Conover at W. Lincoln, 7 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Bunker Hill, S. Iredell at W. Iredell, 6 p.m.

E. Burke at Hibriten,6  p.m.

Northwestern 3A-4A

Alexander Central, E. Lincoln, Freedom, Patton, Statesville at Hickory

McDowell, W. Caldwell at St. Stephens, 5 p.m.

Watauga at S. Caldwell, 6 p.m.

SWIMMING

Catawba County Championships at LRU, 4 p.m.

SATURDAY

BASKETBALL

(Varsity girls and boys)

Greensboro Day vs. Freedom at Winston-Salem Prep (boys only)

Mitchell County at Hibriten

WRESTLING

Watauga at Asheville Erwin Duals

SWIMMING

Pine Lake Prep vs. Lake Norman Charter at Huntersville

INDOOR TRACK

Freedom at Champion Fast Track at JDL, Winston-Salem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *