HIGH SCHOOL VARSITY GIRLS BASKETBALL: Final regular season standings, official league tourney pairings

Published Friday, February 14th, 2020

HobbsDailyReport.com

HIGH SCHOOL VARSITY

GIRLS BASKETBALL STANDINGS

(Final regular season)

SOUTH FORK 2A

                                                                  Conf.                    All                        Streak

Newton-Con.                                    14-0                        21-2                    Won 13

Bandys                                                11-3                       18-5                    Won 5

E. Lincoln                                           9-5                          15-9                  Lost 1

Maiden                                                9-5                          12-12               Won 1

N. Lincoln                                           6-8                          13-9                 Lost 1

LN Charter                                         4-10                          8-15                Won 1

Lincolnton                                          2-12                          3-19                 Lost 3

W. Lincoln                                           1-13                          4-20               Lost 10

*–clinched No. 1 state playoff bid

Tiebreakers: Maiden No. 3, E. Lincoln No. 4 — Maiden swept E. Lincoln in regular season

OFFICIAL CONFERENCE TOURNAMENT PAIRINGS

Monday

No. 8 W. Lincoln at No. 1 Newton-Conover, 6 p.m.

No. 5 N. Lincoln at No. 4 E. Lincoln, 6 p.m.

No. 7 Lincolnton at No. 2 Bandys,  7 p.m.

No. 6 Lake Norman Charter at No. 3 Maiden, 7 p.m.

Wednesday at CVCC

W. Lincoln-Newton-Conover winner vs. N. Lincoln-E. Lincoln winner, semifinal, 6 p.m.

Thursday at CVCC

Lincolnton-Bandys winner vs. Lake Norman Charter-Maiden winner, semifinal, 6 p.m.

Friday at CVCC

Semifinal winners for championship, 7 p.m.

NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A

                                                                        Conf.                     All                     Streak

*E. Burke                                                 14-0                     21-3                        Won 14

Bunker Hill                                              11-3                     18-6                      Won 6

Patton                                                        10-4                     14-9                    Lost 1

Draughn                                                   7-7                        11-13                  Won 1

W. Iredell                                                  5-9                        11-13                 Lost 1

Fred T. Foard                                           5-9                        10-14                 Lost 2

Hibriten                                                   2-12                         4-19               Won 1

W. Caldwell                                             2-12                         3-16                 Lost 2

*–clinched No. 1 state playoff bid

Tiebreakers: Fred T. Foard No. 5, W. Iredell No. 6 — split in regular season, same record against all league teams, draw won by Fred T. Foard; Hibriten No. 7, West Caldwell No. 8 — Hibriten swept W. Caldwell in regular season.

OFFICIAL CONFERENCE TOURNAMENT PAIRINGS

Tuesday

No. 8 W. Caldwell at No. 1 E. Burke, 6 p.m.

No. 5 Fred T. Foard at No. 4 Draughn, 6:30 p.m.

No. 7 Hibriten at No. 2 Bunker Hill, 6:30 p.m.

No. 6 W. Iredell at No. 3 Patton, 6 p.m.

Thursday at E. Burke

Bunker Hill-Hibriten winner vs. Patton-W. Iredell winner, semifinal, 4 p.m.

E. Burke-W. Caldwell winner vs. Foard-Draughn winner, semifinal, 7 p.m.

Friday at E. Burke

Semifinal winners for championship, 6:30 p.m.

NORTHWESTERN 3A-4A

                                                                             Conf.                  All                              Streak

*Freedom                                                    12-0                     23-0                            Won 23

Hickory                                                          9-3                       18-5                            Won 4

Watauga                                                        8-4                       15-7                          Lost 2

x-McDowell (4A)                                        6-6                       11-11                         Lost 1

Alex Central                                                 4-8                       12-12                            Lost 4

S. Caldwell (4A)                                           3-9                       11-11                          Won 2

St. Stephens                                                  0-12                    2-22                             Lost 18

*–clinched No. 1 state 3A playoff bid; x–clinched No. 1 state 4A playoff bid

OFFICIAL CONFERENCE TOURNAMENT PAIRINGS

Tuesday

No. 1 Freedom, bye

No. 5 Alexander Central at No. 4 McDowell, 6:30 p.m.

No. 7 St. Stephens at No. 2 Hickory, 6:30 p.m.

No. 6 S. Caldwell at No. 3 Watauga, 7 p.m.

Thursday at McDowell

No. 1 Freedom vs. Alexander Central-McDowell winner, semifinal, 4 p.m.

St. Stephens-Hickory winner vs. S. Caldwell Watauga winner, semifinal, 5:30 p.m.

Friday at McDowell

Semifinal winners for championship, 6:30 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *