HIGH SCHOOL VARSITY BOYS BASKETBALL: Final regular season standings, official league tourney pairings

Published Friday, February 14th, 2020

HobbsDailyReport.com

VARSITY HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL STANDINGS

(Final regular season)

SOUTH FORK 2A

                                                                                   Conf.                 All                             Streak

*LN Charter                                                        13-1                      18-6                              Won 6

E. Lincoln                                                             12-2                   20-4                             Won 7

N. Lincoln                                                            10-4                     15-7                            Won 4

Newton-Con.                                                       9-5                     15-9                             Lost 1

Lincolnton                                                            6-8                     10-13                        Won 1

Bandys                                                                   3-11                    8-16                        Lost 2

Maiden                                                                 3-11                      7-17                           Lost 5

W. Lincoln                                                            0-14                   0-24                           Lost 24

–clinched No. 1 state playoff bid

Tiebreakers: Bandys, Maiden for No. 6, No. 7 — split in regular season; same record against all other league opponents, draw on Saturday.

OFFICIAL CONFERENCE TOURNAMENT PAIRINGS

Monday

No. 8 W. Lincoln at No. 1 Lake Norman Charter, 7 p.m.

No. 5 Lincolnton at No. 4 Newton-Conover, 7:30 p.m.

No. 7 Bandys at No. 2 E. Lincoln, 7:30 p.m.

No. 6 Maiden at No. 3 N. Lincoln, 7 p.m.

Wednesday at CVCC

W. Lincoln-Lake Norman Charter winner vs. Lincolnton-Newton-Conover winner, semifinal, 7:30 p.m.

Thursday at CVCC

E. Lincoln-Bandys winner vs. N. Lincoln-Maiden winner, semifinal, 7:30 p.m.

Friday at CVCC

Semifinal winners for championship, 8:30 p.m.

NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A

                                                                                   Conf.                   All                       Streak

*Hibriten                                                                13-1                     21-2                     Won 7

W. Caldwell                                                            11-3                    21-3                     Lost 2

Patton                                                                      10-4                     16-7                   Lost 1

E. Burke                                                                   9-5                     13-11                     Won 2

Draughn                                                                  7-7                     13-11                      Won 3

W. Iredell                                                                3-11                    7-17                      Lost 3

Fred T. Foard                                                         2-12                    6-18                      Won 1

Bunker Hill                                                              1-13                    3-21                     Lost 5

*–clinched No. 1 state playoff bid

OFFICIAL CONFERENCE TOURNAMENT PAIRINGS

Tuesday

No. 8 Bunker Hill at No. 1 Hibriten, 6:30 p.m.

No. 5 Draughn at No. 4 E. Burke, 7:30 p.m.

No. 7 Fred T. Foard at No. 2 W. Caldwellm 6:30 p.m.

No. 6 W. Iredell at No. 3 Patton, 7:30 p.m.

Thursday at East Burke

Foard-W. Caldwell winner s. W. Iredell-Patton winner, semifinal, 5:30 p.m.

Hibriten-Bunker Hill winner vs. E. Burke-Draugh winner, semifinal, 8:30 p.m.

Friday at East Burke

Semifinals winners for championship, 8:15 p.m.

NORTHWESTERN 3A-4A

                                                                                         Conf.               All                    Streak

*Freedom                                                                  11-1                  22-1                         Won 9

Hickory                                                                     9-3                  19-4                         Won 4

Alex Central                                                              7-5                  14-10                    Won 1

x-McDowell  (4A)                                                   5-7                 10-12                     Lost 1

S. Caldwell  (4A)                                                      5-7                 7-15                      Lost 1

Watauga                                                                      4-8                 7-14                      Lost 2

St. Stephens                                                               1-11                  5-19                    Lost 4

*–clinched No. 1 state 3A playoff bid; x-clinched state 4A playoff bid

Tiebreakers: McDowell 4, S. Caldwell 5 — McDowell swept S. Caldwell in regular season, also wrapping up a state 4A playoff bid.

OFFICIAL CONFERENCE TOURNAMENT PAIRINGS

Tuesday

No. 1 Freedom, bye

No. 5 S. Caldwell at No. 4 McDowell, 8 p.m.

No. 7 St. Stephens at No. 2 Hickory, 8 p.m.

No. 6 Watauga at No. 3 Alexander Central, 7 p.m.

Thursday at McDowell

No. 1 Freedom vs. McDowell-S Caldwell winner, semifinal, 7 p.m.

St. Stephens-Hickory winner vs. Watauga-Alexander Central winner, semifinal, 8:30 p.m.

Friday at McDowell

Semifinal winners for championship, 8 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *