HS BASEBALL PLAYOFFS: E. Lincoln, N. Lincoln, St. Stephens reach third round

Published Wednesday, May 11th, 2022

HobbsDailyReport.com

HIGH SCHOOL BASEBALL PLAYOFFS

(For complete East brackets and updates, visit www.nchsaa.org)

Playing dates: First round, Tuesday; second round, Friday; third round, Tuesday; fourth round, May 20; best-of-3 regional title series, May 24-28; state championship series, best-of-3, site TBA, June 2-3.

Note: The winner from the first two games listed in the third round will play the winner of the next two games listed, in the fourth round as the highest seed.

WEST 1A

SECOND ROUND RESULTS

Thursday

No. 1 S. Stokes 4, No. 16 Langtree Charter 0

No. 5 Union Academy 7, No. 12 Christ The King 6

No. 18 Uwharrie Charter 7, No. 2 DRAUGHN 4

No. 8 Mount Airy 8, No. 9 Bethany Community 5

No. 4 Swain County 7, No. 20 S. Stanly 3

No. 3 Cherryville 4, No. 19 Mountain Island Charter 1

No. 23 Eastern Randolph 10, No. 7 Bradford Prep 0

No. 27 E. Wilkes 12, No. 5 Bishop McGuinness 4

TUESDAY’S THIRD ROUND GAMES

No. 8 Mount Airy (19-8) at No. 1 S. Stokes (18-6)

No. 5 Union Academy (17-7) at No. 4 Swain County (16-3)

No. 27 E. Wilkes (12-13) at No. 3 Cherryville (17-9)

No. 23 Eastern Randolph (9-16) at No. 18 UWharrie Charter (9-14)

FIRST ROUND RESULTS

No. 1 S. Stokes 10, No. 32 S. Davidson 0

No. 16 Langtree Charter 8,. No. 17 Mountain Heritage 2

No. 8 Mount Airy 11, No. 25 Queen’s Grant 1

No. 9 Bethany Community 8, No. 24 Mitchell County 3

No. 5 Union Academy 16, No. 28 Corvian Community 3

No. 12 Christ the King 14, No. 21 Gray Stone Day 1

No. 20 S. Stanly 3, No. 13 Hayesville 1

No. 4 Swain County 11, No. 29 Hiwassee Dam 1

No. 3 Cherryville 10, No. 30 Piedmont Community 0

No. 19 Mountain Island Charter 8, No. 14 Starmount 7

No 27 E. Wilkes 15, No. 6 Cornerstone Charter 0

No. 11 Bishop McGuinness 6, No. 22 NC Leadership Academy 5

No. 7 Bradford Prep 2, No. 26 Alleghany 1

No. 23 Eastern Randolph 6, No. 10 Murphy 1

No. 18 Uwharrie Charter 13, No. 15 N. Stokes 3

No. 2 DRAUGHN 10, No. 31 Highland Tech 0

WEST 2A

SECOND ROUND RESULTS

Thursday

No. 1 Randleman 11, No. 16 E. Gaston 0

No. 25 Mount Pleasant 4, No. 9 BANDYS 3

No. 4 E. Surry 3, No. 13 R-S Central 2

No. 5 E. Rutherford 8, No. 12 Eden Morehead 1

No. 6 W. Stokes 9, No. 22 Brevard 3

No. 19 Trinity 11, No. 3 Burns 7

No. 7 LINCOLN CHARTER 7, No. 23 Forbush 4

No. 15 Community School of Davidson 3, No. 2 N. Stanly 1

TUESDAY’S THIRD ROUND GAMES

No. 25 Mount Pleasant (12-10) at No. 1 Randleman (27-1)

No. 5 E. Rutherford (21-5) at No. 4 E. Surry (23-1)

No. 19 Trinity (19-9) at No. 6 W. Stokes (19-5)

No. 15 Community School of Davidson (15-6) at No. 7 LINCOLN CHARTER (20-4), 7 p.m.

FIRST ROUND RESULTS

No. 1 Randleman 15, No. 32 LINCOLNTON 0

No. 16 E. Gaston 12, No. 17 Pine Lake Prep 11

No. 25 Mount Pleasant 3, No. 8 W. Stanly 2

No. 9 BANDYS 10, No. 24 Shelby 0

No. 5 E. Rutherford 8, No. 28 W. Davidson 1

No. 12 Eden Morehead 2, No. 21 N. Surry 1

No. 13 R-S Central 9, No. 20 Walkertown 1

No. 4 E. Surry 8, No. 29 Hendersonville 2

No. 3 Burns 6, No. 30 W. Wilkes 5

No. 19 Trinity 10, No. 14 McMichael 1

No. 6 W. Stokes 11, No. 27 Polk County 1

No. 11 Brevard 8, No. 11 Madison 4

No. 7 LINCOLN CHARTER 7,  No. 26 Surry Central 5

No. 23 Forbush 13, No. 10 E. Davidson 4

No. 15 Community School of Davidson 9, No. 18 Chase 6

No. 2 N. Stanly 10, No. 31 BUNKER HILL 7

WEST 3A

SECOND ROUND RESULTS

Thursday

No. 1 S. Rowan 6, No. 17 South Point 1

No. 9 E. Rowan (24-4) at No. 8 Enka (12-9)

No. 5 N. LINCOLN 2, No. 12 Crest 1

No. 4 W. Henderson 2, No. 13 FRED T. FOARD 0

No. 14 Carson (17-10) at No. 3 Kings Mountain (18-5)

No. 11 E. LINCOLN 7, No. 6 Eastern Guilford 3

No. 10 ST. STEPHENS 8, No. 7 Parkwood 1

No. 2 Ledford 9, No. 18 NW Cabarrus 3

TUESDAY’S THIRD ROUND GAMES

No. 8 E. Rowan (25-4) at No. 1 S. Rowan (24-4)

No. 5 N. LINCOLN (19-5) at No 4 W. Henderson (21-3), 7 p.m.

No. 14 Carson (18-10) at No. 11 E. LINCOLN (18-6), 7 p.m.

No. 10 ST. STEPHENS (22-6) at No.2 Ledford (20-3), 7 p.m.

FIRST ROUND RESULTS

No. 1 S. Rowan 23, No. 32 W. Charlotte 1

No. 17 South Point 4, No. 16 W. Rowan 1

No. 8 Enka 6, No. 25 Asheville Erwin 3

No. 9 E. Rowan 3, No. 24 N. Gaston 2

No. 5 N. LINCOLN 7, No. 28 N. IREDELL 5

No. 12 Crest 11, No. 21 Rockingham County 4

No. 13 FRED T. FOARD 8, No. 20 N. Davidson 2

No. 4 W. Henderson 4, No. 29 Asheboro 1

No. 3 Kings Mountain 4, No. 30 Waynesville Tuscola 3

No. 14 Jesse Carson 3, No. 19 N. Henderson 2

No. 6 Eastern Guilford 7, No. 27 Franklin 3

No. 11 E. LINCOLN 8, No. 22 Forestview 0

No. 7 Parkwood 10, No. 26 HICKORY 0

No. 10 ST. STEPHENS 5,. No. 23 Central Davidson 3

No. 18 NW Cabarrus 2, No. 15 Oak Grove 1

No. 2 Ledford 10, No. 31 HIBRITEN 1

WEST 4A

SECOND ROUND RESULTS

Thursday

No. 13 W. Forsyth 10, No. 29 Davie County 0

No. 14 W-S Reagan 2, No. 30 Cuthbertson 1

No. 24 S. Meckenburg 7, No. 8 Lake Norman 6

No. 10 Asheville Roberson 12, No. 7 NW Guilford 4

No. 28 Jamestown Ragsdale 6, No. 12 Porter Ridge 5

No. 1 Providence 12, No. 17 SW Guilford 2

No. 11 Myers Park 8, No. 6 Ardrey Kell 6

No. 15 Marvin Ridge 5k N. 31 Weddngton 4

TUESDAY’S THIRD ROUND GAMES

No 24 S. Mecklenburg (15-11) at No. 1 Providence (28-0)

No. 28 Jamestown Ragsdale (16-10) at No. 13 W. Forsyth (24-5)

No. 14 W-S Reagan (21-6) No. 11 Myers Park (21-4)

No. 15 Marvin Ridge (18-9) at No. 10 Asheville Roberson (20-6)

FIRST ROUND RESULTS

No. 1 Providence 11, No. 32 SE Guilford 1

No. 17 SW Guilford 5, No. 16 Hopewell 4

No. 8 Lake Norman 1, No. 25 Butler 0

No. 24 S. Mecklenburg 6, No. 9 E. Forsyth 4

No. 28 Jamestown Ragsdale 8, No. 5 ALEXANDER CENTRAL 2

No. 12 Porter Ridge 9, No. 21 McDowell 0

No. 13 W. Forsyth 10, No. 20 Cox Mill 3

No. 29 Davie County 6, No. 4 Sun Valley 4

No. 30 Cuthbertson 5, No. 3 Hough 2)

No. 14 W-S Reagan 7, No. 19 S. CALDWELL 4

No. 6 Ardrey Kell 4, No. 27 Hickory Ridge 0

No. 11 Myers Park 6, No. 22 Northern Guilford 1

No. 7 NW Guilford 8, No. 26 WATAUGA 5

No. 10 Asheville Roberson 10, No. 23 Mooresville 1

No. 15 Marvin Ridge 7, No. 18 Charlotte Catholic 4

No. 31 Weddington 4, No. 2 Asheville 3

Leave a Reply

Your email address will not be published.