HIGH SCHOOL BASEBALL: Varsity standings through Wednesday, June 9

Published Wednesday, June 9th, 2021

HobbsDailyReport.com

HIGH SCHOOL VARSITY BASEBALL STANDINGS

(Through Wednesday, June 9 games)

SOUTH FORK 2A

                                                                         Conf.                       All               Streak

x-E. Lincoln                                                 12-1                       12-1               Won 4

N. Lincoln                                                   10-3                       10-3              Won 1

LN Charter                                                   9-4                       9-4                Won 9

Maiden                                                          8-5                       8-5               Won 3

Bandys                                                           6-7                       6-7                Lost 3

Lincolnton                                                     4-9                       4-9              Lost 1

W. Lincoln                                                      2-11                    2-11              Lost 6

Newton-Con.                                                 1-12                     1-12               Lost 7

x-clinched championship, No. 1 state playoff bid.

Note: If N. Lincoln and Lake Norman Charter finish at 10-4 each, N. Lincoln gains No. 2 state playoff bid (swept LNC).

Tuesday’s results

E. Lincoln at Newton-Conover, ppd., Weds, 4 p.m.

Lake Norman Charter 2, W. Lincoln 0

Maiden 7, Lincolnton 3

N. Lincoln 13, Bandys 3

Wednesday’s results

E. Lincoln 12, Newton-Conover 2, 5 inn.

Thursday’s games

Newton-Conover at E. Lincoln, 7 p.m.

N. Lincoln at Bandys, 7 p.m.

Friday’s games

Lake Norman Charter at W. Lincoln, 7 p.m.

Maiden at Lincolnton, 7 p.m.

NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A

                                                                          Conf.               All        Streak

x-Bunker Hill                                            12-1                12-1         Lost 1

x-Fred T. Foard                                        12-1                 12-1         Won 1

Patton                                                          9-4                 9-4          Lost 1

Draughn                                                      8-5                 8-5            Won 3

Hibriten                                                      6-7                   6-7            Wonm 1

E. Burke                                                     3-10                3-10           Won 3

W. Iredell                                                  2-11                 2-11            Lost 3

W. Caldwell                                               0-13               0-13           Lost 21-b

a–dating back to last season; b–dating back to 2019 season; x–clinched state 2A playoff bid, No. 1 and No. 2 to be determined by Thursday’s result at Lenoir-Rhyne.

Tuesday’s  results

Draughn 6, Patton 4

E. Burke 3, W. Iredell 1

Fred T. Foard 6, Bunker Hill 1

W. Caldwell at Hibriten, ppd., Weds., 7 p.m.

Wednesday’s results

Hibriten 5, W. Caldwell 3

Thursday’s games

Bunker Hill at Fred T. Foard (at Lenoir-Rhyne University), 1 p.m.

Hibriten at W. Caldwell, 7 p.m.

Patton at Draughn, 6 p.m.

W. Iredell at E. Burke, 6 p.m.

NORTHWESTERN 3A-4A

                                                                      Conf.                      All            Streak

a-McDowell (4A)                                     11-1                          12-1            Won 10

b-St.  Stephens                                         8-3                           9-3             Lost 2

S. Caldwell (4A)                                        7-5                          8-5             Lost 1

Watauga                                                     6-5                           8-5              Won 2

Alex Central                                               3-8                           3-9            Lost 1

Hickory                                                       3-9                          4-9            Won 1

Freedom                                                     3-9                          3-11           Lost 1

a–clinched conference title, state 4A playoff bid (swept S. Caldwell); b-clinched state 3A playoff bid (will have top record among 3A teams)

Monday’s results

Freedom 8, St. Stephens 3

McDowell 14, Hickory 6

Watauga at S. Caldwell, ppd., Tues.

Tuesday’s results

Watauga 8, S. Caldwell 7

Wednesday’s results

Hickory 10, Freedom 5

Thursday’s games

Alexander Central at Watauga, 6:30 p.m.

Friday’s games

Lincoln Charter at S. Caldwell, 7 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *