HIGH SCHOOL BASEBALL STATE TITLE SERIES: Randleman (2A), Reagan 4A) win opening games

Published Friday, June 25th, 2021

STATE BASEBALL PLAYOFF PAIRINGS

STATE CHAMPIONSHIP SERIES

(Best-of-3)

1A

(at Riddle Stadium, Fayetteville)

No. 1 Perquimans (16-2) vs. No. 2 E. Surry (17-1)

Game 1: Friday, 8 p.m., ppd., Saturday

Game 1: Saturday, 2 p.m.

Game 2: Saturday, 8 p.m. (5 p.m. if no Game 3 in 3A series)

Game 3, if needed: Sunday, TBA

2A

(at Burlington Athletic Park)

No. 10 Randleman (17-1) vs. No. 6 R-S Central (16-2)

Game 1, Friday: Randleman 9, R-S Central 5

BOX: 2021 NCHSAA 2A Baseball State Championship Game 1 – Randleman 9 – R-S Central 5 06252021 (1)

Game 2: Saturday, 2 p.m.

Game 3: Saturday, 8 p.m. (5 p.m. if no Game 3 in 4A series)

3A

(at Riddle Stadium, Fayetteville)

No. 13 Greenville Rose (14-4) vs. No. 9 Cox Mill (16-3)

Game 1: Friday, 5 p.m., ppd., Saturday

Game 1: Saturday, 11 a.m.

Game 2: Saturday, 5 p.m.

Game 3, if needed: Sunday, TBA

4A

(at Burlington Athletic Park)

No. 4 Fuquay-Varina (14-3) vs.

No. 3 Winston-Salem Reagan (15-2)

Game 1, Friday: Winston-Salem Reagan 7, Fuquay-Varina 0

BOX: 2021 4A Baseball Gm 1 – Reagan 7 – Fuquay-Varina 0 06252021

Game 2: Saturday, 11 a.m.

Game 3: Saturday, 5 p.m.

STATE SEMIFINAL PAIRINGS

(games must be played by Tuesday)

1A

East (Wednesday): No. 2 Granville Central (10-7) at No. 1 Perquimans 3, No. 2 Granville Central 1… Perquimans (16-2) advances to best-of-3 series, state championships

West: No. 2 E. Surry 7, No. 8 Mountain Island Charter 1… E. Surry (17-1) advances to best-of-3 series, state championships

2A

East (Wednesday): No. 10 Randleman 6, No. 9 E. Bladen 4 … Randleman (17-1) advances to best-of-3 series, state championships

West: No. 6 R-S Central 8, No. 13 Forbush 4… R-S Central (16-2) advances to best-of-3 series, state championships

3A

East (Wednesday): No. 13 Greenville Rose 5, No. 3 Greenville Conley 0… Greenville Rose (14-4) advances to best-of-3 series, state championships

West: No. 9 Cox Mill 6, No. 11 Sun Valley 4… Cox Mill (16-4) advances to best-of-3 series, state championships

4A

East (Wednesday): No. 4 Fuquay-Varina 1, No. 3 Wilmington Ashley 1… Fuquay-Varina (14-3) advances to best-of-3 series, state championships

West: No. 3 Winston-Salem Reagan 7, No. 1 Providence 3… Winston-Salem Reagan (15-2) advances to best-of-3 series, state championships

THIRD ROUND RESULTS

(Saturday games)

1A

East: No. 1 Perquimans 10, No. 4 Bear Grass Charter 0; No. 2 Granville Central 6, No. 3 E. Carteret 5

West: No. 8 Mountain Island Charter 4, No. 12 Lincoln Charter 3; No. 2 E. Surry 10, No. 3 Uwharrie Charter 1

2A

East: No. 9 E. Bladen 5, No. 4 N. Lenoir 0; No. 10 Randleman 10, No. 6 First Flight 1

West: No. 13 Forbush 6, No. 9 E. Lincoln 4; No. 6 R-S Central 4, No. 15 S. Rowan 3

3A

East: No. 13 Greenville Rose 11, No. 1 Northern Guilford 7; No. 3 Greenville Conley 6, No. 15 Clayton 5

West: No. 9 Cox Mill 5, No. 4 Asheville Roberson 1; No. 11 Sun Valley 10, No. 2 St. Stephens 0, 5 inn.

4A

East: No. 4 Fuquay-Varina 7, No. 16 Wilmington Hoggard 1; No. 3 Wilmington Ashley 8, No. 15 Purnell Swett 5

West: No. 1 Providence 13, No. 5 NW Guilford 3; No. 3 Winston-Salem Reagan 4, No. 2 McDowell 3

SECOND ROUND RESULTS

1A

EAST

No. 1 Perquimans 10, No. 9 Hobbton 0

No. 7 Bear Grass Charter 4, Roxboro Community School 0

No. 3 E. Carteret 9, No. 11 Princeton 5

No. 2 Granville Central 6, No. 10 E. Wake Academy 0

WEST

No. 8 Mountain Island Charter 12, No. 1 Hayesville 9

No. 12 Lincoln Charter 12, No. 13 N. Moore 7

No. 3 Uwharrie Charter 11, No. 11 Murphy 3

No. 2 E. Surry 9, No. 7 Cherryville 2

2A

EAST

No. 9 E. Bladen 13, No. 16 N. Pitt 3

No. 4 N. Lenoir 6, No. 5 Roanoke Rapids 4

No. 6 First Flight 3, No. 14 Whiteville 2

No. 10 Randleman 10, No. 15 SW Onslow 0

WEST

No. 9 E. Lincoln 11, No. 16 Ledford 1. 5 inn.

No. 13 Forbush 7, No. 5 W. Wilkes 4

No. 6 R-S Central 8, No. 14 South Point 3

No. 15 S. Rowan 11, No. 10 Oak Grove 0

3A

EAST

No. 1 Northern Guilford 10, No. 9 Northern Durham 0

No. 13 Greenville Rose 2, No. 12 SE Guilford 1

No. 3 Greenville Conley 4, No. 6 Asheboro 1

No. 15 Clayton 11, No. 7 Fayetteville Sanford 0

WEST

No. 9 Cox Mill 12, No. 16 N. Henderson 0

No. 4 Asheville Roberson 7, No. 12 Marvin Ridge 6

No. 11 Sun Valley 5, No. 3 E. Rowan 4, 11 inn.

No. 2 St. Stephens 5, No. 7 Cuthbertson 1

4A

EAST

No. 16 Wilmington Hoggard 5, No. 9 Scotland County 3

No. 4 Fuquay-Varina 11, No. 5 Pinecrest 6

No. 3 Wilmington Ashley 15, No. 11 Wilmington Laney 8

No. 15 Purnell Swett 7, No. 10 Middle Creek 4

WEST

No. 1 Providence 10, No. 8 Lake Norman 2

No. 5 NW Guilford 11, No. 9 Hough 9

No. 3 Winston-Salem Reagan 4, No. 11 Myers Park 3

No. 2 McDowell 5, No. 7 Porter Ridge 4

FIRST ROUND RESULTS

1A

EAST

No. 1 Perquimans 16, No. 16 Ocracoke 0

No. 9 Hobbton 6, No. 8 E. Columbus 0

No. 5 Roxboro Community 1, No. 12 Edenton Holmes 0

No. 4 Bear Grass Charter 2, No. 13 N. Duplin 1

No. 3 E. Carteret 8, No. 14 W. Columbus 5

No. 11 Princeton 5, No. 6 Tarboro 1

No. 10 E. Wake Academy 3, No. 7 Rosewood 2

No. 2 Granville Central 4, No. 15 Voyager Academy 1

WEST

No. 1 Hayesville 6, No. 16 Christ the King 1

No. 8 Mountain Island Charter 3, No. 9 N. Stanly 2

No. 12 Lincoln Charter 6, No. 5 Cornerstone Charter 0

No. 13 N. Moore 8, No. 4 Polk County 7

No. 3 Uwharrie Charter 11, No. 14 Chatham Charter 0

No. 11 Murphy 13, No. 6 Starmount 10

No. 7 Cherryville 6, No. 10 Pine Lake Prep 5

No. 2 E. Surry 3, No. 15 Community School of Davidson 2

2A

EAST

No. 16 N. Pitt 2, No. 1 McMichael 1

No. 9 E. Bladen 6, No. 8 Croatan 1

No. 5 Roanoke Rapids 7, No. 12 W. Craven 3

No. 4 N. Lenoir 6, No. 13 Providence Grove 2

No. 14 Whiteville 1, No. 3 Midway 0

No. 6 First Flight 6, No. 11 E. Duplin 5

No. 10 Randleman 17, No. 7 Reidsville 0

No. 15 SW Onslow 7, No. 2 N. Johnston 5

WEST

No. 16 Ledford 7, No. 1 N. Davidson 5

No. 9 E. Lincoln 4, No. 8 W. Stokes 2

No. 5 W. Wilkes 17, No. 12 Fred T. Foard 2

No. 13 Forbush 8, No. 4 Bunker Hill 0

No. 14 South Point 7, No. 3 Canton Pisgah 2

No. 6 R-S Central 3, No. 11 N. Lincoln 1

No. 10 Oak Grove 3, No. 7 Madison 2

No. 15 S. Rowan 6, No. 2 W. Stanly 2

3A

EAST

No. 1 Northern Guilford 10, No. 16 Cape Fear 0

No. 9 Northern Durham 5, No. 8 Wilson Hunt 2

No. 12 SE Guilford 5, No. 5 S. Brunswick 1

No. 13 Greenville Rose 7, No. 4 W. Johnston 0

No. 3 Greenville Conley 3, No. 14 Jacksonville 0

No. 6 Asheboro 5, No. 11 Hillsborough Orange 4

No. 7 Fayetteville Sanford 14, No. 10 Union Pines 6

No. 15 Clayton 9, No. 2 W. Carteret 3

WEST

No. 16 N. Henderson 6, No. 1 Crest 3

No. 9 Cox Mill 9, No. 8 Kings Mountain 4

No. 12 Marvin Ridge 2, No. 5 NW Cabarrus 1

No. 4 Asheville Roberson 12, No. 13 Mount Tabor 0

No. 3 E. Rowan 5, No. 14 Western Guilford 4

No. 11 Sun Valley 7, No. 6 SW Guilford 1

No. 7 Cuthbertson 12, No. 10 Asheville 3

No. 2 St. Stephens 3, No. 15 Carson 2, 8 inn.

4A

EAST

No. 16 Wilmington Hoggard 5, No. 1 Heritage 4

No. 9 Scotland County 12, No. 8 Cardinal Gibbons 8

No. 5 Pinecrest 9, No. 12 Wake Forest 3

No. 4 Fuquay-Varina 6, No. 13 Raleigh Leesville Road 5

No. 3 Wilmington Ashley 2, No. 14 Raleigh Broughton 0, Weds.

No. 11 Wilmington Laney 5, No. 6 South Central 0

No. 10 Middle Creek 6, No. 7 Raleigh Millbrook 1

No. 15 Purnell Swett 5, No. 2 Fayetteville South View 3

WEST

No. 1 Providence 2, No. 16 Jamestown Ragsdale 1

No. 8 Lake Norman 3, No. 9 Cary 1

No. 5 NW Guilford 12, No. 12 Hopewell 0

No. 4 Hough 1, No. 13 E. Forsyth 0

No. 3 Winston-Salem Reagan 4, No. 14 Greensboro Grimsley 0

No. 11 Myers Park 9, No. 6 Durham Jordan 1

No. 7 Porter Ridge 9, No. 10 Ardrey Kell 5

No. 2 McDowell 5, No. 15 Olympic 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *