HIGH SCHOOL BASEBALL: Standings through Tuesday’s first round, state playoffs

Published Saturday, April 30th, 2022

HobbsDailyReport.com

HIGH SCHOOL BASEBALL STANDINGS

(through games of Tuesday, May 10)

CATAWBA VALLEY 2A ATHLETIC

                                                                                                             Conf.              All            Streak

x-Bandys                                                                                           12-2             21-7           Won 5

Lincolnton                                                                                         11-3               13-9         Lost 3

Bunker Hill                                                                                        9-5                12-12       Lost 2

W. Lincoln                                                                                          9-5               10-14       Lost 3

Maiden                                                                                               7-7               9-14         Lost 1

E. Burke                                                                                              5-9             5-15            Lost 1

Newton-Conover                                                                         3-11                  6-18          Lost 1

W. Caldwell                                                                                    0-14             2-22            Lost 2

x–clinched No. 1 state 2A playoff bid.

Tuesday’s first round state playoff results

No. 9 Bandys 10, No. 24 Shelby 0

No. 2 N. Stanly 10, No. 31 Bunker Hill 7

No. 1 Randleman 15, No. 32 Lincolnton 0

Friday’s second round state playoff games

No. 25 Mount Pleasant at No. 9 Bandys, 7 p.m.

WESTERN FOOTHILLS 3A

(Final regular season)

                                                                                                              Conf.              All              Streak

a-N. Lincoln                                                                                         12-2                   19-5    Won 1

St. Stephens                                                                                        10-4                 21-6      Won 1

E. Lincoln                                                                                            10-4                 17-6      Won 1

Fred T. Foard                                                                                     10-4                17-6       Won 3

Hickory                                                                                                7-7                  11-11      Lost 1

N. Iredell                                                                                             5-9                10-12       Lost 1

W. Iredell                                                                                           2-12                 3-17        Lost 5

Statesville                                                                                           0-14               0-19      Lost 52*

a–clinched No. 1 state 3Aplayoff bid

Tuesday’s first round state playoff results

No. 13 Fred T. Foard 8, No. 20 N. Davidson 0

No. 5 N. Lincoln 7, No. 28 N. Iredell 5

No. 8 E. Lincoln 8 No. 22 Forestview 0

No. 7 Parkwood 10, No. 26 Hickory 0

No. 10 St. Stephens 5, No. 23 Central Davidson 5

No. 2 Ledford 10, No. 31 Hibriten 1

Friday’s second round state playoff games

No. 12 Crest at No. 5 N. Lincoln, 7 p.m.

No. 13 Fred T. Foard at No. 4 W. Henderson

No. 11 E. Lincoln at No. 6 Eastern Guilford

No. 10 St. Stephens at No. 7 Parkwood

NORTHWESTERN 3A-4A

                                                                                                 Conf.                      All               Streak

Alex Central (4A)                                                            8-2                        21-4      Won 3

S. Caldwell (4A)                                                              8-2                        15-8      Lost 1

Watauga (4A)                                                                  6-4                       16-8      Lost 1

x-Hibriten                                                                        4-6                         11-13    Lost 5

Freedom                                                                          3-7                          8-16      Lost 1

Ashe County                                                                    1-9                         3-18      Lost 3

x—clinched state 3A playoff bid

Tuesday’s first round state playoff results

No. 14 W-S Reagan 7, No. 19 S. Caldwell 4

No. 7 NW Guilford 8, No. 26 Watauga 5

No. 28 Jamestown Ragsdale 8, No. 5 Alexander Central2

OTHERS

                                                                                                 Conf.                  All                 Streak

x-Draughn                                                                              11-1                     20-3                 Won 12

Patton                                                                                     0-12                      5-17                 Lost 5

x–won league title, clinched state playoff bid.

Tuesday’s first round state playoff results

No. 2 Draughn 10, No. 31 Highland Tech 0

Friday’s second round state playoff games

No. 18 Uwharrie Charter at  No. 2 Draughn

Note: Draughn plays in the Western Highlands 1A-2A; Patton plays in the Mountain Foothills 7 2A.

Leave a Reply

Your email address will not be published.