AMERICAN LEGION BASEBALL: Sunday’s second round results

Published Sunday, July 7th, 2019

HobbsDailyReport.com

AREA IV AMERICAN LEGION BASEBALL PLAYOFFS

SECOND ROUND (best-of-5)

WEST NO. 1 CHERRYVILLE (20-9) vs. EAST NO. 4 GASTONIA  (15-9)

Game 1, Sunday, July 7 at Cherryville: Cherryville 2, Gastonia 1

Game 2, Monday, July 8: at Sims Legion Park, 7 p.m.

Game 3, Tuesday, July 9: at Cherryville High, 7 p.m.

Game 4, if needed, Wednesday, July 10: at Sims Legion Park, 7 p.m.

Game 5, if needed, Thursday, July 11: at Cherryville High, 7 p.m.

EAST NO. 2 UNION COUNTY (14-4) vs. EAST NO. 6 PINEVILLE (11-12)

Game 1, Sunday, July 7 at Wingate: Union County 11, Pineville 2

Game 2, Monday, July 8: at Ardrey Kell High, 7 p.m.

Game 3, Tuesday, July 9: at Wingate, 7 p.m.

Game 4, if needed, Wednesday, July 10: at Ardrey Kell High, 7 p.m.

Game 5, if needed, Thursday, July 11: at Wingate, 7 p.m.

EAST NO. 1 MINT HILL (17-5) vs. EAST NO. 5 LINCOLN COUNTY (14-13)

Game 1, Sunday, July 7 at Independence High: Suspended, fourth inning

Game 1, Monday, July 8, at Independence High: Completion suspended game

Game 2, Monday, July 8, at Independence High: Following completion of suspended game

Game 3, Tuesday, July 9: at E. Lincoln High, 7 p.m.

Game 4, if needed, Wednesday, July 10: TBD

Game 5, if needed, Thursday, July 11; TBD

WEST NO. 2 ASHEVILLE (14-4) vs. EAST NO. 3 GASTON BRAVES (14-7)

Game 1, Sunday, July 7 at Asheville: Gaston Braves 5, Asheville 3

Game 2, Monday, July 8: at South Point High, 7 p.m.

Game 3, Tuesday, July 9: at Asheville, 7 p.m.

Game 4, if needed, Wednesday, July 10: at South Point High, 7 p.m.

Game 5, if needed, Thursday, July 11: at Asheville, 7 p.m.

SEMIFINALS (best-of-5, dates TBA)

Cherryville-Gastonia winner vs. Union County-Pineville winner

Mint Hill-Lincoln County winner vs. Asheville-Gaston Braves winner

FIRST ROUND (best-of-5)

EAST NO. 8 CLEVELAND COUNTY (3-17)  vs. WEST NO. 1 CHERRYVILLE (17-9)

Game 1, Tuesday at Cherryville: Cherryville 12, Cleveland County 0, 5 inn.

Game 2, Wednesday at Cleveland County: Cherryville 17, Cleveland County 4, 5 inn.

Game 3, Thursday at Cherryville: Cherryville 6, Cleveland County 0; Cherryville wins series 3-0

WEST NO. 5 CALDWELL COUNTY (8-8-1) vs.  EAST NO. 4 GASTONIA (12-8)

Game 1, Tuesday, at Gastonia: Gastonia 5, Caldwell County 2

Game 2, Wednesday at Caldwell County: Caldwell County 3, Gastonia 1

Game 3, Thursday at Gastonia: Gastonia 13, Caldwell County 5

Game 4, Friday at Caldwell County: Gastonia 7, Caldwell County 3, 9 inn; Gastonia wins series 3-1

WEST NO. 7 HICKORY (6-13) vs. EAST NO. 2 UNION COUNTY (11-5)

Game 1, Tuesday at Union County: Union County 1, Hickory 0

Game 2, Wednesday at Hickory: Union County 4, Hickory 1

Game 3, Thursday at Union County, ppd.

Game 3, Friday at Union County: Union County 2, Hickory 0; Union County wins series 3-0

EAST NO. 6 PINEVILLE (8-10) vs. WEST NO. 3 RUTHERFORD COUNTY (9-5)

Game 1, Tuesday at Rutherford County: Pineville  8, Rutherford County 7

Game 2, Wednesday at Pineville: Rutherford County 11, Pineville 1

Game 3, Thursday at Rutherford County: Suspended with Pineville leading 2-1, first inning

Game 3 Friday at Pineville: Pineville 7, Rutherford County 5

Game 4, Saturday at Rutherford County: Pineville 11, Rutherford County 4

Game 5, Saturday at Rutherford County: Pineville 5, Rutherford County 3; Pineville wins series 3-2

WEST NO. 8 MAIDEN (2-17) vs. EAST NO. 1 MINT HILL (14-4)

Game 1, Tuesday at Mint Hill: Maiden 6, Mint Hill 3

Game 2, Wednesday at Maiden: Mint Hill 15, Maiden 1, 5 inn.

Game 3, Thursday at Mint Hill: Mint Hill 11, Maiden 1, 5 inn.

Game 4, Friday at Maiden: Mint Hill 7, Maiden 3; Mint Hill wins series 3-1

WEST NO. 5 LINCOLN COUNTY (11-11) vs. WEST NO. 4 BURKE COUNTY (9-8)

Game 1, Tuesday at Burke County: Burke County 9, Lincoln County 8

Game 2, Wednesday at Lincoln County: Lincoln County 7, Burke County 0

Game 3, Thursday at Burke County: Burke County 8, Lincoln County 0

Game 4, Friday at Lincoln County: Lincoln County 9, Burke County 4

Game 5, Saturday at Burke County: Lincoln County 9, Burke County 4; Lincoln County wins series 3-2

EAST NO. 7 HUNTERSVILLE (5-11) vs. WEST NO. 2 ASHEVILLE (11-4)

Game 1, Tuesday at Asheville: Asheville 8, Huntersville 7

Game 2, Wednesday at Huntersville: Asheville 6, Huntersville 5

Game 3, Thursday at Asheville: Asheville 9, Huntersville 7; Asheville wins series 3-0

WEST NO. 6 HENDERSON COUNTY (6-10) vs. EAST NO. 3 GASTON BRAVES (11-5)

Game 1, Tuesday at Gaston Braves: Henderson County 10, Gaston Braves 6

Game 2, Wednesday at Henderson County: Henderson County 9, Gaston Braves 2

Game 3, Thursday at Gaston Braves: Gaston Braves 8, Henderson County 1

Game 4, Friday at Henderson County: Postponed, reset for Friday DH at Henderson County

Game 4 Saturday at Henderson County: Gastonia 8, Henderson County 1, 4 inn.

Game 5, Saturday: Henderson County forfeit, not enough players; Gaston Braves win series 3-2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *