Wednesday’s results for schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules the schools provided HobbsDailyReport.com, with starting times if they were listed on the schedules. Some schools did not respond to a request for schedules.
Events added to the schedules via postponements or moved to another date for any reason may not be included (changes reported to HobbsDailyReport.com will be made to the daily schedule).
HobbsDailyReport.com will follow all of the schedules and try to keep all of them as current as possible (as schools report changes). To assure no starting time changes or that schools have not traded home playing dates, it’s best to call the home school or participating schools the day of the game(s) to confirm starting times:
HobbsDailyReport.com
WEDNESDAY
BASEBALL
South Fork 2A
Lincolnton 4, Newton-Conover 0
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill 7, Patton 2
Fred T. Foard 1, E. Burke 0
Hibriten 3, W. Iredell 2
Northwestern 3A-4A
Alexander Central 8, Hickory 1
Freedom 5, Watauga 2
McDowell 3, W. Caldwell 0
S. Caldwell at St. Stephens, 6:30 p.m.
SOFTBALL
South Fork 2A
Lake Norman Charter 4, E. Lincoln 3
N. Lincoln 4, Newton-Conover 3, 8 inn.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hil 14, Patton 2
Fred T. Foard 5, E. Burke 2
Hibriten 11, W. Iredell 1
Northwestern 3A-4A
Alexander Central 17, Hickory 0
Freedom 5, W. Caldwell 2
S. Caldwell 12, St. Stephens 1
Others
W. Caldwell at Lincolnton, 5 p.m.
GIRLS SOCCER
Northwestern Foothills 2A
Fred T. Foard 5, E. Burke 0
Hibriten 5, W. Iredell 1
Patton at Bunker Hill, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Hickory 7, Alexander Central 0
S. Caldwell 3, St. Stephens 0
Watauga 2, Freedom 0
McDowell at W. Caldwell, 5 p.m.
BOYS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Fred T. Foard 8, E. Burke 1
Patton at Bunker Hill
W. Iredell at Hibriten
Northwestern 3A-4A
Alexander Central 9, Freedom 0
Hickory at Watauga, 4:15 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, 4 p.m.
S. Caldwell at McDowell, 4 p.m.
BOYS LACROSSE
Concord Robinson at Lake Norman Charter, 5 p.m.
GIRLS LACROSSE
W. Forsyth 22, Watauga 4
TRACK AND FIELD
Northwestern Foothills 2A
Draughn, E. Burke, Patton, W. Iredell at Hibriten
Freedom, Watauga at Alexander Central, 4:30 p.m.
Others
Caldwell County Championships at S. Caldwell, 4:30 p.m.