A schedule of athletic events this week for schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules the schools provided HobbsDailyReport.com, with starting times if they were listed on the schedules. Some schools did not respond to a request for schedules.
Events added to the schedules via postponements or moved to another date for any reason may not be included (changes reported to HobbsDailyReport.com will be made to the daily schedule).
HobbsDailyReport.com will follow all of the schedules and try to keep all of them as current as possible (as schools report changes). To assure no starting time changes or that schools have not traded home playing dates, it’s best to call the home school or participating schools the day of the game(s) to confirm starting times:
HobbsDailyReport.com
MONDAY
BASEBALL
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at W. Iredell, 7 p.m.
Fred T. Ford at Draughn, 7 p.m.
Hibriten at E. Burke, 7 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at W. Caldwell, 6 p.m.
Hickory at S. Caldwell, 6:30 p.m.
McDowell at Watauga, 6:30 p.m.
St. Stephens at Alexander Central, 6:30 p.m.
Others
Bandys at S. Iredell, 7 p.m.
E. Lincoln at N. Gaston
W. Lincoln at Cherryville, 7 p.m.
W. Wilkes at Patton, 6 p.m.
SOFTBALL
South Fork 2A
Lake Norman Charter at Maiden, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at W. Iredell, 6 p.m.
Fred T. Foard at Draughn, 6 p.m.
Hibriten at E. Burke, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at W. Caldwell, 6 p.m.
Hickory at S. Caldwell, 6 p.m.
St. Stephens at Alexander Central, 5 p.m.
Others
Ashe County at Watauga, 5 p.m.
Cherryville at W. Lincoln, 5 p.m.
Patton at E. Rutherford, 6 p.m.
GIRLS SOCCER
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at W. iredell, 6:30 p.m.
Fred T. Foard at Draughn, 6 p.m.
Hibriten at E Burke, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at W. Caldwell, 5 p.m.
Hickory at S. Caldwell, 6 p.m.
McDowell at Watauga, 6 p.m.
St. Stephens at Alexander Central, 5:30 p.m. (starting time moved up)
Others
W. Lincoln at Bessemer City, 5 p.m.
BOYS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at W. Iredell
E. Burke at Hibriten
Fred T. Foard at Draughn
Northwestern 3A-4A
Freedom at Hickory, 4;15 p.m.
McDowell at St. Stephens, 4 p.m.
Watauga at Alexander Central
W. Caldwell at S. Caldwell, 4 p.m.
BOYS GOLF
South Fork 2A at Rock Barn (18 holes)
Northwestern 3A-4A at Silver Creek (18 holes), 3 p.m.
TUESDAY
BASEBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover, 7 p.m.
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 7 p.m.
Maiden at Lincolnton, 7 p.m.
N. Lincoln at Bandys, 7 p.m.
SOFTBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover, 5:30 p.m.
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 6:30 p.m.
Maiden at Lincolnton, 5 p.m.
N. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
Others
W. Caldwell at Patton, 6 p.m.
GIRLS SOCCER
South Fork 2A
E. Lincoln at Maiden, 6:30 p.m.
Lake Norman Charter at Lincolnton, 6:30 p.m.
N. Lincoln at Newton-Conover, 6 p.m.
W. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
BOYS TENNIS
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover, 4 p.m.
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 4 p.m.
Maiden at Lincolnton, 4 p.m.
BOYS LACROSSE
Hickory at St. Stephens, 6 p.m.
Marvin Ridge at Lake Norman Charter, 7 p.m.
GIRLS LACROSSE
St. Stephens at Hickory, 6 p.m.
TRACK AND FIELD
Lincoln County Championships at N. Lincoln
BOYS GOLF
Northwestern Foothills 2A at Catawba Country Club
WEDNESDAY
BASEBALL
Northwestern Foothills 2A
E. Burke at Fred T. Foard, 7 p.m.
Patton at Bunker Hill, 7 p.m.
W. Iredell at Hibriten, 7 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Hickory, 6:30 p.m.
S. Caldwell at St. Stephens, 6:30 p.m.
Watauga at Freedom, 4 p.m.
W. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
SOFTBALL
South Fork 2A
N. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
E. Burke at Fred T. Foard, 6 p.m.
Patton at Bunker Hill, 5 p.m.
W. Iredell at Hibriten, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Hickory, 4 p.m.
S. Caldwell at St. Stephens, 6 p.m.
Watauga at Freedom, 6 p.m.
Others
W. Caldwell at Lincolnton, 5 p.m.
GIRLS SOCCER
Northwestern Foothills 2A
E. Burke at Fred T. Foard, 6 p.m.
Patton at Bunker Hill, 6:30 p.m.
W. Iredell at Hibriten, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Hickory, 5:30 p.m.
McDowell at W. Caldwell, 5 p.m.
S. Caldwell at St. Stephens, 6 p.m.
Watauga at Freedom (Catawba River Soccer Complex), 6 p.m.
BOYS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
E. Burke at Fred T. Foard
Patton at Bunker Hill
W. Iredell at Hibriten
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom
Hickory at Watauga, 4:15 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, 4 p.m.
S. Caldwell at McDowell, 4 p.m.
BOYS LACROSSE
Concord Robinson at Lake Norman Charter, 5 p.m.
TRACK AND FIELD
Northwestern Foothills 2A
Draughn, E. Burke, Patton, W. Iredell at Hibriten
Freedom, Watauga at Alexander Central, 4:30 p.m.
Others
Catawba County Championships at Bunker Hill, 4:30 p.m.
Caldwell County Championships at S. Caldwell, 4:30 p.m.
THURSDAY
BASEBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Lake Norman Charter, 4 p.m.
Maiden at Bandys, 7 p.m.
Newton-Conover at Lincolnton, 7 p.m.
N. Lincoln at W. Lincoln, 7 p.m.
Northwestern 3A-4A
W. Caldwell at McDowell, 6:30 p.m.
Others
St. Stephens at Bunker Hill, 7 p.m.
SOFTBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Lake Norman Charter, 4 p.m.
Maiden at Bandys, 6 p.m.
Newton-Conover at Lincolnton, 5 p.m.
N. Lincoln at W. Lincoln, 6:30 p.m.
Others
Fred T. Foard at Bunker Hill, 6 p.m.
N. Iredell at Bandys, 5 p.m.
GIRLS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Lincolnton at N. Lincoln, 5 p.m.
Newton-Conover at Maiden, 6 p.m.
W. Lincoln at E. Lincoln, 6:30 p.m.
BOYS TENNIS
South Fork 2A
Lake Norman Charter at E. Lincoln, 4 p.m.
Lincolnton at Newton-Conover
Maiden at Bandys
BOYS LACROSSE
S. Mecklenburg at St. Stephens, 7 p.m.
GIRLS LACROSSE
St. Stephens at Lake Norman
FRIDAY
No events scheduled
SATURDAY
BASEBALL
Christ School at S. Caldwell, 7 p.m.
Lake Norman Christian at Myers Park, 6 p.m.
W. Iredell at E. Rowan Tournament