STATE SOFTBALL PLAYOFF PAIRINGS
(South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A, Northwestern 3A-4A teams in all caps)
Note: To view complete state pairings, visit https://www.nchsaa.org/
State semifinals (best-of-3 must begin by Tuesday)
Games 1, 3 at higher seeds unless teams
mutually agree to alter format
1A
WEST
No. 3 Alleghany (18-4)-No. 2 Chatham Central (19-2) winner vs. No. 4 S. Stanly (23-5), schedule TBD
EAST
No. 4 Camden County (21-2) vs. No. 2 Louisburg (19-4)
Game 1 at Louisburg
Game 2 at Camden County
Game 3, if needed at Louisburg
2A
WEST
No. 13 BUNKER HILL (16-6) vs. No. 2 Franklin (22-0)
Game 1, Tuesday at Franklin (Macon Middle School), 6 p.m.
Game 2, Thursday at Bunker Hill, 6 p.m.
Game 3, if needed, Saturday at Franklin (Macon Middle School), 6 p.m.
EAST
No. 5 Whitevile (23-3)-No. 1 S. Granville (22-0) winner (Tuesday, 6 p.m.) vs. No. 2 N. Johnston (27-); schedule TBD
3A
WEST
No. 4 Carson (20-6) vs. No. 3 ALEXANDER CENTRAL (24-5)
Game 1, Tuesday at Alexander Central; 6 p.m.
Game 2, Thursday at Carson, 6 p.m.
Game 3, if needed, Friday at Alexander Central, 6 p.m.
MORE ON CARSON: https://www.salisburypost.com/2018/05/22/prep-softball-carson-ready-for-regional/
EAST
No. 19 Greenville Conley (17-8)-No. 2 Western Alamance (23-3) winner (Tuesday, 5 p.m.) vs. No. 5 Cleveland (19-3), schedule TBD
4A
WEST
No. 2 S. CALDWELL (26-2) vs. No. 1 Richmond County (24-3)
Game 1, Wednesday at Richmond County, 7 p.m.
Game 2, Thursday at S. Caldwell, 7 p.m.
Game 3, if needed, Saturday at Richmond County, 7 p.m.
EAST
No. 8 Fayetteville Britt (21-5) vs. No. 2 South Central (23-6)
Game 1 at South Central
Game 2 at Britt
Game 3, if needed, at South Central
Fourth round
WEST 2A
Thursday’s result
No. 13 BUNKER HILL 2, No. 1 W. Stanly 1
Friday’s result
No. 2 Franklin 4, No. 3 FRED T. FOARD 3
WEST 3A
Thursday’s result
No. 4 Carson 8, No. 8 Marvin Ridge 3
Friday’s result
No. 3 ALEXANDER CENTRAL 1, No. 10 Cox Mill 0, 10 inn.
WEST 4A
Saturday’s results
No. 1 Richmond county 7, No. 13 Hickory Ridge 0
Monday’s result
No. 2 S. CALDWELL 2, No. 3 Mooresville 1
Third round results
WEST 2A
No. 1 W. Stanly 10, No. 8 N. Davidson 0
No 2 Franklin 3, N. 10 Mount Pleasant 0
No. 3 FRED T. FOARD 6, No. 6 Madison 0
No. 13 BUNKER HILL 6, No. 12 N. LINCOLN 3
WEST 3A
No. 3 ALEXANDER CENTRAL 10, No. 6 Crest 5
No. 4 Carson 9, No. 5 N. Buncombe 2
No. 8 Marvin Ridge 3, No. 1 Parkwood 2
No. 10 Cox Mill 6, No. 15 Waynesville Tuscola 1
WEST 4A
No. 1 Richmond County 17, No. 8 Lake Norman 0
No. 2 S. CALDWELL 12, No. 10 W. Forsyth 0
No. 3 Mooresville 3, No. 6 NW Guilford 1
No. 13 Hickory Ridge 11, No. 5 Providence 5 (Friday)
Note: To review all West 2A, 3A and 4A first and second round scores, look for an earlier HS SOFTBALL PLAYOFFS post.