HIGH SCHOOL SPORTS SCHEDULE
(compiled by HobbsDailyReport.com)
A list of high school events scheduled by schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A that responded to a schedule request from HobbsDailyReport.com.
Game times are listed, if available, and events rescheduled or moved to another date may not be included. For more information about a particular event, contact the schools involved:
MONDAY
VOLLEYBALL
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke, 6 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 6 p.m.
Hibriten at Patton, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
W. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
Others
Bunker Hill at Bandys, 6 p.m.
Burns at Freedom, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at Lincolnton, 6:30 p.m.
E. Lincoln at N. Lincoln, 6:30 p.m.
Lake Norman Charter at Maiden, 6 p.m.
W. Lincoln at Newton-Conover, 6:30 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke, 6:30 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 6;30 p.m.
Hibriten at Patton, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom, 6 p.m. (Catawba River Soccer Complex)
Hickory at Watauga, 6 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, 6 p.m.
S. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
Others
S. Iredell at Bunker Hill, 6:30 p.m.
GIRLS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke, 4 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 4 p.m.
Hibriten at Patton, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
Watauga at Alexander Central, 4 p.m.
Freedom at Hickory, 4 p.m.
McDowell at St. Stephens, 4 p.m.
W. Caldwell at S. Caldwell, 4 p.m.
Others
Maiden at Lake Norman, 4 p.m.
TUESDAY
VOLLEYBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover, 6 p.m.
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 6 p.m.
Maiden at Lincolnton, 6 p.m.
N. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at S. Caldwell, 6 p.m.
Freedom at McDowell, 5:30 p.m.
Hickory at St. Stephens, 6 p.m.
W. Caldwell at Watauga, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
South Fork 2A
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 4 p.m.
Maiden at Lincolnton, 4 p.m.
N. Lincoln at Bandys, 4 p.m.
GIRLS GOLF
Northwestern Foothills 2A at Catawba Country Club, 3:30 p.m.
Northwestern 3A-4A at Catawba Springs, 3:30 p.m.
South Fork 2A at Cowans Ford, 18 holes, 2 p.m.
WEDNESDAY
VOLLEYBALL
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 6 p.m.
Fred T. Foard at Patton, 6 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 6 p.m.
Others
Lincoln Charter at Maiden, 6 p.m.
S. Iredell at E. Burke, 6 p.m.
Watauga at Statesville, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at E. Lincoln, 6:30 p.m.
Lincolnton at W. Lincoln, 5 p.m.
Newton-Conover at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Maiden at N. Lincoln, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 6:30 p.m.
Fred T Foard at Patton, 6:30 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at S. Caldwell, 6:30 p.m.
McDowell at Alexander Central, 6 p.m.
Watauga at St. Stephens, 6:30 p.m.
W. Caldwell at Hickory, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 4 p.m.
Fred T. Foard at Patton, 4 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom, 4 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, 4 p.m.
CROSS COUNTRY
Northwestern 3A-4A
McDowell, S. Caldwell, W. Caldwell at Watauga, 4 p.m.
THURSDAY
JV FOOTBALL
See JV football standings in earlier post (search word JV)
VOLLEYBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Maiden at Bandys, 6 p.m.
Newton-Conover at Lincolnton, 6 p.m.
W. Lincoln at N. Lincoln, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at St. Stephens, 5:30 p.m.
McDowell at Hickory, 6 p.m.
Watauga at S. Caldwell, 6 p.m.
W. Caldwell at Alexander Central, 5:30 p.m.
GIRLS TENNIS
South Fork 2A
Lake Norman Charter at E. Lincoln, 4 p.m.
Lincolnton at Newton-Conover, 6 p.m.
Others
E. Burke at St. Stephens, 4 p.m.
GIRLS GOLF
South Fork 2A at Glen Oaks (9 holes), 3:30 p.m.
CROSS COUNTRY
Burke County Championships at Freedom, 4 p.m.
FRIDAY
VARSITY FOOTBALL
See varsity football standings in earlier post (search word varsity)