HIGH SCHOOL SPRING SPORTS: Wednesday’s schedule

Published Wednesday, April 10th, 2019

HobbsDailyReport.com

WEDNESDAY’S HIGH SCHOOL

SPRING SPORTS SCHEDULE

 

TO REPORT SCORES
High school head coaches in all spring sports in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A are asked to report results as soon as possible after each match is completed.
Send the info by email to chobbs001@att.net and also copy it to hobbsdailyreport@gmail.com for inclusion in the next morning’s scorelist and roundup.

Varsity spring sports events scheduled on Wednesday by schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules provided by the schools, with starting times (if available).

Games added or dropped since the schedules have been released may not be included and schools sometimes trade home playing dates. All game times are subject to change.

HobbsDailyReport.com will list any changes in game times provided but fans are advised to call the home school the day of the game for confirmation of exact starting times, which vary by school and conference:

BASEBALL

South Fork 2A

N. Lincoln at Lake Norman Charter, 4 p.m.

W. Lincoln at Maiden, 5 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Draughn at Patton, 7 p.m.

E. Burke at W. Iredell, 7 p.m.

Fred T. Foard at Bunker Hill, 7 p.m.

Northwestern 3A-4A

McDowell at Alexander Central, 6:30 p.m.

S. Caldwell at Freedom, 6:30 p.m.

Others

Bunker Hill at Newton-Conover, 7 p.m.

Chase at E. Burke (E), cancelled

Hibriten at Watauga, 6:30 p.m.

N. Lincoln at N. Gaston, ppd., no date

Statesville at W. Lincoln, ppd., Monday, 5 p.m.

W. Iredell at W. Rowan, ppd., no date

SOFTBALL

South Fork 2A

N. Lincoln at Lake Norman Charter, 4 p.m.

Northwestern Foothills 2A

E. Burke at W. Iredell, 6 p.m.

Fred T. Foard at Bunker Hill, 6 p.m.

Northwestern 3A-4A

McDowell at Alexander Central, 6 p.m.

S. Caldwell at Freedom, 5 p.m.

Others

Draughn at Alexander Central, ppd., no date

Hibriten at Watauga, 6 p.m.

N. Lincoln at W. Iredell, ppd., no date

Mooresville at E. Lincoln, 6 p.m.

Patton at Freedom, ppd., no date

W. Caldwell at N Wilkes, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

South Fork 2A

Newton-Conover at Lake Norman Charter, 6 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Draughn at Patton, 6 p.m.

E. Burke at W. Iredell

Fred T. Foard at Bunker Hill, 6:45 p.m.

Northwestern 3A-4A

McDowell at Alexander Central, 6:30 p.m.

S. Caldwell at Freedom, 6 p.m.

Others

Draughn at Alexander Central, ppd., no date

Patton at E. Rutherford, ppd., no date

S. Caldwell at Maiden, cancelled

W. Caldwell at Hibriten, 6 p.m.

BOYS TENNIS

South Fork 2A

Conference tournament, first day, at N. Lincoln, 11:30 a.m.

Northwestern 3A-4A

St. Stephens at Hickory, 4 p.m.

S. Caldwell at Alexander Central, 4 p.m.

Others

Watauga at Hibriten, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

South Fork 2A

Newton-Conover, E. Lincoln, Lake Norman Charter at Bandys

N. Lincoln, Maiden, W. Lincoln at Lincolnton

Northwestern 3A-4A

Alexander Central, St. Stephens, W. Caldwell at McDowell, 4:30 p.m.

Freedom, Hickory, S. Caldwell at Watauga, 4:30 p.m.

BOYS GOLF

Northwestern Foothills 2A at Silver Creek, 3 p.m.

GIRLS LACROSSE

Winston-Salem Reagan at Lake Norman Charter, 5 p.m.

BOYS LACROSSE

Lake Norman Charter at Cuthberston, 5 p.m.

Patton at Davie County, 7 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *