A schedule of athletic events on Tuesday for schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules the schools provided HobbsDailyReport.com, with starting times if they were listed on the schedules. Some schools did not respond to a request for schedules.
Events added to the schedules via postponements or moved to another date for any reason may not be included (changes reported to HobbsDailyReport.com will be made to the daily schedule).
HobbsDailyReport.com will follow all of the schedules and try to keep all of them as current as possible (as schools report changes). To assure no starting time changes or that schools have not traded home playing dates, it’s best to call the home school or participating schools the day of the game(s) to confirm starting times:
TUESDAY
BASEBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Maiden, ppd., Wednesday, 7 p.m.
Lake Norman Charter at Lincolnton, ppd., Thursday, 7 p.m.
N. Lincoln 4, Newton-Conover 3
W. Lincoln at Bandys, ppd., Thursday, 7 p.m. (Note: The game site IS Bandys … the schools have not traded home playing dates)
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill 8, Draughn 1
E. Burke 7, Patton 4
Hibriten at Fred T. Foard, ppd, Wednesday, 7 p.m.
Northwestern 3A-4A
Hickory at Watauga, ppd., Thursday, 6:30 p.m.
St. Stephens 18, W. Caldwell 1
S. Caldwell at McDowell,ppd., Wednesday, 6:30 p.m.
SOFTBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Maiden, ppd., Wednesday, 6 p.m.
Lake Norman Charter at Lincolnton, ppd., Wednesday, 5 p.m.
N. Lincoln at Newton-Conover, ppd., Wednesday, 5 p.m.
W. Lincoln 8, Bandys 7
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill 4, Draughn 2
Hibriten at Fred T. Foard, ppd., Wednesday, 6 p.m.
Patton at E. Burke, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Hickory at Watauga, ppd., Thursday, 6 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, 4:30 p.m. (starting time moved up)
S. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
GIRLS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at Lincolnton, ppd., Friday, 6:30 p.m.
E. Lincoln at N. Lincoln, ppd., Monday, 5 p.m.
Lake Norman Charter at Maiden, ppd., Wednesday, 6 p.m.
Newton-Conover W. Lincoln, 5 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn 4, Bunker Hill 0
E. Burke 1, Patton 1, tie
Hibriten at Fred T. Foard, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom (Catawba River Soccer Complex), ppd., Wednesday, 4:30 p.m.
Hickory at Watauga, ppd., Thursday, 6 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, 5 p.m. (starting time moved up)
S. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
BOYS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at Draughn, 4 p.m.
Hibriten at Fred T. Foard, 4 p.m.
Patton at E. Burke, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
S. Caldwell at W. Caldwell, ppd., no date
Others
Alexander Central at Statesville Christian, 4 p.m.
E. Gaston at E. Lincoln, 4 p.m.
Pine Lake Prep at Lake Norman Charter, ppd., Monday, 4 p.m.
St. Stephens at N. Lincoln, ppd., no date
BOYS GOLF
Northwestern 3A-4A at Marion Lake Club (18 holes), ppd., Thursday, 3 p.m.
South Fork 2A at Lincolnton Country Club (9 holes)
BOYS LACROSSE
Freedom at Hickory, ppd., Thursday, 5 p.m.
Lake Norman Charter 5, Denver Spartans 2
Watauga at St. Stephens, 7 p.m.
GIRLS LACROSSE
Lake Norman Charter at Hickory, 4:30 p.m.
Watauga at St. Stephens, 4:30 p.m.