HIGH SCHOOL SPRING SPORTS: Thursday’s schedule

Published Thursday, March 14th, 2019

HobbsDailyReport.com

THURSDAY’S HIGH SCHOOL

SPRING SPORTS SCHEDULE

TO REPORT SCORES
High school head coaches in all spring sports in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A are asked to report results as soon as possible after each match is completed.
Send the info by email to chobbs001@att.net and also copy it to hobbsdailyreport@gmail.com for inclusion in the next morning’s scorelist and roundup.

Varsity spring sports events scheduled on Thursday by schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules provided by the schools, with starting times (if available).

Games added or dropped since the schedules have been released may not be included and schools sometimes trade home playing dates. All game times are subject to change.

HobbsDailyReport.com will list any changes in game times provided but fans are advised to call the home school the day of the game for confirmation of exact starting times, which vary by school and conference:

BASEBALL

South Fork 2A

Bandys at Newton-Conover, 7 p.m.

Lake Norman Charter at N. Lincoln, 7 p.m.

Lincolnton at E. Lincoln, 7 p.m.

Maiden at W. Lincoln, 7 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Bunker Hill at Fred T. Foard, 6:30 p.m.

W. Iredell at E. Burke, 6:30 p.m.

Northwestern 3A-4A

Watauga at Hickory, 6:30 p.m.

Others

S. Iredell at Bandys, ppd., Friday, 6 p.m.

SOFTBALL

South Fork 2A

Bandys at Newton-Conover, 5 p.m.

Lake Norman Charter at N. Lincoln, 5 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Bunker Hill at Fred T. Foard, 5 p.m.

W. Iredell at E. Burke, 5 p.m.

Northwestern 3A-4A

Watauga at Hickory, 5 p.m.

Others

Charlotte Country Day at Lake Norman Charter

N. Iredell at Maiden, 6 p.m.

N. Lincoln at Hibriten, 6 p.m.

R-S Central at Draughn, 6 p.m.

S. Iredell at Bandys, ppd., no date

W. Lincoln at Draughn, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

South Fork 2A

Bandys at Newton-Conover, 6 p.m.

Lake Norman Charter at N. Lincoln, 6 p.m.

Lincolnton at E. Lincoln, 6:30 p.m.

W. Lincoln at Maiden, 6 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Bunker Hill at Fred T. Foard, 5 p.m.

Others

N. Iredell at Alexander Central, 7:30 p.m.

R-S Central at Draughn, 6 p.m.

BOYS TENNIS

South Fork 2A

E. Lincoln at W. Lincoln

Lake Norman Charter at Bandys, 4 p.m.

N. Lincoln at Lincolnton

Others

Bunker Hill at St. Stephens, 4 p.m.

E. Burke at S. Caldwell

Freedom at Patton

W. Caldwell at Hibriten, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

Northwestern Foothills 2A

Draughn, E. Burke, Paton at Hibriten

Bunker Hill, Fred T. Foard at W. Iredell, 4 p.m.

BOYS LACROSSE

Hickory at Watauga, 6 p.m.

Asheville Roberson at St. Stephens, 7:30 p.m.

GIRLS LACROSSE

Winston-Salem Glenn at St. Stephens, 5 p.m.

Hickory at Watauga, 6 p.m.

Lake Norman Charter at Providence Day, 5:30 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *