HIGH SCHOOL SPRING SPORTS: Thursday’s schedule

Published Thursday, April 11th, 2019

HobbsDailyReport.com

THURSDAY’S HIGH SCHOOL

SPRING SPORTS SCHEDULE

 

TO REPORT SCORES
High school head coaches in all spring sports in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A are asked to report results as soon as possible after each match is completed.
Send the info by email to chobbs001@att.net and also copy it to hobbsdailyreport@gmail.com for inclusion in the next morning’s scorelist and roundup.

Varsity spring sports events scheduled on Thursday by schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules provided by the schools, with starting times (if available).

Games added or dropped since the schedules have been released may not be included and schools sometimes trade home playing dates. All game times are subject to change.

HobbsDailyReport.com will list any changes in game times provided but fans are advised to call the home school the day of the game for confirmation of exact starting times, which vary by school and conference:

BASEBALL

South Fork 2A

Bandys at Lincolnton, 7 p.m.

Lake Norman Charter at E. Lincoln, 4 p.m. (completion of suspended game, LNC 8-3 in fourth)

Lake Norman Charter at Maiden, 7 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Patton at E. Burke, 6:30 p.m.

Northwestern 3A-4A

Alexander Central at Hickory, 6:30 p.m.

Freedom at Watauga, 6:30 p.m.

St. Stephens at S. Caldwell, 6 p.m

W. Caldwell at McDowell, 6:30 p.m.

Others

McDowell at R-S Central (E), ppd., no date

N. Iredell at W. Iredell, 6:30 p.m.

Avery County, 7 p.m.

W. Caldwell at Bandys, ppd., no date

SOFTBALL

South Fork 2A

Lake Norman Charter at Maiden, 6:30 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Hibriten at Fred T. Foard, 6:30 p.m.

Patton at E. Burke, 6 p.m.

Northwestern 3A-4A

Alexander Central at Hickory, 4 p.m.

Freedom at Watauga, 5:30 p.m.

St. Stephens at S. Caldwell, 5 p.m.

W. Caldwell at McDowell, 6 p.m.

Others

Bandys at Lincoln Charter, 5:30 p.m.

Cramer at Lincolnton, 5 p.m.

Fred T. Foard at Charlotte Catholic, ppd., no date

Newton-Conover at W. Iredell, 5 p.m.

S. Caldwell at Enka, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

South Fork 2A

Bandys at Lincolnton, 5 p.m.

E. Lincoln at N. Lincoln, 6 p.m.

Lake Norman Charter at Maiden, 6 p.m.

Newton-Conover at W. Lincoln, 6 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Patton at E. Burke, 6 p.m.

Northwestern 3A-4A

Alexander Central at Hickory, 6:30 p.m.

St. Stephens at S. Caldwell, 5 p.m.

W. Caldwell at McDowell, 6 p.m.

Others

R-S Central at E. Burke, ppd., no date

W. Iredell at Statesville, 6 p.m.

BOYS TENNIS

South Fork 2A

Conference tournament, second day, at N. Lincoln, 11:30 a.m.

Others

Hickory at Statesville, 4 p.m.

BOYS GOLF

South Fork 2A at Deer Brooks, 9 holes, 3:30 p.m.

GIRLS LACROSSE

Lake Norman at St. Stephens, 5 p.m.

Lake Norman Charter at Independence, 5 p.m.

BOYS LACROSSE

Asheville at Watauga, 7 p.m.

Asheville Roberson at Hickory, 7:15 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *