HIGH SCHOOL SPORTS SCHEDULE
(compiled by HobbsDailyReport.com)
A list of high school events scheduled by schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A that responded to a schedule request from HobbsDailyReport.com.
Game times are listed, if available, and events rescheduled or moved to another date may not be included. For more information about a particular event, contact the schools involved:
MONDAY
VOLLEYBALL
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at Fred T. Foard, 6 p.m.
Patton at Draughn, 6 p.m.
W. Iredell at E. Burke, 6 p.m.
Others
Hibriten at S. Caldwell, 6 p.m.
N. Lincoln at Kings Mountain, 6 p.m.
W. Caldwell at Avery County, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
E. Lincoln at Maiden, 6 p.m.
Lake Norman Charter at Lincolnton, 6 p.m.
N. Lincoln at Newton-Conover, 6:30 p.m.
W. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at Fred T. Foard, 6:30 p.m.
Patton at Draughn, 5:30 pm.
W. Iredell at E. Burke, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at W. Caldwell, 6 p.m.
Hickory at S. Caldwell, 6:30 p.m.
St. Stephens at Alexander Central, 6 p.m.
Watauga at McDowell, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at Fred T. Foard, 4 p.m.
Patton at Draughn, 4 p.m.
W. Iredell at E. Burke, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at S. Caldwell, 4 p..
McDowell at Alexander Central, 4 p.m.
Watauga at St. Stephens, 4 p.m.
Others
Maiden at Lake Norman, 4 p.m.
TUESDAY
VOLLEYBALL
South Fork 2A
Bandys at Newton-Conover, 6 p.m.
E. Lincoln at Lincolnton, 6 p.m.
Lake Norman Charter at N. Lincoln, 6 p.m.
W. Lincoln at Maiden, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Watauga, 5:30 p.m.
Hickory at Freedom, 5:30 p.m.
St. Stephens at McDowell, 6 p.m.
Others
S. Caldwell at W. Caldwell, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
South Fork 2A
Lincolnton at E. Lincoln, 4 p.m.
Maiden at W. Lincoln, 4 p.m.
Newton-Conover at Bandys, 4 p.m.
N. Lincoln at Lake Norman Charter, 4 p.m.
GIRLS GOLF
Northwestern Foothills 2A at Cedar Rock Country Club, 3:30 p.m.
Northwestern 3A-4A at Marion Lake Club, 3:30 p.m.
CROSS COUNTRY
Northwestern Foothills 2A at W. Iredell, 5 p.m.
WEDNESDAY
VOLLEYBALL
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Bunker Hill, 6 p.m.
E. Burke at Patton, 6 p.m.
Fred T. Foard at Hibriten, 6 p.m.
Others
Cherryville at Lincolnton, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Lincolnton at N. Lincoln, 5 p.m.
Newton-Conover at Maiden, 6 p.m.
W. Lincoln at E. Lincoln, 6:30 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Bunker Hill, 6:30 p.m.
E. Burke at Patton, 6:30 p.m.
Fred T. Foard at Hibriten, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Hickory, 6 p.m.
S. Caldwell at St. Stephens, 6:30 p.m.
Watauga at Freedom (Catawba River Soccer Complex), 6 p.m.
W. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Bunker Hill, 4 p.m.
E. Burke at Patton, 4 p.m.
Fred T. Foard at Hibriten, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at W. Caldwell, 4 p.m.
St. Stephens at Alexander Central, 4 p.m.
CROSS COUNTRY
Northwestern 3A-4A
Alexander Central, Hickory, St. Stephens at Southside Park (Newton), 5 p.m.
Lincoln County Championships at Lincolnton
McDowell at Watauga
GIRLS GOLF
South Fork 2A at Lincolnton (18 holes), 2 p.m.
THURSDAY
JV FOOTBALL
See JV football standings in earlier post (search word JV)
VOLLEYBALL
South Fork 2A
Lincolnton at Bandys, 6 p.m.
Maiden at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Newton-Conover at W. Lincoln, 6 p.m.
N. Lincoln at E. Lincoln, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at Alexander Central, 5:30 p.m.
McDowell at S. Caldwell, 6 p.m.
Watauga at Hickory, 6 p.m.
W. Caldwell at St. Stephens, 6 p.m.
BOYS SOCCER
W. Iredell at N. Lincoln, 5:30 p.m.
GIRLS TENNIS
South Fork 2A
Bandys at Lincolnton, 4 p.m.
Lake Norman Charter at Maiden, 4 p.m.
Others
Freedom at E. Burke, 4 p.m.
FRIDAY
VARSITY FOOTBALL
See varsity football standings in earlier post (search word varsity)
SATURDAY
VOLLEYBALL
W. Henderson, W. Iredell at Hickory
CROSS COUNTRY
Draughn, McDowell at ALA Invitational, Asheville, 9 a.m.
Freedom at High Country Invitational, Boone, 10 a.m.