HobbsDailyReport.com
THIS WEEK’S
HIGH SCHOOL SCHEDULE
A daily schedule of high school athletic events – other than junior varsity and varsity football (posted elsewhere on the site) — scheduled by teams in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules provided by the schools.
Events scheduled by all schools that responded to a request by HobbsDailyReport.com are included, and they are from original schedules. Events that are postponed by weather or that have had a change in scheduling may not be included.
To assure the correct starting times and that the events are being played as scheduled, contact the schools involved.
All corrections and changes in scheduling sent to HobbsDailyReport@gmail.com will be included as soon as that information is received.
MONDAY
VOLLEYBALL
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at W. Caldwell, 6 p.m.
Draughn at E. Burke, 6 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 6 p.m.
Hibriten at Patton, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom, 6 p.m.
Hickory at Watauga, 6 p.m.
S. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
Others
N. Lincoln at Highland Tech, 6 p.m.
St. Stephens at Newton-Conover, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at Lincolnton, 6 p.m.
E. Lincoln at N. Lincoln, 6 p.m.
Lake Norman Charter at Maiden, 5 p.m.
W. Lincoln at Newton-Conover, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at W. Caldwell, 6:30 p.m.
Draughn at E. Burke, 6:30 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 6:30 p.m.
Hibriten at Patton, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom, 6 p.m.
Hickory at Watauga, 6 p.m.
S. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at W. Caldwell, 4 p.m.
Draughn at E. Burke, 4 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 4 p.m.
Hibriten at Patton, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
Hickory at S. Caldwell, 4 p.m.
McDowell at Watauga, 4 p.m.
St. Stephens at Alexander Central, 4 p.m.
GIRLS GOLF
South Fork 2A at Glen Oaks (18 holes), 2 p.m.
TUESDAY
VOLLEYBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover, 6 p.m.
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 6 p.m.
Maiden at Lincolnton, 6 p.m.
N. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
South Fork 2A
Lincolnton at E. Lincoln, 4 p.m.
Maiden at W. Lincoln, 4 p.m.
Newton-Conover at Bandys, 4 p.m.
N. Lincoln at Lake Norman Charter, 4 p.m.
Others
Watauga at Davie County, 4 p.m.
GIRLS GOLF
Northwestern Foothills 2A at Hampton Heights
Northwestern 3A-4A at Catawba Springs (9 holes), 3:30 p.m.
CROSS COUNTRY
South Fork 2A at North Lincoln, 5 p.m.
Northwestern Foothills 2A at W. Iredell, 5 p.m.
WEDNESDAY
VOLLEYBALL
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 6 p.m.
Fred T. Foard at Patton, 6 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 6 p.m.
W. Caldwell at E. Burke, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at S. Caldwell, 6 p.m.
McDowell at Alexander Central, 6 p.m.
Watauga at St. Stephens, 6 p.m.
Others
Chase at Lincolnton, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at E. Lincoln, 6 p.m.
Lincolnton at W. Lincoln, 6 p.m.
Maiden at N. Lincoln, 6 p.m.
Newton-Conover at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 6:30 p.m.
Fred T. Foard at Patton, 6:30 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 6:30 p.m.
W. Caldwell at E. Burke, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at S. Caldwell, 6 p.m.
McDowell at Alexander Central, 6 p.m.
Watauga at St. Stephens, 6 p.m.
Others
Hickory at Statesville, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 4 p.m.
Fred T. Foard at Patton, 4 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 4 p.m.
W. Caldwell at E. Burke, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Hickory, 4 p.m.
S. Caldwell at St. Stephens, 4 p.m.
Watauga at Freedom, 4 p.m.
GIRLS GOLF
South Fork at Lincolnton Country Club (9 holes), 3:30 p.m.
THURSDAY
VOLLEYBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Maiden at Bandys, 6 p.m.
Newton-Conover at Lincolnton, 6 p.m.
W. Lincoln at N. Lincoln, 6 p.m.
Others
Alexander Central at Fred T. Foard, 6 p.m.
Draughn at Freedom, 6 p.m.
E. Burke at Shelby, 6 p.m.
Patton at R-S Central, 6 p.m.
S. Caldwell at W. Caldwell, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
South Fork 2A
Bandys at Lincolnton, 4 p.m.
E. Lincoln at N. Lincoln, 4 p..m.
Lake Norman Charter at Maiden, 4 p.m.
W. Lincoln at Newton-Conover, 4 p.m.
SATURDAY
VOLLEYBALL
Hough, Watauga at Mount Tabor, 9 a.m.
Maiden, St. Stephens at Bunker Hill, 10 a.m.
CROSS COUNTRY
Alexander Central, Freedom at High Country Classic at Watauga, 10 a.m.
Murray’s Mill Invitational
N. Lincoln at Greensboro Invitational (Hagan Stone Park), 10 a.m.