HIGH SCHOOL SCHEDULE: Monday through Friday events

Published Tuesday, April 27th, 2021

HIGH SCHOOL VARSITY SPORTS SCHEDULE

A schedule of this week’s events involving teams from the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A as compiled from master schedules provided by conference officials.

Game times are listed, if available, and changes to schedules – including postponed events or schools trading home dates or moving events up – may not be included.

With COVID-19 restrictions in place by state mandate, attendance at outdoor events is currently limited to 50 percent of event site location. Each school must also enforced social distancing and all other state mandated regulations, and fans are encouraged to directly contact the home school listed for further details.

The South Fork 2A has issued instructions on purchasing tickets, as follows: Each school will have a drop box at the admission gates for softball, soccer and baseball games. Tickets are $7, exact change only. No change will be given. No passes accepted.

Generally, each school has developed its own protocol regarding ticket purchases and how it will handle administration duties/ticket sales, etc., at any particular event.

To be assured of a correct starting time and learn school-by-school specifics, contact the school(s) athletic department.

MONDAY, April 26

SOFTBALL

South Fork 2A

Newton-Conover at N. Lincoln, 5 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Draughn at E. Burke, 5 p.m.

Northwestern 3A-4A

Freedom at St. Stephens, 5 p.m.

McDowell at Hickory, 4 p.m.

Watauga at S. Caldwell, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

South Fork 2A

E. Lincoln at W. Lincoln, 5 p.m.

Lake Norman Charter at Bandys, 4 p.m.

Maiden at Newton-Conover, 4:30 p.m.

N. Lincoln at Lincolnton, 4:30 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Draughn at E. Burke, 5 p.m.

Northwestern 3A-4A

Freedom at St. Stephens, 5 p.m.

McDowell at Hickory, 6 p.m.

Watauga at S. Caldwell, 6 p.m.

BOYS TENNIS

Northwestern 3A-4A

Freedom at Watauga, 4 p.m.

Hickory at Alexander Central, 4 p.m.

St. Stephens at S. Caldwell, 4 p.m.

GOLF

Northwestern Foothills 2A

Bunker Hill, Fred T. Foard, Hibriten, W. Iredell at Cedar Rock CC, 9 a.m.

Draughn, E. Burke, Patton, W. Caldwell at Cedar Rock CC, 2 p.m.

TRACK AND FIELD

South Fork 2A

E. Lincoln, Lincolnton, Newton-Conover at Maiden, 4 p.m.

Lake Norman Charter, N. Lincoln, W. Lincoln at Bandys, 4 p.m.

TUESDAY, APRIL 27

BASEBALL

South Fork 2A

Lake Norman Charter at E. Lincoln, 7 p.m.

Maiden at Bandys, 7 p.m.

Newton-Conover at Lincolnton, 7 p.m.

N. Lincoln at W. Lincoln, 7 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Bunker Hill at E. Burke, 6 p.m.

Fred T. Foard at W. Caldwell, 6 p.m.

Hibriten at Draughn, 6 p.m.

Patton at W. Iredell, 6 p.m.

Northwestern 3A-4A

Alexander Central at St. Stephens, 6:30 p.m.

Hickory at S. Caldwell, 6:30 p.m.

Watauga at McDowell, 6:30 p.m.

SOFTBALL

South Fork 2A

Lake Norman Charter at E. Lincoln, 6 p.m.

Maiden at Bandys, 6 p.m.

Newton-Conover at Lincolnton, 5 p.m.

N. Lincoln at W. Lincoln, 6 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Bunker Hill at Hibriten, 6 p.m.

E. Burke at W. Caldwell, 6 p.m.

Fred T. Foard at Patton, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Northwestern Foothills 2A

Bunker Hill at Hibriten, 5 p.m.

Draughn at W. Iredell, 5 p.m.

E. Burke at W. Caldwell, 5 p.m.

Fred T. Foard at Patton, 5 p.m.

GOLF

South Fork 2A

Girls championship at Glen Oaks (18 holes), 2 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 28

SOFTBALL

Northwestern 3A-4A

Alexander Central at Watauga, 6 p.m.

Hickory at Freedom, 5 p.m.

St. Stephens at McDowell, 5 p.m.

GIRLS SOCCER

South Fork 2A

Bandys at N. Lincoln

Lincolnton at Maiden, 5 p.m.

Newton-Conover at E. Lincoln, 5 p.m.

W. Lincoln at Lake Norman Charter, 6 p.m.

Northwestern 3A-4A

Alexander Central at Watauga, 6 p.m.

Hickory at Freedom, 5 p.m.

St. Stephens at McDowell, 5 p.m.

BOYS TENNIS

Northwestern 3A-4A

McDowell at Freedom

St. Stephens at Hickory

S. Caldwell at Alexander Central

GOLF

Northwestern Foothills 2A

Draughn, E. Burke, Patton, W. Caldwell at Mimosa CC, 9 a.m.

Bunker Hill, Fred T. Foard, Hibriten, W. Iredell at Mimosa CC, 2 p.m.

TRACK AND FIELD

South Fork 2A

Bandys, Lincolnton, Maiden at W. Lincoln, 4 p.m.

N. Lincoln, Newton-Conover, Lake Norman Charter at E. Lincoln, 4 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Draughn, E. Burke, Fred T. Foard at Bunker Hill

Patton, W. Caldwell, W. Iredell at Hibriten

Northwestern 3A-4A

Alexander Central, Watauga at Freedom

Hickory, McDowell, St. Stephens at S. Caldwell

THURSDAY, APRIL 29

SOFTBALL

Northwestern Foothills 2A

Fred T. Foard at E. Burke, 6 p.m.

Patton at Bunker Hill, 6 p.m.

W. Caldwell at Draughn, 6 p.m.

W. Iredell at Hibriten, 6 p.m.

BASEBALL

South Fork 2A

E. Lincoln at Lake Norman Charter, 4:30 p.m.

Northwestern Foothills 2A

Draughn at Hibriten

E. Burke at Bunker Hill

W. Caldwell at Fred T. Foard

W. Iredell at Patton

GIRLS SOCCER

Northwestern Foothills 2A

Fred T. Foard at E. Burke, 5 p.m.

Patton at Bunker Hill, 5 p.m.

W. Caldwell at Draughn, 5 p.m.

W. Iredell at Hibriten, 5 p.m.

GOLF

South Fork 2A

Boys’ championship at Catawba CC (18 holes), 2 p.m.

FRIDAY, APRIL 30

BASEBALL

South Fork 2A

Bandys at Maiden, 7 p.m.

Lincolnton at Newton-Conover, 7 p.m.

W. Lincoln at N. Lincoln, 7 p.m.

Northwestern 3A-4A

McDowell at Alexander Central, 6:30 p.m.

S. Caldwell at Freedom, 6:30 p.m.

Watauga at St. Stephens, 6:30 p.m.

SOFTBALL

South Fork 2A

Bandys at Maiden, 6 p.m.

W. Lincoln at N. Lincoln, 5 p.m.

GIRLS SOCCER

CATA at Hickory, 6 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *