HobbsDailyReport.com
DICK’S SPORTING
GOODS CLASSIC
(Thursday-Saturday, all games at Tarlton Complex,
Catawba Valley Community College)
Admission: $ 10 daily
GIRLS
Thursday’s results
Game 1: No. 7 Alexander Central 45, No. 2 St. Stephens 34
Game 2: No. 3 Hickory 45, No. 6 S. Caldwell 20
Game 3: No. 5 Newton-Conover 68, No. 4 Fred T. Foard 36
Game 4: No. 1 Bunker Hill 51, No. 8 Maiden 29
Friday’s results
Game 5: No. 6 S. Caldwell 35, No. 2 St. Stephens 28
Game 6: No. 4 Fred T. Foard 59, No. 8 Maiden 56
Game 7: No. 3 Hickory 54, No. 7 Alexander Central 12, semifinal
Game 8: No. 5 Newton-Conover 60, No. 1 Bunker Hill 51, OT, semifinal
Saturday
Game 9: No. 2 St. Stephens (2-7) vs. No. 8 Maiden (2-8), seventh place, 10 a.m.
Game 10: No. 6 S. Caldwell (1-5) vs. No. 4 Fred T. Foard (6-6), fifth place, 1 p.m.
Game 11: No. 7 Alexander Central (1-8) vs. No. 1 Bunker Hill (9-4), third place, 4 p.m.
Game 12: No. 3 Hickory (5-1) vs. No. 5 Newton-Conover (6-4), championship, 7 p.m.
BOYS
Thursday’s results
Game 1: No. 2 Hickory 78, No. 7 Fred T. Foard 39
Game 2: No. 3 Newton-Conover 60, No. 6 St. Stephens 51
Game 3: No. 4 Alexander Central 70, No. 5 Bunker Hill 67, OT
Game 4: No. 1 Maiden 63, No. 8 S. Caldwell 36
Friday’s results
Game 5: No. 7 Fred T. Foard 51, No. 6 St. Stephens 44
Game 6: No. 5 Bunker Hill 71, No. 8 S. Caldwell 43
Game 7: No. 2 Hickory 45, No. 3 Newton-Conover 42, semifinal
Game 8: No. 1 Maiden 55, No. 4 Alexander Central 41, semifinal
Saturday
Game 9: No. 6 St. Stephens (4-5) vs. No. 8 S. Caldwell (0-6), seventh place, 11:30 a.m.
Game 10: No. 7 Fred T. Foard (2-10) vs. No. 5 Bunker Hill (6-7), fifth place, 2:30 p.m.
Game 11: No. 3 Newton-Conover (7-3) vs. No. 4 Alexander Central (6-3), third place, 5:30 p.m.
Game 12: No. 2 Hickory (6-1) vs. No. 1 Maiden (10-0), championship, 8:30 p.m.
FREEDOM CHRISTMAS INVITATIONAL
(Wednesday through Friday at Freedom High)
GIRLS
Wednesday’s results
Game 1: E. Burke 75, R-S Central 40
Game 2: Asheville Erwin 58, McDowell 53
Game 3: Asheville Christian 40, Draughn 34
Game 4: Freedom 60, A.C. Reynolds 21
Thursday’s results
Game 5: R-S Central 70, McDowell 58
Game 6: A.C. Reynolds 57, Draughn 37
Game 7: Asheville Erwin 56, E. Burke 45, semifinal
Game 8: Freedom 56, Asheville Christian 33, semifinal
Friday’s results
Game 9: McDowell 87, Draughn 62, seventh place
Game 10: R-S Central 85, A.C. Reynolds 59, fifth place
Game 11: E. Burke 55, Asheville Christian 34, third place
Game 12: Asheville Erwin 59, Freedom 43, championship
BOYS
Wednesday’s results
Game 1: R-S Central 64, Asheville Christian 60
Game 2: Draughn 72, McDowell 68, OT
Game 3: N. Buncombe 78, E. Burke 44
Game 4: Freedom 91, A.C. Reynolds 44
Thursday’s results
Game 5: Asheville Christian 75, McDowell 45
Game 6: A.C. Reynolds 82, E. Burke 63
Game 7: Draughn 74, R-S Central 70, OT, semifinal
Game 8: Freedom 99, N. Buncombe 82, semifinal
Friday’s results
Game 9: McDowell 64, E. Burke 49, seventh place
Game 10: Asheville Christian 59, A.C. Reynolds 40, fifth place
Game 11: N. Buncombe 84, R-S Central 78, third place
Game 12: Freedom 102, Draughn 71, championship
PEOPLE’S BANK
HOLIDAY CLASH
(Thursday-Saturday at N. Lincoln High)
GIRLS
Thursday’s results
Game 1: W. Lincoln 45, Highland Tech 39
Game 2: Lincolnton 54, Stuart Cramer 47
Game 3: E. Gaston 56, N. Lincoln 52
Friday’s results
Game 4: N. Lincoln 67, Stuart Cramer 62
Game 5: Lincolnton 41, W. Lincoln 30, semifinal
Game 6: Bandys 56, E. Gaston 51, semifinal
Saturday
Game 7: N. Lincoln (4-2) vs. Highland Tech, 11 a.m.
Game 8: W. Lincoln (4-5) vs. E. Gaston, third place, 2 p.m.
Game 9: Lincolnton (3-3) vs. Bandys (5-2), championship, 5 p.m.
BOYS
Thursday’s results
Game 1: Highland Tech 69, W. Lincoln 47
Game 2: Lincolnton 79, Stuart Cramer 64
Game 3: N. Lincoln 59, E. Gaston 49
Friday’s results
Game 4: E. Gaston 68, Stuart Cramer 47
Game 5: Lincolnton 86, Highland Tech 66, semifinal
Game 6: N. Lincoln 70, Bandys 48, semifinal
Saturday
Game 7: E. Gaston vs. W. Lincoln (0-8), 12:30 p.m.
Game 8: Highland Tech vs. Bandys (4-3), third place, 3:30 p.m.
Game 9: Lincolnton (2-5) vs. N. Lincoln (3-3), championship, 6:30 p.m.
EAST LINCOLN WINTER JAM
(Thursday-Saturday at East Lincoln High)
Admission: $9 daily; 3-day tournament pass $24
GIRLS
Thursday’s results
Game 1: No. 2 N. Mecklenburg 75, No. 7 NW Cabarrus 59
Game 2: No. 3 Butler 82,No. 6 Forestview 32
Game 3: No. 1 N. Gaston 69, No. 8 Concord Robinson 29
Game 4: No. 4 Kings Mountain 62, No. 5 E. Lincoln 52
Friday’s results
Game 5: No. 8 Concord Robinson 73, No. 5 E. Lincoln 70
Game 6: No. 7 NW Cabarrus 53, No. 6 Forestview 51
Game 7: No. 3 Butler 57, No. 2 N. Mecklenburg 51, semifinal
Game 8: No. 4 Kings Mountain 49, No. 1 N. Gaston 28, semifinal
Saturday
Game 9: No. 5 E. Lincoln (2-7) vs. No. 6 Forestview, 10 a.m., seventh place, new gym
Game 10: No. 8 Concord Robinson vs. No. 7 NW Cabarrus, 11:30 a.m., fifth place, new gym
Game 11: No. 2 N. Mecklenburg vs. No. 1 N. Gaston, 4 p.m., third place, new gym
Game 12: No. 3 Butler vs. No. 4 Kings Mountain, 7 p.m., championship, new gym
BOYS
Thursday’s results
Game 1: No. 2 A.L. Brown 75, No. 7 Forestview 52
Game 2: No. 5 Mallard Creek 61, No. 4 NW Cabarrus 58
Game 3: No. 3 Victory Christian 52, No. 6 Cuthbertson 50
Game 4: No. 1 E. Lincoln 83, No. 8 Garinger 35
Friday’s results
Game 5: No. 7 Forestview 69, No. 6 Cuthbertson 63
Game 6: No. 4 NW Cabarrus 77, No. 8 Garinger 34
Game 7: No. 2 A.L. Brown 46, No. 3 Victory Christian 45, semifinal
Game 8: No. 5 Mallard Creek 80, No. 1 E. Lincoln 77, 2 OTs, semifinal
Saturday
Game 9: No. 6 Cuthbertson vs. No. 8 Garinger, 11 p.m., seventh place, new gym
Game 10: No. 7 Forestview vs. No. 4 NW Cabarrus, 2:30 p.m., fifth place, new gym
Game 11: No. 3 Victory Christian vs. No. E. Lincoln (8-1), 5:30 p.m., third place, new gym
Game 12: No. 2 A.L. Brown vs. No. 5 Mallard Creek, 8:30 p.m., championship, new gym
CHICK-FIL-A
HOLIDAY CLASSIC
(Thursday, Friday at Hibriten High)
GIRLS
Thursday’s results
Game 1: W. Caldwell 61, Piedmont Community Charter 14
Game 2: Wilkes Central 45, Hibriten 36
Friday’s results
Game 3: Hibriten 52, Piedmont Community Charter 20, third place
Game 4: Wilkes Central 60, W. Caldwell 24, championship
BOYS
Thursday’s results
Game 1: Piedmont Community Charter 79, W. Caldwell 60
Game 2: Hibriten 59, Wilkes Central 54
Friday’s results
Game 3: Wilkes Central 81, W. Caldwell 39, third place
Game 4: Hibriten 62, Piedmont Community Charter 47, championship
IREDELL COUNTY SPORTS
HALL OF FAME CLASSIC
(Thursday-Saturday at N. Iredell High)
Admission: Daily, $7 (no re-entry); $25 tournament pass; $2 youth basketball players (through middle school age, must wear team jersey)
GIRLS
Thursday’s results
Game 1: No. 5 Mooresville 44, No. 4 W. Iredell 36
Game 2: No. 6 Lake Norman 44, No. 3 S. Iredell 35
Game 3: No. 2 Statesville 62, No. 7 Pine Lake Prep 20
Friday’s results
Game 4: No. 7 Pine Lake Prep 35, No. 3 S. Iredell 28
Game 5: No. 2 Statesville 49, No. 6 Lake Norman 33, semifinal
Game 6: No. 1 N. Iredell 62, No. 5 Mooresville 34, semifinal
Saturday
Game 7: No. 4 W. Iredell (4-5) vs. No. 7 Pine Lake Prep, fifth place, noon
Game 8: No. 6 Lake Norman vs. No. 5 Mooresville, third place, 3 p.m.
Game 9: No. 2 Statesville vs. No. 1 N. Iredell, championship, 6 p.m.
BOYS
Thursday’s results
Game 1: No. 3 Pine Lake Prep 76, No. 6 Statesville 68
Game 2: No. 3 S. Iredell 67, No. 7 W. Iredell 58
Game 3: No. 5 Mooresville 99, No. 4 Carolina International 55
Game 4: No. 1 Lake Norman 87, No. 8 N. Iredell 57
Friday’s results
Game 5: No. 6 Statesville 77, No. 7 W. Iredell 40
Game 6: No. 8 N. Iredell 72, No. 4 Carolina International 54
Game 7: No. 2 S. Iredell 70, No. 3 Pine Lake Prep 60, semifinal
Game 8: No. 5 Mooresville 53, No. 1 Lake Norman 51, semifinal
Saturday
Game 9: No. 7 W. Iredell (1-9) vs. No. 4 Carolina International, seventh place, 10:30 a.m.
Game 10: No. 6 Statesville vs. No. 8 N. Iredell, fifth place, 1:30 p.m.
Game 11: No. 3 Pine Lake Prep vs. No. 1 Lake Norman, third place, 4:30 p.m.
Game 12: No. 2 S. Iredell vs. No. 5 Mooresville, championship, 7:30 p.m.
REGULAR SEASON GAMES
FRIDAY’S RESULTS
GIRLS
Patton 46, Black Mountain Owen 32
BOYS
Patton 55, Black Mountain Owen 38