HobbsDailyReport.com
Note: All records (if available) as each tournament starts are through games of Saturday, Dec. 22.
DICK’S SPORTING
GOODS CLASSIC
(Thursday-Saturday, all games at Tarlton Complex,
Catawba Valley Community College)
Admission: $ 10 daily
GIRLS
Thursday
Game 1: No. 7 Alexander Central (0-7) vs. No. 2 St. Stephens (2-5), 10 a.m.
Game 2: No. 6 S. Caldwell (0-4) vs. No. 3 Hickory (3-1), 1 p.m.
Game 3: No. 5 Newton-Conover (4-4) vs. No. 4 Fred T. Foard (5-5), 4 p.m.
Game 4: No. 8 Maiden (2-6) vs. No. 1 Bunker Hill (8-3), 7 p.m.
Friday
Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10 a.m.
Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 1 p.m.
Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, semifinal, 4 p.m.
Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, semifinal, 7 p.m.
Saturday
Game 9: Loser Game 5 vs. Loser Game 6, seventh place, 10 a.m.
Game 10: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, fifth place, 1 p.m.
Game 11: Loser Game 7 vs. Loser Game 8, third place, 4 p.m.
Game 12: Winner Game 7 vs. Winner Game 8, championship, 7 p.m.
BOYS
Thursday
Game 1: No. 7 Fred T. Foard (1-9) vs. No. 2 Hickory (4-1), 11:30 a.m.
Game 2: No. 6 St. Stephens (4-3) vs. No. 3 Newton-Conover (6-2), 2:30 p.m.
Game 3: No. 5 Bunker Hill (5-6) vs. No. 4 Alexander Central (5-2), 5:30 p.m.
Game 4: No. 8 S. Caldwell (0-4) vs. No. 1 Maiden (8-0), 8:30 p.m.
Friday
Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 11:30 a.m.
Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 2:30 p.m.
Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, semifinal, 5:30 p.m.
Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, semifinal, 8:30 p.m.
Saturday
Game 9: Loser Game 5 vs. Loser Game 6, seventh place, 11:30 a.m.
Game 10: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, fifth place, 2:30 p.m.
Game 11: Loser Game 7 vs. Loser Game 8, third place, 5:30 p.m.
Game 12: Winner Game 7 vs. Winner Game 8, championship, 8:30 p.m.
FREEDOM CHRISTMAS INVITATIONAL
(Wednesday through Friday at Freedom High)
GIRLS
Wednesday’s results
Game 1: E. Burke 75, R-S Central 40
Game 2: Asheville Erwin 58, McDowell 53
Game 3: Asheville Christian 40, Draughn 34
Game 4: Freedom 60, A.C. Reynolds 21
Thursday
Game 5: R-S Central (4-6) vs. McDowell (4-3), 10 a.m.
Game 6: Draughn (5-5) vs. A.C. Reynolds (3-5), 11:30 a.m.
Game 7: E. Burke (6-3) vs. Asheville Erwin (9-0), semifinal, 4 p.m.
Game 8: Asheville Christian (5-4) vs. Freedom (7-0), semifinal, 7 p.m.
Friday
Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, seventh place, 10 a.m.
Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, fifth place, 11:30 a.m.
Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, third place, 4:30 p.m.
Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner, championship, 7 p.m.
BOYS
Wednesday’s results
Game 1: R-S Central 64, Asheville Christian 60
Game 2: Draughn 72, McDowell 68, OT
Game 3: N. Buncombe 78, E. Burke 44
Game 4: Freedom 91, A.C. Reynolds 44
Thursday
Game 5: Asheville Christian (6-7) vs. McDowell (4-3), 1 p.m.
Game 6: E. Burke (1-8) vs. A.C. Reynolds (7-1), 2:30 p.m.
Game 7: R-S Central (8-2) vs. Draughn (9-1), semifinal, 5:30 p.m.
Game 8: N. Buncombe (6-3) vs. Freedom (6-0), semifinal, 8:30 p.m.
Friday
Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, seventh place, 1 p.m.
Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, fifth place, 2:30 p.m.
Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, third place, 5:30 p.m.
Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner, championship, 8:30 p.m.
PEOPLE’S BANK
HOLIDAY CLASH
(Thursday-Saturday at N. Lincoln High)
GIRLS
Thursday
Game 1: Highland Tech vs. W. Lincoln (3-4), 11 a.m.
Game 2: Lincolnton (1-3) vs. Stuart Cramer, 2 p.m.
Game 3: E. Gaston vs. N. Lincoln (3-1), 5 p.m.
Friday
Game 4: Game 2 loser vs. Game 3 loser, 11 a.m.
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, semifinal, 2 p.m.
Game 6: Game 3 winner vs. Bandys (4-2), semifinal, 5 p.m.
Saturday
Game 7: Game 4 winner vs. Game 1 loser, 11 a.m.
Game 8: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 2 p.m.
Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner, championship, 5 p.m.
BOYS
Thursday
Game 1: Highland Tech vs. W. Lincoln (0-7), 12:30 p.m.
Game 2: Lincolnton (0-5) vs. Stuart Cramer, 3:30 p.m.
Game 3: E. Gaston vs. N. Lincoln (1-3), 6:30 p.m.
Friday
Game 4: Game 2 loser vs. Game 3 loser, 11 a.m.
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, semifinal, 2 p.m.
Game 6: Game 3 winner vs. Bandys (4-2), semifinal, 5 p.m.
Saturday
Game 7: Game 4 winner vs. Game 1 loser, 11 a.m.
Game 8: Game 5 loser vs. Game 6 loser, third place, 3:30 p.m.
Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner, championship, 6:30 p.m.
EAST LINCOLN WINTER JAM
(Thursday-Saturday at East Lincoln High)
Admission: $9 daily; 3-day tournament pass $24
GIRLS
Thursday
Game 1: No. 7 NW Cabarrus vs. No. 2 N. Mecklenburg, 1 p.m., old gym
Game 2: No. 6 Forestview vs. No. 3 Butler, 2:30 p.m., old gym
Game 3: No. 8 Concord Robinson vs. No. 1 N. Gaston, 4 p.m., new gym
Game 4: No. 5 E. Lincoln (2-5) vs. No 4 Kings Mountain, 7 p.m., new gym
Friday
Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 4 p.m., old gym
Game 6: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 2:30 p.m., old gym
Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, semifinal, 4 p.m., new gym
Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, semifinal, 7 p.m., new gym
Saturday
Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 10 a.m., seventh place, new gym
Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 11:30 a.m., fifth place, new gym
Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 4 p.m., third place, new gym
Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7 p.m., championship, new gym
BOYS
Thursday
Game 1: No. 7 Forestview vs. No. 2 A.L. Brown, 1 p.m., new gym
Game 2: No. 5 Mallard Creek vs. No. 4 NW Cabarrus, 2:30 p.m., new gym
Game 3: No. 6 Cuthbertson vs. No. 3 Victory Christian, 5:30 p.m., new gym
Game 4: No. 8 Garinger vs. No. 1 E. Lincoln (7-0), 8:30 p.m., new gym
Friday
Game 5: Game 1 loser vs. Game 3 loser, 1 p.m., new gym
Game 6: Game 2 loser vs. Game 4 loser, 2:30 p.m., new gym
Game 7: Game 1 winner vs. Game 3 winner, semifinal, 5;30 p.m., new gym
Game 8: Game 2 winner vs. Game 4 winner, semifinal, 8:30 p.m., new gym
Saturday
Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 11 p.m., seventh place, new gym
Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2:30 p.m., fifth place, new gym
Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5:30 p.m., third place, new gym
Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8:30 p.m., championship, new gym
CHICK-FIL-A
HOLIDAY CLASSIC
(Thursday, Friday at Hibriten High)
GIRLS
Thursday
Game 1: W. Caldwell(2-3) vs. Piedmont Community Charter, 3:30 p.m.
Game 2: Hibriten (0-4) vs. Wilkes Central, 6:30 p.m.
Friday
Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, third place, 3:30 p.m.
Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, championship, 6:30 p.m.
BOYS
Thursday
Game 1: W. Caldwell (0-5) vs. Piedmont Community Charter, 5 p.m.
Game 2: Hibriten (2-1) vs. Wilkes Central, 8 p.m.
Friday
Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, third place, 5 p.m.
Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, championship, 8 p.m.
IREDELL COUNTY SPORTS
HALL OF FAME CLASSIC
(Thursday-Saturday at N. Iredell High)
Admission: Daily, $7 (no-rentry); $25 tournament pass; $2 youth basketball players (through middle school age, must wear team jersey)
GIRLS
Thursday
Game 1: No. 5 Mooresville vs. No. 4 W. Iredell (4-4), noon
Game 2: No. 6 Lake Norman vs. No. 3 S. Iredell, 3 p.m.
Game 3: No. 7 Pine Lake Prep vs. No. 2 Statesville, 6 p.m.
Friday
Game 4: Game 2 loser vs. Game 3 loser, noon
Game 5: Game 2 winner vs. Game 3 winner, semifinal, 3 p.m.
Game 6: Game 1 winner vs. No. 1 N. Iredell, semifinal, 6 p.m.
Saturday
Game 7: Game 1 loser vs. Game 4 winner, fifth place, noon
Game 8: Game 5 loser vs. Game 6 loser, third place, 3 p.m.
Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner, championship, 6 p.m.
BOYS
Thursday
Game 1: No. 6 Statesville vs. No. 3 Pine Lake Prep, 10:30 a.m.
Game 2: No. 7 W. Iredell (1-7)vs. No. 2 S. Iredell, 1:30 p.m.
Game 3: No. 5 Mooresville vs. No. 4 Carolina International, 4:30 p.m.
Game 4: No. 8 N. Iredell vs. No. 1 Lake Norman, 7:30 p.m.
Friday
Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10:30 a.m.
Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1:30 p.m.
Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, semifinal, 4:30 p.m.
Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, semifinal, 7:30 p.m.
Saturday
Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, seventh place, 10:30 a.m.
Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, fifth place, 1:30 p.m.
Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, third place, 4:30 p.m.
Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner, championship, 7:30 p.m.