HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL: Tuesday’s regional finals, pairings for Saturday’s state championships

Published Tuesday, March 2nd, 2021

Carson eliminates Hickory in West 3A Regional title game

 

SATURDAY’S STATE CHAMPIONSHIPS

Note: Visit www.nchsaa.org to review the complete round-by-round scores for East and West.

1A at Wheatmore High, Trinity: No. 9 Princeton (15-0) vs. No. 13 Murphy (16-0), 1 p.m.

2A at Providence Grove High, Climax: No. 9 Farmville Central (14-0) vs. No. 6 Shelby (8-0), 1 p.m.

3Aat Providence Grove High, Climax : No. 7 Asheboro (14-0) vs. No. 3 Carson (18-0), 6 p.m.

4A at Wheatmore High, Trinity : No. 6 Garner (16-0) vs. No. 1 Vance (11-0), 10:30 a.m.

TUESDAY’S REGIONAL RESULTS

1A

East:  No. 3 Princeton 82, No. 9 Northside-Pinetown 67

West: No 13 Murphy (15-2) at No. 6 Mitchell County (16-0)

2A

East: No. 9 Farmville Central 82, No. 2 McMichael 42

West: No. 6 Shelby 49, No. 1 W. Stokes 44

3A

East: No. 7 Asheboro 54, No. 5 Pittsboro Northwood 44

West: No. 3 Carson 62, No. 12 Hickory 45

4A

East: No. 6 Garner (16-0) 73, No. 1 Wilmington Ashley 67

West: No. 1 Vance 57, No. 3 Providence 41

THIRD ROUND RESULTS

(West bracket only)

1A

No. 6 Mitchell County 55, No. 15 Bishop McGuiness 54

No. 13 Murphy 49, No. 8 Robbinsville 37

2A

No. 1 W. Stokes 67, No. 5 Bunker Hill 61

No. 6 Shelby 64, No. 2 Mountain Heritage 53

3A

No. 3 Carson 64, No. 2 Enka 56

No. 12 Hickory 53, No. 1 Freedom 41

4A

No. 1 Vance 63, No. 12 Independence 61, OT

No. 3 Providence 48, No. 2 S. Caldwell 42

 SECOND ROUND RESULTS

(West bracket only)

 2A

No. 1 W. Stokes 59, No. 9 Newton-Conover 41

No. 5 Bunker Hill 80, No. 13 R-S Central 54

No. 2 Mountain Heritage 58, No. 7 W. Wilkes 55

No. 6 Shelby 48, No. 3 Salisbury 46

3A

No. 1 Freedom 70, No. 9 Asheville 66

No. 12 Hickory 53, No. 4 Ashbrook 33

No. 2 Enka 47, No. 10 Charlotte Catholic 43

No. 3 Carson 48, No. 6 Cuthbertson 40

4A

No. 2 S. Caldwell 47, No. 10 Lake Norman 45

No. 1 Vance 63, No. 8 Durham Jordan 46

No. 3 Providence 61, No. 6 Panther Creek 42

No. 12 Independence 63, No. 9 E. Forsyth 44

FIRST ROUND RESULTS

(West bracket only)

2A

No. 3 Salisbury 53, No. 14 Patton 37

No. 5 Bunker Hill 58, No. 12 N. Davidson 50

No. 6 Shelby 56, No. 13 E. Lincoln 24

No. 9 Newton-Conover 57, No. 8 Canton Pisgah 46

No. 1 W. Stokes 41, No. 16 Ledford 23

No. 2 Mountain Heritage 54, No. 15 Wilkes Central 47

No. 7 W. Wilkes 59, No. 10 N. Surry 34

No. 13 R-S Central 75, No. 4 Forest Hills 71

3A

No. 1 Freedom 48, No. 16 N. Buncombe 35

No. 4 Ashbrook 55, No. 13 Alexander Central 48

No. 12 Hickory 53, No. 5 NW Cabarrus 38

No. 2 Enka 58, No. 15 SW Guilford 45

No. 3 Carson 69, No. 14 Kings Mountain 33

No. 6 Cuthbertson 63, No. 11 Crest 22

No. 9 Asheville 56, No. 8 Cox Mill 33

No. 10 Charlotte Catholic 62, No. 7 Greensboro Dudley 56

4A

No. 2 S. Caldwell 45, No. 15 W. Forsyth 38

No. 1 Vance 54, No. 16 S. Mecklenburg 28

No. 3 Providence 57, No. 14 Raleigh Athens Drive 30

No. 4 E. Forsyth 53, No. 13 Jamestown Ragsdale 48

No. 6 Panther Creek 63, No. 11 N. Mecklenburg 38

No. 8 Durham Jordan 64, No. 9 Hickory Ridge 50

No. 10 Lake Norman 49, No. 7 Myers Park 47

No. 12 Independence 62, No. 5 NW Guilford 49

Leave a Reply

Your email address will not be published.