Lincoln Charter, N. Lincoln win away from state finals
TUESDAY’S REGIONAL
BOYS’ TITLE GAMES
1A
East: No. 5 Riverside-Martin (14-0) at No. 4 Wilson Prep (5-2)
West: No. 6 Mount Airy (14-3) at No. 5 Lincoln Charter (15-2)
2A
East: No. 15 Elizabeth City Northeastern (11-3) at No. 9 Farmville Central (13-0)
West: No. 3 N. Lincoln (15-2) at No. 1 Hendersonville (16-0)
3A
East: No. 13 Pittsboro Northwood (13-2) at No. 6 W. Carteret (11-2)
West: No. 4 Crest (16-1) at No. 2 Weddington (16-0)
4A
East: No. 8 Lumberton (13-2) at No. 2 Raleigh Millbrook (17-6)
West: No. 3 N. Mecklenburg (11-0) at No. 1 Ardrey Kell (9-0)
SATURDAY’S THIRD RESULTS
(West bracket only)
1A
No. 5 Lincoln Charter 80, No. 1 Mitchell County 42
No. 6 Mount Airy 57, No. 10 Mountain Island Charter 49
2A
No. 3 N. Lincoln 87, No. 10 Shelby 56
No. 1 Hendersonville 55, No. 5 Mountain Heritage 41
3A
No. 4 Crest 66, No. 1 W. Rowan 62
No. 2 Weddington 61, No. 6 Mount Tabor 48
4A
No. 1 Ardrey Kell 84, No. 4 W-S Reynolds 54
No. 3 N. Mecklenburg 71, No. 15 S. Mecklenburg 57
SECOND ROUND RESULTS
(West bracket only)
1A
No. 1 Mitchell County 61, No. 9 Pine Lake Prep 60
No. 5 Lincoln Charter 78, No. 13 Chatham Central 48
No. 6 Mount Airy 73, No. 14 Uwharrie Charter 48
No. 10 Mountain Island Charter 60, No. 2 Hayesville 57
2A
No. 3 N. Lincoln 86, No. 6 N. Davidson 69
No. 5 Mountain Heritage 59, No. 13 W. Caldwell 49
No. 1 Hendersonville 89, No. 9 W-S Atkins 82
No. 10 Shelby 75, No. 2 R-S Central 58
3A
No. 6 Mount Tabor 64, No. 3 Hickory 18
No. 1 W. Rowan 61, No. 9 Cox Mill 52
No. 2 Weddington 77, No. 7 Central Cabarrus 60
No. 4 Crest 66, No. 12 N. Iredell 50
4A
No. 1 Ardrey Kell 79, No. 9 Durham Hillside 54
No. 3 N. Mecklenburg 74, No. 6 Panther Creek 70
No. 4 W-S Reynolds 57, No. 5 Greensboro Page 48
No. 15 S. Mecklenburg 49, No. 7 Hough 46
FIRST ROUND RESULTS
(West bracket only)
1A
No. 1 Mitchell County 66, No. 16 Research Triangle 48
No. 9 Pine Lake Prep 74, No. 8 N. Stanly 67
No. 5 Lincoln Charter 91, No. 12 Murphy 49
No. 13 Chatham Central 74, No. 4 Hiwassee Dam 71
No. 14 Uwharrie Charter 64, No. 3 Starmount 47
No. 6 Mount Airy 74, No. 11 Christ The King 46
No. 10 Mountain Island Charter 72, No. 7 Chatham Charter 46
No. 2 Hayesville 70, No. 15 W-S Prep 65
2A
No. 3 N. Lincoln 77, No. 14 Forbush 55
No. 6 N. Davidson 62, No. 13 E. Lincoln 59
No. 10 Shelby 89, No. 7 Patton 75
No. 13 W. Caldwell 66, No. 4 Ashe County 54
No. 1 Hendersonville 83, No. 16 Ledford 64
No. 2 R-S Central 57, No. 15 Forest Hills 52
No. 5 Mountain Heritage 50, No. 12 Salisbury 42
No. 9 W-S Atkins 68, No. 8 W. Stanly 53
3A
No. 3 Hickory 60, No. 14 N. Buncombe 55
No. 1 W. Rowan 69, No. 16 Monroe 60
No. 2 Weddington 82, No. 15 Hunter Huss 51
No. 4 Crest 75, No. 13 Greensboro Dudley 62
No. 6 Mount Tabor 64, No. 12 Charlotte Catholic 56
No. 7 Central Cabarrus 95, No. 10 Kings Mountain 59
No. 9 Cox Mill 44, No. 8 A.C. Reynolds 31
No. 12 N. Iredell 57, No 5 Asheville Roberson 55
4A
No. 1 Ardrey Kell 48, No. 16 Green Hope 46
No. 3 N. Mecklenburg 78, No. 14 Durham Jordan 47
No. 4 W-S Reynolds 69, No. 13 Myers Park 61
No. 5 Greensboro Page 52, No. 12 W-S Glenn 42
No. 6 Panther Creek 77, No. 11 Greensboro Grimsley 65
No. 7 Hough 62, No. 10 Rocky River 59
No. 9 Durham Hillside 63, No. 8 Harding University 57
No. 15 S. Mecklenburg 62, No. 2 Independence 45