HobbsDailyReport.com
HIGH SCHOOL BASEBALL STANDINGS
(through games of Friday, May 3)
SOUTH FORK 2A
Conf. All Streak
W. Lincoln 11-3 17-7 Lost 1
N. Lincoln 11-3 18-4 Won 13
Bandys 9-5 15-8 Lost 1
Maiden 9-5 10-10 Lost 1
LN Charter 7-7 11-12 Lost 1
E. Lincoln 6-8 11-12 Lost 1
Newton-Conover 2-12 2-20 Lost 7
Lincolnton 1-13 1-16 Lost 13
Note: There were two ties, West Lincoln and North Lincoln for first, and Bandys and Maiden for third… For the conference tournament ONLY, the tiebreakers were West Lincoln as No. 1 via a 2-0 record against Bandys to North Lincoln’s 1-1 against the Trojans… Maiden was No. 3 because it had beaten West Lincoln and Bandys had not … As a result of reaching the conference tournament title game, North Lincoln will be the league’s No. 1 2A seed and West Lincoln will be No. 2… the Bandys-Maiden tie is broken via Bandys advancing to the conference tournament final and Bandys goes into the wild-card pool as the league’s No. 3 team and its playoff status will be determined, in part, by its overall winning percentage and MaxPreps rankings, etc. (as will be the rest of the league’s teams).
Conference tournament pairings
Tuesday’s results
No. 1 W. Lincoln 10, No. 8 Lincolnton 5
No. 4 Bandys 12, No. 5 Lake Norman Charter 5
No. 6 E. Lincoln 5, No. 3 Maiden 3
No. 2 N. Lincoln 10, No. 7 Newton-Conover 0, 5 inn.
Thursday at Legion Fairgrounds, Newton
No. 4 Bandys 3, No. 1 W. Lincoln 1, semifinal
No. 2 N. Lincoln 12, No. 6 E. Lincoln 9, semifinal
Friday results at Legion Fairgrounds, Newton
No. 2 N. Lincoln 5, No. 4 Bandys 3, championship
NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A
Conf. All Streak
x-Fred T. Foard 11-1 15-5 Lost 1
Hibriten 10-2 17-7 Won 3
Bunker Hill 7-5 12-8 Lost 1
Patton 7-5 10-13 Lost 1
W. Iredell 4-8 7-15 Lost 1
Draughn 3-9 5-19 Lost 1
E. Burke 0-12 1-21 Lost 14
x–clinched at least share of title, No. 1 state playoff bid
Conference tournament pairings
Tuesday’s results
No. 4 Bunker Hill 8, No. 5 W. Iredell 2
No. 6 Draughn 7, No. 3 Patton 5
No. 2 Hibriten 12, No. 7 E. Burke 2
Thursday results at highest seeds
No. 1 Fred T. Foard 10, No. 4 Bunker Hill 0
No. 2 Hibriten 14, No. 6 Draughn 4, 6 inn.
Friday results at highest seed
No. 2 Hibriten 112, No. 1 Fred T. Foard 6, championship
NORTHWESTERN 3A-4A
Conf. All Streak
a-S. Caldwell (4A) 12-2 20-5 Lost 1
b-Alex Central 11-3 19-8 Won 3
Watauga 9-5 10-14 Lost 4
Freedom 8-6 15-10 Lost 1
McDowell (4A) 6-8 14-9 Lost 1
Hickory 6-8 13-10 Lost 1
St. Stephens 3-11 8-16 Lost 2
W. Caldwell 1-13 5-17 Lost 3
a–clinched conference title; state 4A playoff bid; b–clinched No. 1 state 3A playoff bid.
Conference tournament pairings
Tuesday’s results
No. 1 S. Caldwell 8, No. 8 W. Caldwell 0
No. 4 Freedom 1, No. 5 McDowell 0
No. 6 Hickory 5, No. 3 Watauga 3
No. 2 Alexander Central 3, No. 7 St. Stephens 2
Thursday results at M.S. Deal Stadium
No. 2 Alexander Central 5, No. 6 Hickory 0
No. 1 S. Caldwell 7, No. 4 Freedom 2
Friday’s results at M.S. Deal Stadium
No. 2 Alexander Central 5, No. 1 S. Caldwell 4, championship