HobbsDailyReport.com
AREA IV AMERICAN LEGION BASEBALL PLAYOFFS
FIRST ROUND (best-of-5)
EAST NO. 8 CLEVELAND COUNTY (3-17)
vs. WEST NO. 1 CHERRYVILLE (17-9)
Game 1, Tuesday at Cherryville: Cherryville 12, Cleveland County 0
Game 2, Wednesday at Cleveland County: Cherryville 17, Cleveland County 4
Game 3, Thursday at Cherryville: Cherryville 6, Cleveland County 0, Cherryville wins series 3-0
WEST NO. 5 CALDWELL COUNTY (8-8-1) vs. EAST NO. 4 GASTONIA (12-8)
Game 1, Tuesday, at Gastonia: Gastonia 5, Caldwell County 2
Game 2, Wednesday at Caldwell County: Caldwell County 3, Gastonia 1
Game 3, Thursday at Gastonia: Gastonia 13, Caldwell County 5
Game 4, Friday at Caldwell County: Gastonia 7, Caldwell County 3, 9 inn; Gastonia wins series 3-1
WEST NO. 7 HICKORY (6-13) vs. EAST NO. 2 UNION COUNTY (11-5)
Game 1, Tuesday at Union County: Union County 1, Hickory 0
Game 2, Wednesday at Hickory: Union County 4, Hickory 1
Game 3, Thursday at Union County, ppd.
Game 3, Friday at Union County: Union County 2, Hickory 0, Union County wins series 3-0
EAST NO. 6 PINEVILLE (8-10) vs.
WEST NO. 3 RUTHERFORD COUNTY (9-5)
Game 1, Tuesday at Rutherford County: Pineville 8, Rutherford County 7
Game 2, Wednesday at Pineville: Rutherford County 11, Pineville 1
Game 3, Thursday at Rutherford County: Suspended with Pineville leading 2-1, first inning
Game 3-4, Friday, 1 p.m.: DH at Pineville
Game 5, Saturday, 7 p.m. (if needed): at Rutherford County
WEST NO. 8 MAIDEN (2-17) vs. EAST NO. 1 MINT HILL (14-4)
Game 1, Tuesday at Mint Hill: Maiden 6, Mint Hill 3
Game 2, Wednesday at Maiden: Mint Hill 15, Maiden 1, 5 inn.
Game 3, Thursday at Mint Hill: Mint Hill 11, Maiden 1, 5 inn.
Game 4, Friday at Maiden: Mint Hill 7, Maiden 3, Mint Hill wins series 3-1
WEST NO. 5 LINCOLN COUNTY (11-11)
vs. WEST NO. 4 BURKE COUNTY (9-8)
Game 1, Tuesday at Burke County: Burke County 9, Lincoln County 8
Game 2, Wednesday at Lincoln County: Lincoln County 7, Burke County 0
Game 3, Thursday at Burke County: Burke County 8, Lincoln County 0
Game 4, Friday at Lincoln County: Lincoln County 9, Burke County 4
Game 5, Saturday, 7 p.m.: at Burke County
EAST NO. 7 HUNTERSVILLE (5-11) vs. WEST NO. 2 ASHEVILLE (11-4)
Game 1, Tuesday at Asheville: Asheville 8, Huntersville 7
Game 2, Wednesday at Huntersville: Asheville 6, Huntersville 5
Game 3, Thursday at Asheville: Asheville 9, Huntersville 7, Asheville wins series 3-0
WEST NO. 6 HENDERSON COUNTY (6-10)
vs. EAST NO. 3 GASTON BRAVES (11-5)
Game 1, Tuesday at Gaston Braves: Henderson County 10, Gaston Braves 6
Game 2, Wednesday at Henderson County: Henderson County 9, Gaston Braves 2
Game 3, Thursday at Gaston Braves: Gaston Braves 8, Henderson County 1
Game 4, Friday at Henderson County: Postponed, reset for Friday DH at Henderson County
Game 4 Saturday: at Henderson County, 1 p.m.
Game 5 Saturday (if needed): at Henderson County, following Game 4
SECOND ROUND (dates TBD)
West No. 1 Cherryville (20-9) vs. East No. 4 Gastonia (15-9)
East No. 2 Union County (14-4) vs. Pineville-Rutherford County winner
East No. 1 Mint Hill (17-5) vs. Lincoln County-Burke County winner
West No. 2 Asheville (14-4) vs. Henderson County-Gaston Braves winner