HIGH SCHOOL SPORTS SCHEDULE
(compiled by HobbsDailyReport.com)
A list of high school events scheduled by schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A that responded to a schedule request from HobbsDailyReport.com.
Game times are listed, if available, and events rescheduled or moved to another date may not be included. For more information about a particular event, contact the schools involved:
MONDAY
VOLLEYBALL
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at E. Burke, 6 p.m.
Hibriten at Draughn, 6 p.m.
Patton at W. Iredell, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover, 6:30 p.m.
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 6 p.m.
Maiden at Lincolnton, 6 p.m.
N. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at E. Burke, 6:30 p.m.
Hibriten at Draughn, 6:30 p.m.
Patton at W. Iredell, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at S. Caldwell, 6;30 p.m.
Freedom at McDowell, 6 p.m.
Hickory at St. Stephens, 6 p.m.
W. Caldwell at Watauga, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at E. Burke, 4 p.m.
Hibriten at Draughn, 4 p.m.
Patton at W. Iredell, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Hickory, 4 p.m.
S. Caldwell at St. Stephens, 4 p.m.
Watauga at Freedom, 4 p.m.
Others
Maiden at Mooresville, 4 p.m.
GIRLS GOLF
Northwestern Foothills 2A at Mimosa Hills
TUESDAY
VOLLEYBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
Lake Norman Charter at Newton-Conover, 6 p.m.
N. Lincoln at Maiden, 6 p.m.
W. Lincoln at Lincolnton, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at McDowell, 6 p.m.
Hickory at W. Caldwell, 6 p.m.
St. Stephens at Watauga, 6 p.m.
S. Caldwell at Freedom, 5:30 p.m.
GIRLS TENNIS
South Fork 2A
Bandys at E. Lincoln, 4 p.m.
Lincolnton at W. Lincoln, 4 p.m.
Maiden at N. Lincoln, 4 p.m.
Newton-Conover at Lake Norman Charter, 4 p.m.
GIRLS GOLF
Northwestern Foothills 2A at Mimosa Hills, 3:30 p.m.
Northwestern 3A-4A at Quaker Meadows, 3:30 p.m.
South Fork 2A at Westport (9 holes), 3:30 p.m.
CROSS COUNTY
Northwestern Foothills 2A at Bunker Hill, 4 p.m.
WEDNESDAY
VOLLEYBALL
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Fred T. Foard, 6 p.m.
E. Burke at Hibriten, 6 p.m.
W. Iredell at Bunker Hill, 6 p.m.
Others
Bandys at S. Caldwell, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Lake Norman Charter at E. Lincoln, 6 p.m.
Maiden at Bandys, 6 p.m.
Newton-Conover at Lincolnton, 6:30 p.m.
W. Lincoln at N. Lincoln, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Fred T. Foard, 6:30 p.m.
E. Burke at Hibriten, 6:30 p.m.
W. Iredell at Bunker Hill, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at St. Stephens, 6 p.m.
McDowell at Hickory, 6 p.m.
Watauga at S. Caldwell, 6:30 p.m.
W. Caldwell at Alexander Central, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Fred T. Foard, 4 p.m.
E. Burke at Hibriten, 4 p.m.
W. Iredell at Bunker Hill, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at S. Caldwell, 4 p.m.
Freedom at McDowell, 4 p.m.
Hickory at St. Stephens, 4 p.m.
W. Caldwell at Watauga, 4 p.m.
CROSS COUNTRY
Northwestern 3A-4A pre-conference at Freedom
South Fork 2A at Sally’s Y (Denver, N.C.), 5 p.m.
THURSDAY
JV FOOTBALL
See JV football standings in earlier post (search word JV)
VOLLEYBALL
South Fork 2A
Bandys at W. Lincoln, 6 p.m.
Lincolnton at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Maiden at E. Lincoln, 6 p.m.
Newton-Conover at N. Lincoln, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at St. Stephens, 6 p.m.
S. Caldwell at Hickory, 6 p.m.
Watauga at McDowell, 6 p.m.
W. Caldwell at Freedom, 5:30 p.m.
BOYS SOCCER
Statesville at Newton-Conover, 6:30 p.m.
W. Caldwell at Fred T. Foard, 6:30 p.m.
GIRLS TENNIS
South Fork 2A
E. Lincoln at Maiden, 4 p.m.
Lake Norman Charter at Lincolnton, 4 p.m.
GIRLS GOLF
South Fork 2A at Rock Barn
FRIDAY
VARSITY FOOTBALL
See varsity football standings in earlier post (search word varsity)
BOYS SOCCER
N. Iredell at W. Iredell, 6:30 p.m.
SATURDAY
CROSS COUNTRY
Freedom at Great American X-C Festival, Cary
Wendy’s Invitational, McAlpine Park, Charlotte