HobbsDailyReport.com
TUESDAY’S HIGH SCHOOL
SPRING SPORTS SCHEDULE
Varsity spring sports events scheduled on Tuesday by schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules provided by the schools, with starting times (if available).
Games added or dropped since the schedules have been released may not be included and schools sometimes trade home playing dates. All game times are subject to change.
HobbsDailyReport.com will list any changes in game times provided but fans are advised to call the home school the day of the game for confirmation of exact starting times, which vary by school and conference:
BASEBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Lincolnton, 7 p.m.
Newton-Conover at Bandys, 7 p.m.
N. Lincoln at Lake Norman Charter, 7 p.m.
W. Lincoln at Maiden, 7 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Patton, 7 p.m.
E. Burke at W. Iredell, 7 p.m.
Fred T. Foard at Bunker Hill, 7 p.m.
Northwestern 3A-4A
Hickory at Watauga, 6:30 p.m.
McDowell at Alexander Central, ppd., Wednesday, 6:30 p.m.
S. Caldwell at Freedom, 6:30 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, 6:30 p.m.
SOFTBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Lincolnton, 5 p.m.
Maiden at W. Lincoln, 6 p.m.
Newton-Conover at Bandys, 6 p.m.
N. Lincoln at Lake Norman Charter, 4 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Patton, 6 p.m.
E. Burke at W. Iredell, 6 p.m.
Fred T. Foard at Bunker Hill, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Hickory at Watauga, 5 p.m.
McDowell at Alexander Central, ppd., Wednesday, 6 p.m.
S. Caldwell at Freedom, 5 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, 5 p.m.
GIRLS SOCCER
South Fork 2A
E. Lincoln at Lincolnton, 6:30 p.m.
Maiden at W. Lincoln, 6 p.m.
Newton-Conover at Bandys, 6 p.m.
N. Lincoln at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Patton, 6 p.m.
E. Burke at W. Iredell, 6 p.m.
Fred T. Foard at Bunker Hill, 6:45 p.m.
Northwestern 3A-4A
Hickory at Watauga, 6 p.m.
McDowell at Alexander Central, ppd., Wednesday, 6:30 p.m.
S. Caldwell at Freedom, 6 p.m. (Catawba River Soccer Complex)
St. Stephens at W. Caldwell, 5 p.m.
BOYS TENNIS
South Fork 2A
Conference tournament, opening day at N. Lincoln, ppd., Wednesday, 11 a.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Patton, 4 p.m.
E. Burke at W. Iredell, 4 p.m.
Fred T. Foard at Bunker Hill, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
McDowell at Freedom, 4 p.m.
S. Caldwell at Alexander Central, ppd., Wednesday, 4 p.m.
St. Stephens at Hickory, 4 p.m.
Watauga at W. Caldwell, 4 p.m.
TRACK AND FIELD
Porter Relays at Hibriten, 4 p.m.
BOYS GOLF
Northwestern 3A-4A at Marion Lake Club, 3 p.m.
GIRLS LACROSSE
Watauga at Hickory, 5 p.m.
BOYS LACROSSE
Lake Norman Charter at Lake Norman, 7 p.m.
St. Stephens at Asheville Roberson, 5;30 p.m.
Watauga at Hickory, 6 p.m.