HIGH SCHOOL SPRING SPORTS SCHEDULE
High school varsity spring sports events for Tuesday involving teams from the Catawba Valley 2A Athletic, Western Foothills 3A, Northwestern 3A-4A plus Draughn and Patton.
The schedule, with game times (if available), are compiled by HobbsDailyReport.com from individual schedules provided by the schools per a request for those schedules.
Games or matches that are postponed or rescheduled or games or matches where schools traded home playing dates after the schedules were released may not be included (if changes not sent to HobbsDailyReport.com).
For the most up-to-date information about any event, contact the athletic department of the home school. Each school or school system sets its own guidelines re admission and COVID concerns but having a mask available is probably a good idea.
If any changes or corrections are needed to this post, please send them to chobbs001@att.net.
HobbsDailyReport.com will post a weekly schedule of events and also a daily schedule by the morning of a playing date. The most current list will be the one posted on the morning of a playing date.
Start times are listed from the original schedules, if available, but are subject to change without notice:
TUESDAY, MARCH 29
BASEBALL
Catawba Valley 2A Athletic
Bunker Hill at Bandys, 7 p.m.
E. Burke at W. Caldwell, 6 p.m.
Lincolnton at W. Lincoln, 7 p.m.
Newton-Conover at Maiden, 7 p.m.
Western Foothills 3A
E. Lincoln at N. Iredell, 6:30 p.m.
Fred T. Foard at Hickory, 6:30 p.m.
N. Lincoln at W. Iredell, 6:30 p.m.
Statesville at St. Stephens, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at Ashe County, 6:30 p.m.
S. Caldwell at Alexander Central, 6:30 p.m.
Watauga at Hibriten, 6:30 p.m.
Others
Brevard at Patton. 7 p.m.
Draughn at Madison, 6 p.m.
SOFTBALL
Catawba Valley 2A Athletic
Bunker Hill at Bandys, 6 p.m.
E. Burke at W. Caldwell, 4:30 p.m.
Lincolnton at W. Lincoln, 6 p.m.
Newton-Conover at Maiden, 6 p.m.
Western Foothills 3A
E. Lincoln at N. Iredell, 6 p.m.
Fred T. Foard at Hickory, 6 p.m.
N. Lincoln at W. Iredell, 6 p.m.
Statesville at St. Stephens, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at Ashe County, 6:30 p.m.
S. Caldwell at Alexander Central, 6:30 p.m.
Watauga at Hibriten, 7 p.m.
Others
Brevard at Patton, 5:30 p.m.
Draughn at Madison, 6 p.m.
GIRLS SOCCER
Catawba Valley 2A Athletic
Bandys at Lincolnton, 6:30 p.m.
E. Burke at Newton-Conover, 5:30 pm.
Maiden at W. Caldwell, 5:30 p.m.
W. Lincoln at Bunker Hill, 5 p.m.
Western Foothills 3A
E. Lincoln at N. Iredell, 6 p.m.
Fred T. Foard at Hickory, 6 p.m.
N. Lincoln at W. Iredell, 6 p.m.
Statesville at St. Stephens, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at Ashe County, 5 p.m.
Others
Hibriten at Charlotte Latin, 6 p.m.
BOYS TENNIS
Catawba Valley 2A Athletic
Bandys at Lincolnton, 4 p.m.
Newton-Conover at E. Burke, 4 p.m.
W Caldwell at Maiden, 4 p.m.
W. Lincoln at Bunker Hill, 4 p.m.
Western Foothills 3A
E Lincoln at Fred T. Foard, 4 p.m.
Hickory at N. Iredell, 4 p.m.
N. Lincoln at St. Stephens, 4 p.m.
Statesville at W. Iredell, 4 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Watauga, 4 p.m.
Freedom at S. Caldwell, 4 p.m.
GIRLS LACROSSE
Hickory at Asheville, 5 p.m.
S. Caldwell at Asheville Roberson, 5 p.m.
Watauga at Patton 5 p.m.
BOYS LACROSSE
Hickory at Asheville, 6:30 p.m.
S. Caldwell at Asheville Roberson, 6:30 p.m.
Watauga at Patton, 6:30 p.m.
BOYS GOLF
Catawba Valley 2A Athletic at Glen Oaks (18 holes), 2 p.m.
Northwestern 3A-4A at Brushy Mountain, 3 p.m.