HobbsDailyReport.com
AREA IV AMERICAN LEGION BASEBALL PLAYOFFS
SEMIFINALS (best-of-5)
WEST NO. 1 CHERRYVILLE (23-9) vs. EAST NO. 2 UNION COUNTY (17-6)
Game 1, Saturday, July 14 at Cherryville High: Union County 7, Cherryville 0
Game 2, Sunday, July 15 at Wingate, 7 p.m.
Game 3, Monday, July 16 at Cherryville High, 7 p.m.
Game 5, if needed, Tuesday, July 17 at Wingate, 7 p.m.
Game 5, if needed, Wednesday, July 18 at Cherryville High, 7 p.m.
EAST NO. 1 MINT HILL (20-5) vs. EAST NO. 3 GASTON BRAVES (17-8)
Game 1, Saturday, July 12, at Independence High: Gaston Braves 10, Mint Hill 9, 10 inn.
Game 2, Sunday, July 13, 7 p.m.: at Gaston Braves (South Point High)
Game 3, Monday, July 14, 7 p.m.: at Mint Hill (Independence High)
Game 4, if needed, Tuesday, July 15, 7 p.m.: at Gaston Braves (South Point High)
Game 5, if needed, Wednesda7y, July 16, 7 p.m.: at Mint Hill (Independence High)
Note: State tournament is July 26-30 at Cherryville High… Cherryville earns an automatic bid and teams in Area IV title series will advance. Should Cherryville play in the title series, a one-game playoff between the Area IV semifinal series losers will determine the third team advancing to the state tournament.
SECOND ROUND (best-of-5)
WEST NO. 1 CHERRYVILLE (20-9) vs. EAST NO. 4 GASTONIA (15-9)
Game 1, Sunday, July 7 at Cherryville: Cherryville 2, Gastonia 1
Game 2, Monday, July 8 at Sims Legion Park: Cherryville 6, Gastonia 1
Game 3, Tuesday, July 9: at Cherryville High: Cherryville 6, Gastonia 2; Cherryville wins series 3-0
EAST NO. 2 UNION COUNTY (14-4) vs. EAST NO. 6 PINEVILLE (11-12)
Game 1, Sunday, July 7 at Wingate: Union County 11, Pineville 2
Game 2, Monday, July 8 at Ardrey Kell High: Pineville 8, Union County 2
Game 3, Tuesday, July 9, at Wingate: Union County 15, Pineville 0, 5 inn.
Game 4, Wednesday, July 10, at Ardrey Kell High: Union County 9, Pineville 0; Union County wins series 3-1
EAST NO. 1 MINT HILL (17-5) vs. EAST NO. 5 LINCOLN COUNTY (14-13)
Game 1, Sunday, July 7 at Independence High: Suspended, fourth inning
Game 1, Monday, July 8, at E. Lincoln High: Mint Hill 10, Lincoln County 2
Game 2, Monday, July 8, at E. Lincoln High: Lincoln County 8, Mint Hill 4
Game 3, Tuesday, July 9, at Independence High: Mint Hill 8, Lincoln County 7
Game 4, Wednesday, July 10, at E. Lincoln High: Mint Hill 11, Lincoln County 9; Mint Hill wins series 3-1
WEST NO. 2 ASHEVILLE (14-4) vs. EAST NO. 3 GASTON BRAVES (14-7)
Game 1, Sunday, July 7 at Asheville: Gaston Braves 5, Asheville 3
Game 2, Monday, July 8, at South Point High: Gaston Braves 7, Asheville 6
Game 3, Tuesday, July 9, at Asheville: Asheville 7, Gaston Braves 5
Game 4, Wednesday, July 10, at South Point High: Gaston Braves 4, Asheville 3; Gaston Braves win series 3-1
FIRST ROUND (best-of-5)
EAST NO. 8 CLEVELAND COUNTY (3-17) vs. WEST NO. 1 CHERRYVILLE (17-9)
Game 1, Tuesday at Cherryville: Cherryville 12, Cleveland County 0, 5 inn.
Game 2, Wednesday at Cleveland County: Cherryville 17, Cleveland County 4, 5 inn.
Game 3, Thursday at Cherryville: Cherryville 6, Cleveland County 0; Cherryville wins series 3-0
WEST NO. 5 CALDWELL COUNTY (8-8-1) vs. EAST NO. 4 GASTONIA (12-8)
Game 1, Tuesday, at Gastonia: Gastonia 5, Caldwell County 2
Game 2, Wednesday at Caldwell County: Caldwell County 3, Gastonia 1
Game 3, Thursday at Gastonia: Gastonia 13, Caldwell County 5
Game 4, Friday at Caldwell County: Gastonia 7, Caldwell County 3, 9 inn; Gastonia wins series 3-1
WEST NO. 7 HICKORY (6-13) vs. EAST NO. 2 UNION COUNTY (11-5)
Game 1, Tuesday at Union County: Union County 1, Hickory 0
Game 2, Wednesday at Hickory: Union County 4, Hickory 1
Game 3, Thursday at Union County, ppd.
Game 3, Friday at Union County: Union County 2, Hickory 0; Union County wins series 3-0
EAST NO. 6 PINEVILLE (8-10) vs. WEST NO. 3 RUTHERFORD COUNTY (9-5)
Game 1, Tuesday at Rutherford County: Pineville 8, Rutherford County 7
Game 2, Wednesday at Pineville: Rutherford County 11, Pineville 1
Game 3, Thursday at Rutherford County: Suspended with Pineville leading 2-1, first inning
Game 3 Friday at Pineville: Pineville 7, Rutherford County 5
Game 4, Saturday at Rutherford County: Pineville 11, Rutherford County 4
Game 5, Saturday at Rutherford County: Pineville 5, Rutherford County 3; Pineville wins series 3-2
WEST NO. 8 MAIDEN (2-17) vs. EAST NO. 1 MINT HILL (14-4)
Game 1, Tuesday at Mint Hill: Maiden 6, Mint Hill 3
Game 2, Wednesday at Maiden: Mint Hill 15, Maiden 1, 5 inn.
Game 3, Thursday at Mint Hill: Mint Hill 11, Maiden 1, 5 inn.
Game 4, Friday at Maiden: Mint Hill 7, Maiden 3; Mint Hill wins series 3-1
WEST NO. 5 LINCOLN COUNTY (11-11) vs. WEST NO. 4 BURKE COUNTY (9-8)
Game 1, Tuesday at Burke County: Burke County 9, Lincoln County 8
Game 2, Wednesday at Lincoln County: Lincoln County 7, Burke County 0
Game 3, Thursday at Burke County: Burke County 8, Lincoln County 0
Game 4, Friday at Lincoln County: Lincoln County 9, Burke County 4
Game 5, Saturday at Burke County: Lincoln County 9, Burke County 4; Lincoln County wins series 3-2
EAST NO. 7 HUNTERSVILLE (5-11) vs. WEST NO. 2 ASHEVILLE (11-4)
Game 1, Tuesday at Asheville: Asheville 8, Huntersville 7
Game 2, Wednesday at Huntersville: Asheville 6, Huntersville 5
Game 3, Thursday at Asheville: Asheville 9, Huntersville 7; Asheville wins series 3-0
WEST NO. 6 HENDERSON COUNTY (6-10) vs. EAST NO. 3 GASTON BRAVES (11-5)
Game 1, Tuesday at Gaston Braves: Henderson County 10, Gaston Braves 6
Game 2, Wednesday at Henderson County: Henderson County 9, Gaston Braves 2
Game 3, Thursday at Gaston Braves: Gaston Braves 8, Henderson County 1
Game 4, Friday at Henderson County: Postponed, reset for Friday DH at Henderson County
Game 4 Saturday at Henderson County: Gastonia 8, Henderson County 1, 4 inn.
Game 5, Saturday: Henderson County forfeit, not enough players; Gaston Braves win series 3-2