HobbsDailyReport.com
AREA IV AMERICAN LEGION BASEBALL PLAYOFFS
FIRST ROUND (best-of-5)
EAST NO. 8 CLEVELAND COUNTY (3-17)
vs. WEST NO. 1 CHERRYVILLE (17-9)
Game 1, Tuesday at Cherryville: Cherryville 12, Cleveland County 0
Game 2, Wednesday at Cleveland County: Cherryville 17, Cleveland County 4
Game 3, Thursday, 7 p.m.: at Cherryville
Game 4, Friday, 7 p.m. (if needed): at Cleveland County
Game 5, Saturday, 7 p.m. (if needed): at Cherryville
WEST NO. 5 CALDWELL COUNTY (8-8-1) vs. EAST NO. 4 GASTONIA (12-8)
Game 1, Tuesday, at Gastonia: Gastonia 5, Caldwell County 2
Game 2, Wednesday at Caldwell County: Caldwell County 3, Gastonia 1
Game 3, Thursday, 7 p.m.: at Gastonia
Game 4, Friday, 7 p.m. (if needed): at Caldwell County
Game 5, Saturday, 7 p.m. (if needed): at Gastonia
WEST NO. 7 HICKORY (6-13) vs. EAST NO. 2 UNION COUNTY (11-5)
Game 1, Tuesday at Union County: Union County 1, Hickory 0
Game 2, Wednesday at Hickory: Union County 4, Hickory 1
Game 3, Thursday, 7 p.m.: at Union County
Game 4, Friday, 7 p.m. (if needed): at Hickory
Game 5, Saturday, 7 p.m. (if needed): at Union County
EAST NO. 6 PINEVILLE (8-10) vs.
WEST NO. 3 RUTHERFORD COUNTY (9-5)
Game 1, Tuesday at Rutherford County: Pineville d. Rutherford County
Game 2, Wednesday at Pineville: Rutherford Couty 11, Pineville 1
Game 3, Thursday, 7 p.m.: at Rutherford County
Game 4, Friday, 7 p.m. (if needed): at Pineville
Game 5, Saturday, 7 p.m. (if needed): at Rutherford County
WEST NO. 8 MAIDEN (2-17) vs. EAST NO. 1 MINT HILL (14-4)
Game 1, Tuesday at Mint Hill: Maiden 6, Mint Hill 3
Game 2, Wednesday at Maiden: Mint Hill 15, Maiden 1, 5 inn.
Game 3, Thursday, noon: at Mint Hill
Game 4, Friday, 7 p.m. (if needed): at Maiden
Game 5, Saturday, 7 p.m. (if needed): at Mint Hill
WEST NO. 5 LINCOLN COUNTY (11-11)
vs. WEST NO. 4 BURKE COUNTY (9-8)
Game 1, Tuesday at Burke County: Burke County 9, Lincoln County 8
Game 2, Wednesday at Lincoln County: Lincoln County 7, Burke County 0
Game 3, Thursday, 7 p.m.: at Burke County
Game 4, Friday, 7 p.m. (if needed): at Lincoln County
Game 5, Saturday, 7 p.m. (if needed): at Burke County
EAST NO. 7 HUNTERSVILLE (5-11) vs. WEST NO. 2 ASHEVILLE (11-4)
Game 1, Tuesday, 7 p.m.: at Asheville
Game 2, Wednesday, 7 p.m. at Huntersville
Game 3, Thursday, 7 p.m.: at Asheville
Game 4, Friday, 7 p.m. (if needed): at Huntersville
Game 5, Saturday, 7 p.m. (if needed): at Asheville
WEST NO. 6 HENDERSON COUNTY (6-10)
vs. EAST NO. 3 GASTON BRAVES (11-5)
Game 1, Tuesday at Gaston Braves: Henderson County 10, Gaston Braves 6
Game 2, Wednesday at Henderson County: Henderson County 9, Gaston Braves 2
Game 3, Thursday, 7 p.m.: at Gaston Braves
Game 4, Friday, 7 p.m. (if needed): at Henderson County
Game 5, Saturday, 7 p.m. (if needed): at Gaston Braves
SECOND ROUND (dates TBD)
Cleveland County-Cherryville winner vs. Gastonia-Caldwell County winner
Hickory-Union County winner vs. Pineville-Rutherford County winner
Maiden-Mint Hill winner vs. Lincoln County-Burke County winner
Huntersville-Asheville winner vs. Henderson County-Gaston Braves winner