STATE VOLLEYBALL PLAYOFF PAIRINGS
SATURDAY’S THIRD ROUND PAIRINGS
West 1A
No. 6 Polk County (17-8) at No. 3 LAKE NORMAN CHARTER (23-1), 5 p.m.
West 2A
No. 8 W. Wilkes (20-3) at No. 1 FRED T. FOARD (23-2), 5 p.m.
No. 5 Forbush (23-4) at No. 4 W. Davidson (23-6)
No. 14 W. IREDELL (16-12) at No. 11 MAIDEN (21-5), 6 p.m.
No. 18 Hendersonville (15-11) at No. 7 Mount Pleasant (21-5)
West 3A
No. 8 W. Rowan (19-4) at No. 1 Marvin Ridge (40-2)
No. 5 McMichael (27-1) at No. 4 WATAUGA (24-0)
No. 11 HICKORY (22-3) at No. 3 Carson (25-3), 6 p.m.
No. 10 Charlotte Catholic (20-8) at No. 2 W. Henderson (30-2)
West 4A
No. 8 Winston-Salem Reagan (22-5) at No. 1 Davie County (22-2)
No. 12 Providence (21-8) at No. 4 NW Guilford (17-10)
No. 6 Fayetteville Britt (20-6) at No. 3 Mallard Creek (23-8)
No. 7 Panther Creek-No. 10 Apex Friendship winner at No. 2 Ardrey Kell (21-5)
THURSDAY’S SECOND ROUND RESULTS
West 1A
No. 3 LAKE NORMAN CHARTER 3, No. 14 W. Montgomery 0 (25-20, 25-13, 25-16)
West 2A
No. 1 FRED T. FOARD 3, No 17 Ledford 0 (25-11, 28-26, 25-8)
No. 8 W. Wilkes 3, No. 24 N. LINCOLN 0 (25-13, 25-12, 25-22)
No. 5 Forbush 3, No. 12 S. Rowan 0
No. 4 W. Davidson 3, No. 13 W. Stanly 0
No. 14 W. IREDELL 3, No. 3 E. LINCOLN 0 (25-16, 26-24, 25-22)
No. 11 MAIDEN (20-5) 3, No. 6 R-S Central 2 (20-25, 28-26, 27-25, 16-25, 15-10)
No. 7 Mount Pleasant 3, No. 10 E. Henderson 0
No. 18 Hendersonville 3, No. 2 Brevard 2
West 3A
No. 1 Marvin Ridge 3, No. 16 S. Iredell 0
No.8 W. Rowan 3, No. 9 A.C. Reynolds 2
No. 5 McMichael 3, No. 21 N. Henderson 0
No. 4 WATAUGA 3, No. 20 Sun Valley 0 (25-17, 25-20, 25-23)
No. 11 HICKORY 3, No. 6 Cox Mill 1 (25-23, 25-20, 19-25, 25-15)
No. 10 Charlotte Catholic 3, No. 26 Enka 0
No. 2 W. Henderson 3, No. 10 Asheville Roberson 1
West 4A
No. 1 Davie County , No. 16 Greensboro Grimsley 0
No. 8 Winston-Salem Reagan 3, No. 9 Lake Norman 1
No. 12 Providence 3, No. 5 Hickory Ridge 0
No. 4 NW Guilford 3, No. 20 Mooresville 0
No. 3 Mallard Creek 3, No, 19 S. Mecklenburg 0
No. 6 Fayetteville Britt 3, No. 22 Durham Jordan 1
No. 10 Apex Friendship (15-7) at No. 7 Panther Creek (14-4)
No. 2 Ardrey Kell 3, No. 15 Hough 0
TUESDAY’S FIRST ROUND RESULTS
West 1A
No. 3 LINCOLN CHARTER 3, No. 30 E. Wilkes 0
West 2A
No. 1 FRED T. FOARD 3, No. 32 DRAUGHN 0 (25-8, 25-13, 25-16)
No. 17 Ledford 3, No. 16 E. Gaston 0
No. 8 W. Wilkes 3, No. 25 South Point 0
No. 24 N. LINCOLN 3, No. 9 Black Mountain Owen 0 (25-22, 25-14, 25-22)
No. 5 Forbush 3, No. 28 BANDYS 0 (25-4, 25-20, 25-14)
No. 12 S. Rowan 3, No. 21 LAKE NORMAN CHARTER 0 (25-22, 25-23, 25-20)
No. 13 W. Stanly 3, No. 20 E. BURKE 0
No. 4 W. Davidson 3, No. 29 N. Davidson 0
No. 3 E. LINCOLN 3, No. 30 Canton Pisgah 0 (25-20, 26-16, 25-9)
No. 14 W. IREDELL 3, No. 19 Franklin 1 (25-23, 25-27, 25-20, 27-25)
No. 6 R-S Central 3, No. 27 Surry Central 0
No. 11 MAIDEN 3, No. 22 Smoky Mountain 0 (25-15, 25-16, 25-14)
No. 7 Mount Pleasant 3, No. 26 Central Academy 0
No. 10 E. Henderson 3, No. 23 BUNKER HILL 0 (25-23, 25-18, 25-17)
No. 18 Hendersonville 3, No. 15 N. Surry 0
No. 2 Brevard 3, No. 31 Shelby 1
West 3A
No. 1 Marvin Ridge 3, No. 32 E. Rown 0
No. 16 S. Iredell 3, No. 17 N. Iredell 1
No. 8 W. Rowan 3, No. 25 Waynesville Tuscola 0
No. 9 A.C. Reynolds 3, No. 24 Parkwood 0
No. 5 McMichael 3, No. 28 Mount Tabor 0
No. 21 N. Henderson 3, No. 12 Kings Mountain 2
No. 20 Sun Valley 3, No. 13 Concord Robinson 0
No. 4 WATAUGA 3, No. 29 Cramer 0 (25-8, 25-9, 25-11)
No. 3 Carson 3, No. 30 Piedmont 0
No. 14 SW Guilford 3, No. 19 Cuthbertson 1
No. 6 Cox Mill 3, No. 27 ST. STEPHENS 0 (25-15, 25-13, 25-15)
No. 11 HICKORY 3, No. 22 Weddington 0 (25-14, 25-14, 25-19)
No. 26 Enka 3, No. 7 Crest 1
No. 10 Charlotte Catholic 3, No. 23 Statesville 0
No. 18 Asheville Roberson 3, No. 15 N. Buncombe 1
No. 2 W. Henderson 3, No. 31 ALEXANDER CENTRAL 0 (25-12, 25-21, 25-13)
West 4A
No. 1 Davie County (21-2), BYE
No. 16 Greensboro Grimsley 3, No. 17 W. Forsyth 0
No. 8 Winston-Salem Reagan (21-5), BYE
No. 9 Lake Norman 3, No. 24 S. CALDWELL 0 (25-15, 25-7, 25-19)
No. 5 Hickory Ridge (20-3), BYE
No. 12 Providence 3, No. 21 Richmond County 0
No. 4 NW Guilford (16-10), BYE
No. 20 Mooresville 3, No. 13 Pinecrest 2
No. 3 Mallard Creek (22-8), BYE
No. 19 S. Mecklenburg 3, No. 14 Myers Park 1
No. 6 Fayetteville Britt (19-6), BYE
No. 22 Durham Jordan 3, No. 11 Greensboro Page 2
No. 7 Panther Creek (14-4), BYE
No. 10 Alex Friendship 3, No. 23 N. Mecklenburg 0
No. 2 Ardrey Kell (20-5), BYE
No. 15 Hough 3, No. 18 E. Forsyth 1