THIS WEEK’S SCHEDULE
A schedule of varsity athletic events for this week – other than varsity football (posted separately) – for schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A as compiled by HobbsDailyReport.com from schedules received.
Schools that did not respond to a request for schedules or haven’ listed them on their websites are not included. Those not included (they will be updated when/if available) are Draughn, McDowell and South Caldwell in boys’ soccer and Draughn in girls’ tennis.
Events postponed after the release of schedules that have had dates changed or when schools have traded home playing dates may not be included, and start times are listed if available.
Fans are encouraged to contact the home school listed for confirmation that an event will be played and will start at the time listed. Any schedule or start times altered that are reported to HobbsDailyReport.com will be changed on the website when received.
Schools should send those changes/updates to chobbs001@att.net and CC them to hobbsdailyreport@gmail.com.
HobbsDailyReport.com
MONDAY
JUNIOR VARSITY FOOTBALL
South Fork 2A
Bandys at E. Lincoln
Lincolnton at W. Lincoln
Maiden at N. Lincoln, 6:30 p.m.
Newton-Conover at Lake Norman Charter
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at E. Burke, 6:30 p.m.
Hibriten at Draughn, 7 pm.
Northwestern 3A-4A
Freedom at S. Caldwell, 6:30 p.m.
Watauga at St. Stephens, ppd., Oct. 29
Others
Cherryville at Hickory, 6:30 p.m.
VOLLEYBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover, 6 p.m.
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 6 p.m.
Maiden at Lincolnton, 6 p.m.
N. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A Tournament
No. 5 Draughn (8-14, 3-9) at No. 4 Bunker Hill (11-10, 6-6), 6 p.m.
No. 7 Hibriten (4-18, 0-12) at No. 2 W. Iredell (12-11, 10-2), 6 p.m.
No. 6 Patton (5-10, 3-9) at No. 3 E. Burke (14-7, 8-4), 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
E. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
Lincolnton at W. Lincoln, 6 p.m.
Maiden at N. Lincoln, 6 p.m.
Newton-Conover at Lake Norman Charter, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at W. Iredell, 6:30 p.m.
Fred T. Foard at Patton, 6:30 p.m.
Hibriten at Bunker Hill, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
McDowell at Alexander Central, 6 p.m.
Watauga at St. Stephens, 6 p.m.
W. Caldwell at Hickory, 6 p.m.
GIRLS GOLF
West 1A/2A Regional at Cedar Rock Country Club
West 4A Regional at Mooresville Golf Course
TUESDAY
VOLLEYBALL
South Fork 2A Tournament
Pairings TBD
Northwestern Foothills 2A Tournament
Semifinals at Fred T. Foard, 4:30 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Lake Norman Charter at Maiden, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at S. Caldwell, 6 p.m.
CROSS COUNTRY
Northwestern Foothills 2A Championships at River Bend Middle School, 4:30 p.m.
South Fork 2A Championships at Southside Park, Newton, 4 p.m.
WEDNESDAY
VOLLEYBALL
South Fork 2A Tournament
Semifinals at Lincoln, times TBD
Northwestern Foothills 2A Tournament
Championship at Fred T. Foard, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover, 6 p.m.
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 6 p.m.
Maiden at Lincolnton, 6 p.m.
N. Lincoln at Bandys, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Bunker Hill at Fred T. Foard, 6:30 p.m.
Patton at Draughn, 6 p.m.
W. Iredell at E. Burke, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Freedom at W. Caldwell, 6 p.m.
Hickory at S. Caldwell, 6 p.m.
McDowell at Watauga, 6 p.m.
St. Stephens at Alexander Central, 6 p.m.
CROSS COUNTRY
Northwestern 3A-4A Championships at Watauga, 4:30 p.m.
THURSDAY
JUNIOR VARSITY FOOTBALL
South Fork 2A
E. Lincoln at Maiden, 7:30 p.m.
Lake Norman Charter at Lincolnton, 7:30 p.m.
N. Lincoln at Newton-Conover, 7:30 p.m.
W. Lincoln at Bandys, 7:30 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at Fred T. Foard, 6:30 p.m.
E. Burke at Hibriten, 6:30 p.m.
W. Iredell at Bunker Hill, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Hickory at S. Caldwell, 6:30 p.m.
McDowell at Watauga, 6:30 p.m.
St. Stephens at Alexander Central, 6:30 p.m.
VOLLEYBALL
South Fork 2A Tournament
Championship at Lincolnton
Others
Bunker Hill at St. Stephens, 5 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at Lincolnton, 6 p.m.
N. Lincoln at W. Lincoln, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Fred T. Foard at W. Iredell, 6:30 p.m.
Hibriten at Patton, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
St. Stephens at W. Caldwell, 6 p.m.
FRIDAY
No events scheduled
SATURDAY
GIRLS TENNIS
West 2A individual regional at Shelby, 1 p.m.
West 3A individiaul regional at St. Stephens, 2 p.m.
West 4A individiaul regional at Ardrey Kell, 1 p.m.