WEDNESDAY’S SCHEDULE
A schedule of varsity athletic events on Wednesday – other than varsity football (posted separately) – for schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A as compiled by HobbsDailyReport.com from schedules received.
Schools that did not respond to a request for schedules or haven’ listed them on their websites are not included.
Events postponed after the release of schedules that have had dates changed or when schools have traded home playing dates may not be included, and start times are listed if available.
Fans are encouraged to contact the home school listed for confirmation that an event will be played and will start at the time listed. Any schedule or start times altered that are reported to HobbsDailyReport.com will be changed on the website when received.
Schools should send those changes/updates to chobbs001@att.net and CC them to hobbsdailyreport@gmail.com.
WEDNESDAY
JUNIOR VARSITY FOOTBALL
Northwestern 3A-4A
McDowell at Alexander Central, ppd., Nov. 5
VOLLEYBALL
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke, 6 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 6 p.m.
Hibriten at Patton, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom, 6 p.m.
Hickory at Watauga, 6 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, ppd., Oct. 18
S. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
BOYS SOCCER
South Fork 2A
Bandys at Lincolnton, ppd., Oct. 18
E. Lincoln at N. Lincoln, ppd., no date
Lake Norman Charter at Maiden, ppd., Tuesday, 5 p.m.
W. Lincoln at Newton-Conover, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke, ppd., Friday, 3:30 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 6:30 p.m.
Hibriten at Patton, 6:30 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Freedom (Catawba River Soccer Complex), ppd., Oct. 29
Hickory at Watauga, 6 p.m.
St. Stephens at W. Caldwell, 6 p.m.
S. Caldwell at McDowell, 6 p.m.
GIRLS TENNIS
South Fork 2A tournament at Maiden, ppd., Friday first round 9 a.m. to 1 p.m.; second round, Monday, 9 a.m. at Maiden
Northwestern Foothills 2A tournament at E. Burke
Northwestern 3A-4A tournaments; 3A at Hickory, 4A at McDowell
CROSS COUNTRY
United Way Invitational at Southside Park, Newton
Mixed gender race, 2:40 p.m.
Invitational boys’ race, 3:20 p.m.
Invitational girls’ race, 4 p.m.
Boys’ championship race, 4:40 p.m.
Girls’ championship race, 5;20 p.m.
Awards, 6 p.m.