A schedule of athletic events for Tuesday for schools in the South Fork 2A, Northwestern Foothills 2A and Northwestern 3A-4A, compiled from schedules the schools provided HobbsDailyReport.com, with starting times if they were listed on the schedules. Some schools did not respond to a request for schedules.
Events added to the schedules via postponements or moved to another date for any reason may not be included (changes reported to HobbsDailyReport.com will be made to the daily schedule).
HobbsDailyReport.com will follow all of the schedules and try to keep all of them as current as possible (as schools report changes). To assure no starting time changes or that schools have not traded home playing dates, it’s best to call the home school or participating schools the day of the game(s) to confirm starting times:
TUESDAY
BASEBALL
South Fork 2A
Bandys at Newton-Conover, 7 p.m.
Lake Norman Charter at N. Lincoln, 7 p.m.
Lincolnton at E. Lincoln, 6:30 p.m.
W. Lincoln at Maiden, 7 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke, 6:30 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 7 p.m.
Hibriten at Patton, 7 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at S. Caldwell, 6:30 p.m.
Freedom at McDowell, 6:30 p.m.
Hickory at St. Stephens, 6:30 p.m.
W. Caldwell at Watauga, 6:30 p.m.
SOFTBALL
South Fork 2A
Bandys at Newton-Conover, 5:30 p.m.
Lake Norman Charter at N. Lincoln, 5 p.m.
Lincolnton at E. Lincoln, 6 p.m.
W. Lincoln at Maiden, 6 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke, 6 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 6 p.m.
Hibriten at Patton, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at S. Caldwell, 6 p.m.
Freedom at McDowell
Hickory at St. Stephens, 6 p.m.
W. Caldwell at Watauga, 5:30 p.m.
GIRLS SOCCER
South Fork 2A
E. Lincoln at Newton-Conover, 6 p.m.
Lake Norman Charter at W. Lincoln, 5:15 p.m.
Maiden at Lincolnton, 6:30 p.m.
N. Lincoln at Bandys, 6:30 p.m.
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke, 6 p.m.
Fred T. Foard at W. Iredell, 6 p.m.
Hibriten at Patton, 6 p.m.
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at S. Caldwell, 6 p.m.
Freedom at McDowell, 6 p.m.
Hickory at St. Stephens, 6 p.m.
W. Caldwell at Watauga, 6 p.m.
BOYS TENNIS
South Fork 2A
Lincolnton at E. Lincoln
Maiden at W. Lincoln
Newton-Conover at Bandys
N. Lincoln at Lake Norman Charter
Northwestern Foothills 2A
Draughn at E. Burke
Fred T. Foard at W. Iredell
Hibriten at Patton
Northwestern 3A-4A
McDowell at Alexander Central
Watauga at St. Stephens, 4 p.m.
W. Caldwell at Hickory, 4:15 p.m.
GOLF
Northwestern Foothills 2A at Cedar Rock
GIRLS LACROSSE
St. Stephens at Butler, 5:30 p.m.
BOYS LACROSSE
Lake Norman at Lake Norman Charter, 7 p.m.
Patton at Hickory, 4:30 p.m.
St. Stephens at Butler, 7:30 p.m.